29 Kasım 2009

22 terbiyesiz adam ve 22 futbol sevdalısı


Haftalardır beklenen Barcelona-Real Madrid maçında "Futbola doydun mu?" deseler, gyaet net bir biçimde 'hayır' yanıtını veririm. "Peki Barcelona beklediğin gibi miydi?" deseler, yine aynı yanıtı veririm.

Hatta Real Madrid beklediğimden çok daha iyi çıktı. Ancak bir gerçek var ki, Barcelona daha takıma benzeyen ekip. Real Madrid kadrosuna baktığımda hep aynı şeyi düşünüyorum; "Yeneteklerle bezenmiş adamlardan 11 kişi oluşturulmuş."

Oysa Barcelona'da "Yeteneklerle bezenmiş 11 adamdan bir takım oluşturulmuş" cümlesini rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Oyuncu ve oyun kalitesini bir kenara bırakırsak, sahada kırmızı kartlar olsa da, tartışmalar olsa da, Fenerbahçe-Galatasaray maçı ile şu maçı yan yana koyduğumuzda futbol oynamak isteyen 22 adam ve terbiyesizlik yapmaya çalışan 22 adam görüntüsü gözümün önüne geliyor.

Hani şu meşhur "Türkiye'de futbol filan oynanmıyor" geyiği var ya, futbol değil, iyi niyet ve insani açıdan kesinlikle doğru. Sonra boktan bir derbiyi, dünyanın en büyük derbisi diye yutturmaya çalışıyorlar. Yok ya...

Cidden, Türkiye'deki futboldan kişisel açıdan soğumuş durumdayım. Medyasıyla, futbolcusuyla, teknik direktörüyle, taraftarıyla... Hepimiz birbirimize benzemeye başladık, hepimiz kirleniyoruz bu ortamda.

Son söz Guardiola'ya olsun ama Türkiye'deki futbol diliyle. "Ne diye Zlatan'ı yedek bırakırsın. Sen futboldan filan anlamıyorsun. O takım kimin elinde olsa oynatır."

2 yorum:

pepp dedi ki...

pellegrini'ye bir çift sözüm var : senin ben adam gibi...

Saunders82 dedi ki...

Valla Barca Puyol'a şükretsin... Net 3 pozisyonu kayarak çıkardı bir tek Ronaldo'ya yetişemedi onda da Kaka'yla mücadele ediyordu pası Ronaldo'ya verene kadar :)

Gole kadar Barcelona istediğini oynayamadı hatta o pozisyonları verdikçe daha da telaşlandı ne zaman Zlatan girdi gelişine atmosferden gelen topu kaleye çaktı, Madrid dağıldı. Ondan sonra zaten 10 kişi bile Barcelona dağıttı Madrid'i. Benim anlamadığım sen 94 milyon € vererek dünya futbol tarihinin en büyük transferini yapacaksın ondan sonra onu 64. dakikada yanına oturtacaksın. Bu Barcelona'yı durdurmak için alındı bu adam bu takıma. Bu maçta kendini ortaya koyup maç kazandırsın diye. Tam karşı takım 10 kişi kalmış boş alanda dünyanın en iyisini yanına alıyosun. Madrid önce kendine teknik direktör bulsun bu kadar adam alacağına...