9 Aralık 2009

Şşşt o nasıl gol sevinci # 6

Bu seriyi uzun zamandan bu yana boynu bükük bıraktım. Fotoğraf Avusturya'dan; Avusturya Wien-Sturm Graz maçından.

Şehvetli öpücük Aleksandar Dragovic'ten, Polonyalı Jacek Bak'a geliyor...

Biz alıştık be Azizciğim dönmelerine!

Aziz Yıldırım, Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığından istifa edeceğini, zehir zemberek bir açıklama ile ilan etmişti.

Bugünkü toplantıda istifasını resmileştirmesini beklerken, yaptığı açıklamadan hızlı bir biçimde döndüğünü anladık. Yani "durmak yok, yola devam" şiarıyla başkanlığı bırakmayacağını açıkladı.

Hangi nedenlerle istifasını geri çektiği beni ilgilendirmiyor, zaten Kulüpler Birliği Vakfı denen oluşumun neden varolduğuna yönelik bir bilgim de yok.

İşin beni ilgilendiren kısmı, Türkiye'nin en büyük kulüplerinden birinin başkanlığını yapan bir adamın, 10 yaşındaki çocuklar gibi ağzına geleni söyleyip, daha sonra söylediği sözün arkasında durmamasıdır.

Fenerbahçe'nin neden bu durumda olduğu, şu olayda bile ortaya çıkmıştır. Meme isteyen yavrular gibi ağlayıp sızlayan bir bebek, önüne meme uzatılınca hiç ağlamamış gibi susar ya, durum tam bunun gibi. Ama Aziz Yıldırım bebek değil, belki de bunun farkında değildir.

Hayır, biz alıştık zaten onun istifa edip sonra dönmesine. Fenerbahçe başkanlığını birkaç kez bırakıp sonra dönmüştü. Bunu bari babasının çiftliği gibi kullanmadığı bir yerde yapsaydı, daha iyi olurdu.

Takımınızı tutmasını istemeyeceğiniz 10 isim

Zamanın birinde, sanırım bir İngiliz sitesinden alıp yaptığım bir haberdi. Üstünden zaman geçti, okumayan okusun diye tekrar koyayım dedim. Herhangi bir artniyet yoktur, hiçbir takım hedef alınmadan yapılmıştır...

Tuttuğunuz kulübün milyonlarca taraftarı arasında hiç istemediğiniz ve benimsemediğiniz isimler rastlamak mümkün. İşte, futbol dünyasına gönül vermiş, tuttuğunuz takıma sizin gibi bağlı ama hiç de sevilmeyen 10 isim.

1- Benito Mussolini-Bologna: Koyu bir Bologna taraftarı olan Mussolini, lig tarihinde kazandığı 6 şampiyonluğun 4'ü kendi dönemine 'denk' gelmesi, bu takıma karşı ne denli bir sevgi beslediğinin göstergelerinden biriydi.

2- Amy Winehouse-Aston Villa: Müzik dünyasının ünlü, bir o kadar da skandallarla anılan isme Winehouse tutuculuk noktasında Aston Villa taraftarı. Tottenham taraftarları Amy Winehouse'un Aston Villa tutkusunu, pek çok kez ti'ye almaktan geri durmuyor.

3- Elton John-Watford: Gerçek bir Watford taraftarı olan ünlü müzisyenin cinsel tercihleri rakip taraftarlar tarafından sürekli aşağılama konusu oluyor. Peki siz bir eşcinselin takımınızı desteklemesini ister miydiniz?

4- Michael Jackson-Exeter City: Popun kralı, 2002 yılında verdiği bir konser sırasında Exeter kulübü başkanı tarafından fahri üye yapıldı. Exeter taraftarları, Jackson'un çocuk taciziyle yargılandığı günden bu yana, kulüp başkanını suçluyor.

5- Zeljko 'Arkan' Raznatovic-Kızılyıldız: Birleşmiş Milletler tarafından seri katil ve soykırımcı olarak nitelendirilen Arkan, Kızılyıldız taraftarı. Etnik temizlik ve soykırım günlerinden önce hiçbir Kızılyıldız'ın hiçbir maçını kaçırmadı. Birçok Kızılyıldız taraftarının Bosna'daki soykırıma destek verdiği de su götürmez bir gerçek.

6- Usama Bin Ladin-Arsenal: Rivayet o ki; Bin Ladin, Pakistan'da yaşadığı mağarada, Arsenal'in Tottenham'a yenildiği bir maçta televizyonunu tekmeleyerek, "Wenger'e ölüm, İsrail'e ölüm, Amerika'ya ölüm" dediği söylenir. İngiltere'de Emirates'in Arsenal sponsoru olmasından sonra bu dedikodular iyiden iyiye arttı.

7- Adolf Hitler-Schalke 04: 1933-1945 yılları arasında 6 Bundesliga şampiyonluğu bulunan Schalke 04'e karşı Hitler'in apayrı bir sevgisinin bulunduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçekti. Hitler'in propaganda şefi Goebbels O'nun için "Schalke birçok kez, doğuda bir şehrin ele geçirilmesinden daha önemliydi" demiştir.

8- Abdullah Öcalan-Galatasaray: Türkiye'de 35 bin kişinin ölümünden sorumlu Abdullah Öcalan'ın Galatasaray sevgisini bilmeyen yok. Bazı köşe yazarları Abdullah Öcalan'ın gizlice Ali Sami Yen'e gelerek maçları izlediğini bile yazdı. Şüphesiz, birçok Galatasaraylı bu taraftarlık sevgisinden hoşlanmıyor.

9- Okan Güler (Rambo Okan)-Fenerbahçe: Herkes O'nu sahanın içine dalarak Nijeryalı Uche'ye sarıldığı günle birlikte tanıdı. Akli dengesi yerinde olmayan Okan'ın elinde bıçak sallaması, satırla bilet kuyruğuna girmemek için "Aranızda Galatasaraylı var mı?" demesi, O'nun üzerinden rakip taraftarlarca Fenerbahçe'ye bir saldırı unsunu olmuştur.

10- Fatih Ürek-Beşiktaş: Aslında O'nun hikâyesi de Elton John'a benziyor. Ancak 'delikanlı' Beşiktaş taraftarının O'nu çok benimsediğini söylemek güç.

Tanıyan şöyle geçsin


Kopya çekmeden kim bulacak merak içindeyim...