12 Ocak 2010

Orhan Pamuk futbol konuşmasın mümkünse


Yazar Orhan Pamuk, "Avrupa, kardeşlik, eşitlik, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğe dayanıyorsa Türkiye’nin AB üyesi olması gerektiğini" belirterek, Fenerbahçe’yi örnek gösterdi ve "Türk takımı Fenerbahçe, Avrupa futbolunda uzun yıllardır mücadele ediyor" demiş.

Yorum: Orhan Pamuk bu sözleri gerçekten söylemiş mi? Gerçekten söylemişse, alkol mü almış? Alkol almadıysa, kuru bir şeylerle mi takılmış? Şuuru yerinde miymiş? Şuuru yerindeyse geçici amnezi mi yaşıyormuş.

Ya hakikaten "Fenerbahçe, Avrupa futbolunda uzun yıllardır mücadele ediyor" sözüne Fenerbahçelilerin de inanacağını sanmıyorum. Yok eğer inanıyorsa, Orhan Pamuk'un 'başarı' kıstasını dehşetle merak ediyorum.

Bu romantik, içli, duygusal adam pozisyonu kendisini pek bir hırpalamış belli ki. Kendisinden şöyle Fenerbahçe'nin Avrupa zaferlerini anlatan bir roman beklentisi içindeyim. Bilim kurgu tadında şahane olur.

İstanbul'da itfaiyeciler günlerdir eylemde. Taşeronlaştırmayı protesto eden sendikalı itfaiyecilere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Ağırman "Sendikacı değil ne olursan ol, maaşların maaşların geç ödenmesini kullanıph ib..lik etmeyeceksin. Sendika, sizden elde ettiği kesintilerle her ay 70 bin TL gelir elde ediyor. Ama o ib..ler bunu size anlatmaz." demiş.

Yorum:
Bu Ahmet Ağırman'ın tipini sağda-solda görürsünüz. Sakallı, hacca gitmiş, Müslüman (!) bir arkadaşımız. Ama "İ.bne, analarını belleyeceğim" gibi sözleri söylemekten de geri durmuyor. İ.bne, i.bne'nin halinden anlarmış.

Herifin boyu 1.50 ama "döverim, asarım, keserim" diyor. Allah'ın embesili, herhangi bir itfaiyeci bir tane patlatsa, 10'da biri boşa gider. Ayrıca itfaiyecilik gibi çok önemli bir mesleği taşeronlaştırmak da neyin nesidir. Bu ülkede güvenilebilecek bir tane meslek kalmayacak mı? Sana, senin anladığın dilden konuşmak gerekir ama küfür opsiyonumu Meriç'te kullandım.

Bir iç döküş gerçekleştireyim; bunu samimi olarak söylüyorum, itfaiyeci olmayı çok isterdim.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sigara fiyatlarını düşünerek devletin vergi geliri hedefini tehlikeye atan üreticilere "Çok açık söylüyorum bizim yaptığımız düzenlemeye uymak zorundalar" diyerem, gözdağı verdi. Akşam saatlerinde de Philip Morris de zammı yaptı.

Yorum: Serbest piyasa ekonomisini savunacaksınız ama vergi almak için "Benim istediğim fiyata satacaksın" diyeceksin. Oh ne ala memleket. O zaman devletçi ekonomiye dönelim. Pardon, ona da dönemezsiniz ki, devletin satılmayan kurumu kalmadı. Köprüler ve otoyollar kaldı, onları da hayırlısıyla (!) satacaksınız yakında.

Satacak çok az şey kaldı. Biraz düşünün, neyi satacağınızı...

Hiç yorum yok: