28 Ağustos 2009

Bu gruplardan çıkmamak ayıp olurGalatasaray ve Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakipleri belli oldu. Her iki takım da, gruplarından çıkabilecek kadro ve futbol derinliğine fazlasıyla sahip.

Galatasaray'ın grubuna bakacak olursak, Panathinaikos-Dinamo Bükreş ve Sturm Graz takımlarından PANA ve Galatasaray'ın grup liderliğine oynaması mümkün. Türk takımlarının Yunan ekiplerine ekstra bir motivasyonla çıktığını düşünürsek, Galatasaray'ın grup lideri olmaması zor değil.

CISSE CEZALI, D.BÜKREŞ'E 2 MAÇ SAHA KAPATMA

Gilberto Silvas, Djibril Cisse ve Sebastian gibi oyuncuları bulunan Yunan ekibinde Fransız Cisse'nin 2 maç ceza alması muhtemel çünkü son oynadıkları Atletico Madrid maçında direkt kırmızı kart gördü.

Bu eşleşmenin en ilginç yönüyse Ten Cate-Rijkaard kapışması olacak şüphesiz.

BÜKREŞ CEZALI, TAMAS VE PETRE TANIDIKLAR

Dinamo Bükreş ise Liberec ile oynadığı maçta taraftarların çıkardığı olaylar yüzünden 3-0 hükmen mağlup ilan edildi ve deplasmandaki maçta 3-0 kazanarak, maçı penaltılara götürerek UEFA Avrupa Ligi'ne kaldı. Yani D.Bükreş-Galatasaray karşılaşması seyircisiz bir sahada oynanabilir.

Bunun dışında Dinamo Bükreş'in kadrosunda Tamas ve Petre gibi iki tanıdık oyuncu bulunuyor. 2. Terim döneminde takıma kazandırılan ancak hiçbir verim alınamayan iki oyuncu Galatasaray'la hesap kesmek için uğraş verecektir.

Sturm Graz Lucesculu dönemden tanıdık bir ekip. Bütün Galatasaraylıların bıyık altından gülümsediğini tahmin edebiliyorum.

FENERBAHÇE GRUBU LİDER BİTİRİR

Daum'lu Fenerbahçe'nin Avrupa zaafını saymazsak, Steaua Bükreş-Twente ve Sheriff Tiraspol üçlüsünün önünde yer alması gerekli. Hollanda'da seyirci avantajı kullanılırsa -ki kullanılır- deplasmanda ve içeride oynanacak maçlarda iki galibiyet gelir.

Sheriff maçında da aynı sonuçlar alınırsa zaten Steau maçlarını oynamadan bile gruptan çıkma şansı doğar.

4 ROMANYA, 3 AVUSTURYA TAKIMI

Kuralar çekilirken, Türk futbolseverlerin içinin cız ettiğini düşünüyorum. Senelerce harcanan puanlar, garip yenilgiler UEFA'da iki Türk takımına karşı 4 Romanya ve 3 Avusturya takımı görmemize neden oldu.

Alınan galibiyet ve mağlubiyetlerin sadece bugünü değil gelecek 5 seneyi etkilemesi gözönünde bulundurulmalı; daha çok Avusturya ve Romanya takımı görmemek için.


GALATASARAY'IN MAÇ PROGRAMI

17 Eylül: Panathinaikos-Galatasaray
1 Ekim: Galatasaray-Sturm Graz
22 Ekim: Galatasaray-Dinamo Bükreş
5 Kasım: Dinamo Bükreş-Galatasaray
2-3 Aralık: Galatasaray-Panathinaikos
16-17 Aralık: Sturm Graz-Galatasaray

FENERBAHÇE'NİN MAÇ PROGRAMI

17 Eylül: Fenerbahçe-Twente
1 Ekim: Sheriff-Fenerbahçe
22 Ekim: S.Bükreş-Fenerbahçe
5 Kasım: Fenerbahçe-S.Bükreş
25 Kasım: Twente-Fenerbahçe
16 Aralık: Fenerbahçe-Sheriff

Hiç yorum yok: