17 Ağustos 2009

İnsana benzeyen garip bir adam!


Carl Lewis 1991'de Tokyo'da gerçekleştirilen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metreyi 9.86'yla kırdığı rekor sonrası hemen tüm atletizm yazarlar "Bu rekor artık kırılamaz. Dünya artık 100 metre yerine 120 ya da 150 metre yarışlarına hazırlanmalı" türünden pek çok açıklama yaptılar.

Daha sonrasında Olusoji Fasuba, Justin Gatlin, Leroy Burrel, Tyson Gay, Bruny Surin, Donovan Bailey, Maurice Greene, Asafa Powell, bu rekoru sürekli geliştirdiler.

Ancak 21 yaşında bir Jamakialı, tüm bu rekorları altüst edercesine kırdı. Dünyada bir dönem insan olup olmadığı, doping alıp almadığı tartışıldı. Ama sonuç hem insan olmasıydı hem de dopingsiz yarışması.

Dün gece, Berlin'de düzenlenen 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre'yi 9.58 gibi bir süreyle geçerek, akıl sınırlarına zorlayan bir rekora imza attı. Gerçekten de, hayatımda izlediğin en müthiş sprinter.

Daha önce bu cümleyi Michael Johnson için kurmuştum. Ancak Bolt'u izlediğimden bu yana artık bu cümleyi kimse için kurmama kararı aldım.

Lafı Türkiye'ye getirmesem olmaz. 11 yıldan bu yana kırılamayan bir rekora sahip, 100 metre. 10 saniyenin altına hâlâ inilememiş bu rekorun sahibi, 10.38'le Reşat Oğuz. Muhtemelen 10 saniyenin altına inen ilk Türk atlete; "Rüzgârın oğlu" diye isim takar medyamız. Neyse darlandım yine. Susuyorum....

1 yorum:

halk dedi ki...

adam çok iyi, o kadar iyi ki ilk defa amerika'yı tuttum, tyson gay'e hep üzülürdüm zaten soyadından dolayı, adam abd rekoru kırdı yüz metrede, ki bu da başlı başına büyük bir olay, lakin bir bakıyorsun hüseyin bolt senden bir adım daha önde.

üzülme lan tyson, dünyanın bütün tyson'ları üzülmeyin.