19 Eylül 2009

Hakem abla fena yakalandı!

Giggsy


Lakabı: Galli Büyücü, Giggsy
Forma numarası: 11
Oynadığı takımlar: Manchester United
Kariyeri boyunca attığı gol sayısı: 567 maçta 104 gol
Milli takımlarda attığı gol sayısı: 64 maçta 12 gol

Kulüp Başarıları: UEFA Şampiyonlar Ligi (1999, 2008), UEFA Süper Kupası (1991), (FIFA Kıtalararası Kupası: 1999), FA Premier Lig Şampiyonluğu (1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009), Federasyon Kupası 'FA Cup' (1994, 1996, 1999, 2004), Lig Kupası (1992, 2006), FA Süper Kupası 'Community Shield' (1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008)

RYAN GIGGS'İN FUTBOL YAŞANTISI

O zamanki adıyla Ryan Joseph Wilson 13 yaşında Manchester sokaklarında top oynarken Manchester City altyapı gözlemcileri tarafından keşfedildi. Özellikle şaşırtıcı derecedeki adam geçme (dripling) yeteneği ve sürati ile George Best, Maradona, Cruyff gibi dünyaca ünlü yıldız oyuncularla kıyaslanmasına neden olmuş ve daha o yaşlarda ismi duyulmaya başlanmıştı.

16 yaşında anne ve babasının boşanması üzerine Wilson soyadından vazgeçerek annesinin soyadını almış ve dünyanın onu Giggs olarak tanımasına vesile oldu.

Manchester United Menajeri Alex Ferguson bizzat evine giderek Giggs'in annesi ile görüşmüş ve 3 yıl içinde onu profesyonel takıma alma vaadi ile M.United'a kazandırdı. Galli oyuncu 37 yaşında olmasına rağmen hâlâ aynı takımın formasını o yıllardan bu yana hiç ara vermeden giyiyor.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol açıklarından biri neden Manchester'da kaldığı ve bu yaşına rağmen formunu nasıl koruduğuna ilişkin soruları şu şekilde cevaplıyor:

"Futbolla yatıp kalkmam, kendimi işime adamam, idmanları her zaman için ciddiye almam, hocalarımı dikkatle dinlemem, içimdeki futbol oynama açlığını korumam ve oynamaktan zevk almam beni bu seviyelere getirdi. Futbolun avantajları sayılmayacak kadar çokken dezavantajları hemen hiç yoktur.

Evet, paparaziler tanınmış futbolcuları ve sevdiklerini özel yaşantılarında pek rahat bırakmazlar ama bu normaldir. Çünkü insanlar futbolcuların saha dışında neler yaptığını öğrenmek ister. Çalışmak muhakkak ki önemlidir ama doğal yeteneklere sahip olmayan birini sadece çalışmak süper yapmaz.

Biz İngilizler bir parça muhafazakârız. Onun içinde yurtdışında oynamak bizlere pek cazip gelmiyor. Kariyerimizde başarısız bir yurtdışı deneyimi yaşamak korkusu, belki bizim İngiltere dışına çıkışımızı engelliyor.

Ancak burada yaşayan futbolcular arasında genel bir kabul var; eğer bulunduğun şartlardan memnunsan niye risk alasın ki? Seneler geçtikçe haliyle hepimiz değişiyoruz. On sene öncesine baktığım zaman o Giggs ile bugünkü Giggs arasında hayli fark görüyorum.

O zamanlar belki biraz daha çabuktum ama bu kadar tecrübeli de değildim. Kulüp takımı olarak Ajax'ın da futbol felsefesini beğeniyorum. Madem ki, dünyanın en güzel işlerinden birisini yapıyoruz; bunun keyfini çıkarmalıyız!"


"GALATASARAY TARAFTARI KABUS GİBİYDİ"

Genç oyunculara Avrupa'da nasıl başarılı olabilecekleri yolunda tavsiyelerde bulunan Giggs ilk maddede 'Deplasman maçlarında taraftara karşı hazırlıklı olunması gerektiği'nden bahsediyor.

Tecrübeli oyuncu bu madde altında örnek olarak Galatasaray taraftarını gösterdi ve Sarı-kırmızılı taraftarların Avrupa'daki en 'ateşli' taraftar olduğunu söyledi.

Giggs, açıklamasında şunları söylüyor: "Onlarla 1993 yılında Şampiyonlar Ligi'nde karşılaştığımızda gecenin geç saatlerinde iki-üç bin taraftar ellerinde 'Cehenneme hoş geldiniz' pankartlarıyla bizi havaalanında bekliyordu. Öyle ateşliydiler ki, otelde bile kendimizi güvende hissedemiyorduk.

Taraftarlar odalarımızın kapılarını çalıyor bizi bu şekilde rahatsız ediyorlardı. Ben Paul Ince'le birlikte kalıyordum ve o taraftarlara küfretmeye başladı. Ben içimden 'Ne yapıyorsun?' diyordum. Taraftarlar daha sonra otelin dışında sabaha kadar korna çalmaya devam ettiler. Bir kabus gibiydi ama buna bile hazırlıklı olmalısınız."


Bireysel Başarılar:

Kıtalararası Kupa Maçın Oyuncusu: 1999
Manchester United Sezonun en değerli oyuncusu ödülü: 2005/2006
U-21 Avrupa'da yılın futbolcusu unvanı: 1993
Galler yılın futbolcusu unvanı: 1996, 2006
İngiliz futbol tarihinin en değerli oyuncuları listesi 2005
Premier Lig on yılın altın karması: 2003
"FA Challenge Cup"ta atılan en güzel gol ödülü: 1999, 2005
Yılın sol kanat oyuncusu: 1996

Manchester United takımında 759 maç ile Sir Boby Charlton'dan sonra en çok forma giyen futbolcu unvanı.

Hazırlayan: Umut Tipi

The best of Ryan Giggs

Mesut'a ırkçı hakaret

Almanya ırkçı parti NPD'den Mesut Özil'e ırkçı partidan saldırı gelirken, Almanya Futbol Federasyonu Türk asıllı futbolcuya sahip çıktı.

NPD sözcüsü Klaus Beier, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Mesut Özil'in "Gerçek değil, kâğıt üzerinde Alman" olduğunu ve milli formayı hak etmediğini söyledi. Beier'ın ırkçı saldırısına en büyük tepki ise, Alman Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger'den geldi.

Zwanziger, "Mesut Özil'in Alman milli takımı oyuncusu olmasıyla gurur duyuyoruz. Alman Futbol Federasyonu'nun arzuladığı ülke, özgürlük ve hoşgörünün egemen olduğu bağımsız Almanya'dır. Böyle bir Almanya'da, NPD'li aptalların yaymaya çalıştıkları milliyetçi ve ırkçı düşüncelere yer yoktur." açıklamasında bulundu.

Şşşt o nasıl gol sevinci # 3


Bu Almanların gol sonrası sevinçlerine takmış durumdayım. Ya Bundesliga'da ya Alman Milli Takımı'nda birbirinden garip sevinç gösterileri var

Bunlardan iki adet göstermiştim sizlere. Bir tane daha buldum. Gerçi bu Avrupa Şampiyonası'nda finale yükselme sevinci. E yuhh diyorum birader.

Günün pulu vol.16