23 Ocak 2010

İstanbul'da kar ve valinin ukalalığı

Salı gününden bu yana İstanbul'da kar yağışının şiddetli ve hiddetli olacağı konusunda herkes çeşitli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalardan en ilginciyse İstanbul Valisi 'gazcı' Muammer Güler'den geldi.

Muammer Güler, yaptığı açıklamada "Kar gelsin, biz bütün önlemlerimizi aldık. Kar kalınlığı 15-20 santim olsun ki, çocuklarımız neşe içinde kar topu oynayabilsin" demişti.

Şark kurnazlığı tabirini severim o yüzden, bu arkadaşımıza da bu yakıştırmayı uygun buluyorum. Açıklamadaki rahat tavrın sebebi, okulların tatil olacağını, servis araçlarının trafiğe çıkmayacağını ve söz edilen şiddetli kar yağışının hafta sonuna geliyor olmasını bilmekten kaynaklanıyordu.

Güya bütün önlemler alındı ve herkes huzur ve rahat içinde karın tadını çıkartacak değil mi? Yok işte değil. Tüm bu ukala tavır sonrası bugün İstanbul'da birçok yerde elektrikler kesik, insanlar soğukta oturuyor, hem de bu havada. Kınalı'da bir otobüs rüzgârdan ötürü devrildi ve bir bebek hayatını kaybetti.

Şimdi burası Türkiye olmasa, gelişmişlik düzeyi sözde olmasa bu Vali hakkında nasıl bir uygulama başlatılırdı?

Görevden alınmayı ve gelişmişlik düzeyini filan bir kenara bırakalım. Acaba Vali, o çocuğun yaşamını yitirdiği haberini aldığında, yaptığı o açıklama aklının bir kenarına düştü mü?

"Biz her türlü önlemi aldık. İstanbullular rahat olsun, çocuklarımız neşe içinde kar opu oynasın" diyen bu adam, o çocuğun avuçları arasında biraz kar sıkıştırıp, arkadaşlarıyla ya da annesiyle hiç kar topu oynayamayacağı gerçeğini anlayabilir mi?

Perşembe günü bu açıklamaları yapan vali; şu an evinde hasta, yaşlı insanların soğukta tir tir titrerken, aynaya rahat bakıp, vicdanını rahat tutabilecek mi?

Türkiye değil mi burası? Hesap soran yok, sorgulayan yok, konuşan yok, hakkını arayan yok. Peki sende hiç utanma yok mu?

3 yorum:

arnawut dedi ki...

biraz saçma ve abartı bi yorum olmuş kusura bakmazsan...

koala dedi ki...

Türkiye'nin en büyük ilinin valisi çıkıp "Biz her türlü önlemi aldık" diyecek ve bir kişi ölecek. Tabii kişisel görüşün, tıpkı benim kişisel görüşüm olduğu gibi.

Saunders82 dedi ki...

"34 ZZ 7109 plakalı otobüs, O-2 Otoyolu Kınalı Kavşağı'nı İstanbul yönünde geçtikten sonra, aşırı fırtına ve buzlanma nedeniyle kontrolden çıkarak şarampole yuvarlandı."

Bu kısmını yazmadığın için rüzgardan devrilen otobüs yüzünden ölen bebek gibi anlaşılıyor. Halbuki olay buzlanmaya önlem alınmadığından yaşanmış.

Arnavut kusura bakmazsın senin yorumun daha bir abartı ve saçma olmuş. Bu tarz hadiseler herhangi bir Avrupa başkentinde yaşansa belediye başkanı anında istifa eder ve medya ona zorlardıktan sonra etmek zorunda kalır.

Bizdeyse medya zaten her türlü şartta valinin ve onun hükümetinin arkasında...