14 Ocak 2010

5 para etmez futbola verilen paraya bak


Üstünde bolca yazılıp çizilecek. Konuyla ilgili herkesin eteğinde bolca taş vardır ortaya dökeceği.

Yekten söyleyeyim. Türkiye'deki 5 para etmez bu futbol için şu an için verilen 320 milyon dolar, büyük haksızlıktır. Bu futbolun, kavganın ederi 320 (İhaleyi 321 milyon dolarla Digitürk kazandı) milyon dolar etmez.

İhale bitince daha ayrıntılı yazacaklarım var. Demiştim ve yazıyorum.

1- Türkiye'de oynanan futbolun karşılığı bu değildir. Kavga-gürültü içinde geçen, futbol kalitesi açısından berbat örnekler taşıyan, sadece sinir ve gerilim harbi yaratılarak yürütülmeye çalışılan bu futbol ortamına değil 321, 21 milyon dolar bile fazladır.

2- Digitürk verdiği parayla bugüne zamanki yatırımını kurtardı. Ne yazık ki, Digitürk ne yaptığı programlarla ne de yayınlarla bu ihaleyi kazanmak için yeterli değildir. Erman ve Şansal gibi iki spor insanının (!) kahvedeki adam geyiği çevirmesi, zaten başlı başına yayıncılık rezaletidir. 4 yıl boyunca daha ileri boyutta izleyeceğiz bunu.

3- 1994'te 7.2 milyon dolar, bir sonraki ihalede (tarihini hatırlamadım) ise 160 milyon doları gören yayın hakları ihalesinin bugün 321 milyon dolara ulaşması Federasyon ve kulüplerin ittirmesi ile oluşmuştur. Ve tabii ki Türk Telekom'un rekabetinden ötürü.

4- Bu işten sadece ve sadece kulüpler kârlı çıkacaktır. İhaleyi alan Digitürk sadece ve sadece yatırımlarını korumuştur. Kâr elde etme olanağı neredeyse yok gibi. Digitürk sahiplerini zor günler bekliyor.

5- 4 yıl boyunca Türk futbolunda, gerilim ve sinir harbinin katsayısı artacaktır. 321 milyon doları boşu boşuna vermedi kimse.

6- Bu paradan nemalanacak kulüp yöneticileri, paylarına düşeni yine saçma sapan transferlere yatıracaklardır. O yüzden kimsenin ekstra beklentisi olmasın.

Sözün bitmesi gereken yerde tekrar belirteyim. Türk futbolunun ederi 321 milyon dolar değil. 70 milyonluk ülkede biz futbolcu yetiştiremeyip, Almanya'da, Hollanda'da Belçika'da, İngiltere'de yetişen Türk asıllı futbolculara bakıp hayıflanıyorsak, değil 321 İngiltere'deki gibi 1 milyar 380 milyon Sterlin alsak bizden adam olmaz.

Şu meşhur lafla bağlayayım. "Üç koyunu güdemeyecek adamlar Türk futbolunu yönettikleri müddetçe biz olduğumuz yerde kalmaya devam ederiz."

6 yorum:

arif dedi ki...

Bu para geçmişteki futbol için verilen para değil.4 yıllık dönemdeki oynanacak futbola verilen para.Aslında sevinmemiz lazım.Çünkü Anadolu kulüpleri şimdi 3 büyüklerin aldığı para kadar para alacaklar.3 büyükler de eskiden aldığının kat kat fazlasını alacak.Futbolumuz için güzel bir gelişme.Özellikle Anadolu futbolu için.

Ama tabi önemli olan alınan para değil.Yönetenlerin parayı iyi değerlendirmesi...

Saunders82 dedi ki...

Kafalar değişmediği sürece para daha da artsa da bişey değişmez. Paradan ziyade kulüpleri yöneten zihniyet değişmelidir. Ancak Türkiye'de koltuklara oturan japonla yapıştırılmış gibi ölene kadar orda kalmak istiyor ve kalıyor. Parayla başarı gelmiyor önce yönetim anlayışının değişmesi gerekiyor.

Öte yandan Digitürk kalitesizliğinin devam edecek olması tabii bizim canımızı sıkıyor. Açıkça herşeyin yabancılara satıldığı bu günlerde en azından bu yayınları Sky gibi yabancı bir şirketin yapmasını daha çok arzu ederdim. En azından severek izlediğimiz bir aktivitenin hakkını vererek sizi tatmin ediyorlar.

Saunders82 dedi ki...

@ Koala; bu arada ne kadar Digitürk üyesi var bilgin var mı?

koala dedi ki...

800 bin Digitürk üyesi var ancak bunların ne kadarında futbol paketi var bilmiyorum. Digitürk'ün önünde iki yol var. Ya müşterilere kol gibi fiyat dayayacak. Ya da fiyatları düşük tutup sürümden kazanacak.

Selocan24 dedi ki...

800 bin Lig Tvli varmış Koala. 2,5 milyon Digitürklü varmış.

Fiyat artmasına arttı tamam iyi oldu da, dayayacaklar şimdi bize aylık parayı.

Adsız dedi ki...

Bence tam tersine fiyatlar düşecek ve daha çok aboneye sahip olacaklar. Üyesi arttığı için reklam verenlere kol gibi fiyat çekecekler. Başka türlü bu para ÇIKMAZZZZ! (Saunders82)