30 Mart 2010

O hareketi pankart yapıp asmak lazım


Bugün Vatan gazetesinde Gökmen Özdemir imzalı ilginç bir haber çıktı. Haberin özeti Rijkaard'ın Galatasaray'a oynatmaya çalıştığı futbolun, 5 futbolcu tarafından basına jurnallenmesi en basit biçimiyle.

Haber doğrudur, yalandır bunların hiçbirini tartışmayacağım. Altına imzasını çakmış sonuçta. Ancak haberde ciddi anlamda gariplikler var, bu 5 yeniçeri özentisi adamın ağzından çıkan.

1- "Hoca takımı tahtaya yazdığında herkes birbirine baktı. Şoke olduk. Kimse taktiği anlamadı. Frank Rijkaard ’Çift forvet oynayacağız’ dedi. Keita-Jo forvet oynayacak, Giovani sağdan top getirecek, Elano sol kanadı kapatacaktı. Tek kanatlı 4-4-2 mi olur? Elano ne zaman sol kanat oynamış? Mehmet Topal, Alex’e adam markajı yapacakmış.. Bu zamanda böylesine ilkel bir anlayış olur mu? Bu tercihler sahadaki bütün özgüvenimizi yerlebir etti"

Öncelikle haberin doğru olduğundan yola çıkarak, 5 tane aptal futbolcumuz olduğunu görüyoruz. Tahtaya yazılanın ne olduğunu anlayamayan, kendilerine anlatılanı fark edememiş bir güruh yani. Takımın sahaya nasıl çıkacağını bilemeyen adamdan değil derbi kazanmasını beklemek, hazırlık kampında en dandik Alman 5. lig takımını bile yenmesini beklemek, haliyle bizim aptallığımız oluyor.

Herif bildiğin; o yazılanı, söylenileni algılayamıyor. En kibar haliyle söylüyorum herif ahmak. Biz neyi tartışıyoruz ki. Şu 5 herife "En son hangi kitabı okudun?" diye sorsan "Cin Ali tatilde" diye yanıt verir.

2- "İleride baskı yapmamızı istemedi. Biz kendi kendimize arada baskı başlattık. Zaten ileri ucumuz baskı yapacak bir yapıda değil. Baskı yapmadan Ali Sami Yen’de maç kazanılır mı? O zaman nasıl iç saha avantajını kullanacağız? Hoca hâlâ Türkiye’yi anlayamadı. Bu ligin ne kadar zor ve mücadeleye dayalı olduğunu çözemedi... Bizim tanıdığımız, bize anlatılan Rijkaard bu olamaz. Takım içi adaleti de sağlayamıyor. Elano ve Giovani’ye yer açmak için denemediği taktik kalmadı. Galiba Dünya Kupası için Elano ve Giovani’nin forma garantisi var."

Teknik direktör diyor ki, "İleride baskı yapmayın" ama bu bizim 5 gerizekâlı, kendi kendilerine saha içinde karar alıp baskı yapmaya başlıyor. Bunlar biliyor çünkü takımın nasıl oynaması gerektiğini. Saha avantajı filan nasıl kullanılır hepsini biliyor.

Sonra analiz yapıyorlar; "Rijkaard Türkiye'yi anlayamadı" diye. Jargon birebir Türk basını jargonu. Aynı kelimelerle anlatıyorlar durumu.

Arada Elano ve Dos Santos'a geçiriyorlar. Niye ısrarla oynadıklarını filan sorguluyorlar. Arda sakat, kim oynayacak Dos Santos yerine. Hayatı boyunca pozisyon almasını bilmeden sığır gibi bir sağa bir sola koşturan Barış mı, kanatta oynayabilmesi imkânsız Ayhan mı, Emre Güngör mü? Kim oynayacak peki? Ona yanıt yok, isim söyleseler, jurnalcilikleri dökülüverecek ortaya.

3- "Resmen F.Bahçe’ye benzedik. Bu yabancıları çok mu arıyorlar, merak ediyoruz. Takım sirke döndü. G.Saray karakterli yabancılar, mücadeleci yabancılar getirmek zorunda. Burası zor bir lig. Kimse farkında değil ama kalite burada sökmüyor. Önce mücadele edeceksiniz. Baros ve Neill dışında hiçbiri tempo yapacak mücadele edecek, bize bu anlamda katkı yapacak futbolcu değil. Eğer rakip zayıfsa, maç yumuşaksa şov yapıyorlar. Zor maçlarda kayıplar. Harcanan paralara yazık."

Bak burası kritik işte. Türkiye'deki genel yansımanın bir sonucu. Bir milli takım teknik direktörü seçerken, nasıl milliyet tartışdıysak, takıma gelen yabancı oyuncuları 'sirk malzemesi' olarak gören, 5 kafatasçı beyinsiz var takımda. Zaten ezelden beri, Galatasaray'da Hakan Şükür'ün bayraktarlığını yaptığı bir yabancı düşmanlığı, kafatasçı zihniyet süregelir. Bir götleri Hagi'ye yemedi, onun dışında Lincoln, Felipe filan herkesi yediler.

Adamlar gelecek oyuncunun nasıl olması gerektiğini biliyor. Kalite sökmüyormuş Türkiye'de, mücadele edecekmiş gelen yabancı. Burası da, klasik spor basını jargonu ile söylenmiş kelimeler. Yani sözün özü, bizim 5 gerzek, oturup bütün gün gazete okuyor ve papağan gibi de ezberliyor yazılanları.

4- "Rijkaard bu takımın 4-3-3 oynayamayacağını anlamadıysa artık çok geç. Biz kendimizi biliyoruz, takımı görüyoruz. Böyle oynayamayız. Ali Sami Yen’de de çift forvetle oynamalıyız. Deplasmanda da! G.Saray tek forvetle maça çıkmaz. Orta sahanın göbeğinde bir türlü istikrar sağlayamadık. F.Bahçe maçında Elano dökülürken, Balta’yı sola, Caner’i onun önüne koymayı bile düşünmedi Rijkaard. Bize gerçekten yazık oluyor. Çok rahat şampiyon olacağımız ligde sırf hocanın inadı ve yanlış yabancı tercihleri sebebiyle avantaj kaybettik."

En eğlenceli kısmı burası. Fenerbahçe maçında Elona dökülürken, Balta'yı sola Caner'i de onun önüne koymayı düşünmemiş Rijkaard. Bir önceki hafta Trabzon maçı sonrası Hıncal Uluç'un söylediklerinin birebir aynısı. Anlıyoruz ki, bizim 5 mal sıkı bir Hıncal Uluç takipçisi. Bu 5 benzemez sığır, sahada futbol oynama işini bitirmişler, artık işin taktiği ve tekniğine gelmişler.

Vay anam vay, biz de diyoruz ki; "Bu kadroyla nasıl futbol oynayamıyoruz." Sahada futbol oynayamayan gerizekalıların olduğu bir takım yaratmışız da ondan. Çünkü herifler artık futbolculuktan, teknik direktörlüğe yelken açmışlar. Kimin nerede oynaması gerektiğini, hangi diziliş ve stratejiyle sahaya çıkmamızı filan bu 5 öküzden dinleyeceğiz yani.

En başa döneyim. Eğer bu haber doğruysa, 5 andavalı parasına, puluna, ismine cismine bakmadan yollayacaksın. İsmi Arda'ysa da, Sabri'yse de, Barış'sa da, Ayhan'sa da, Servet'se de yollayacaksın. Kim olduklarının zerre önemi yok.

Sen bunlara hakikaten Ferguson'u getirsen, kıçına teneke bağlayıp yollamak için ellerinden geleni yaparlar. Size yapılacak en iyi şey; o Volkan'ın hareketini tüm tribünlere asıp "Bunu siz hakettiniz" deyip, sezonun geri kalanı boyunca boş tribünlere oynamanız. Çünkü biz hak etmedik.

9 yorum:

bonaventure dedi ki...

haber kalıp halinde duruyor bir kenarda. hangi 3 büyük en geriye düşerse isimler değiştirilip sürülüyor piyasaya. bunun altına da imza atabilene maaş bağlıyorlar. bütün stadlarda bedava maç izleyebilmesini sağlıyorlar. işte benim türk spor basınından anladığım.

yoksa bu lafları arda söylemez. sabri söyleyemez. servet o karakterde bir adam değil. ayhanın galatasarayla pek bir alakası kaldığını zannetmiyorum. barışa gelirsek tipinde fenerli futbolcu tipi var. futboluda fenerli futbolcu hali ama o bile yedek kalmak sorun değil rijkaard gibi bir hocayla çalışıyoruz tarzında bir demeç vermişti ocak ayı gibi. fener maçında yedek kaldığı için ne kadar mutsuz görünsede... yani zannımca bu takım içinden bu veya benzeri haber çıkmaz. ama ntvsporda taktiğin 4 saat önceden haber verilmesi nasıl oluyor merak etmiyor değilim.

mischa dedi ki...

Gökmen Özdemir diyorum. Gerisine gerek yok.

tenten dedi ki...

yalan haberse zaten sorun yok. 5 futbolcunun kim oldugu acik yazsinlar bir tekzip.
ama eger dogruysa senin soylediklerine sonuna kadar katılıyorum. biz hicbir zaman (metin oktay - hagi haric cunku onlar sadece futbolcu degildi) furbolcuların pesinden gitmedik.. kimler geldi kimler gecti. bunlar hala hasan abilerinin hakan abilerinin sozlerini dinleyen gerizekalilar... gondermekse en iyisi gonderelim para ederlerken. nasil oynayacaklarini biliyorlarmis. kicimin kenarlari... oyun degil ruh lazım bize ruh... haysiyetsiz gerizekalılar... anlamadigim su rijkaard'ı gonderelim kimi getirecegiz??? dunya yıldızları abdullah avcı'yı kıcına takar mi afedersin?

ksenophanes dedi ki...

Ben bu haberdeki doğruluk payının yalan payından daha fazla olduğunu düşünüyorum.. Galatasaray'da rijkaard düzenini kabul etmek istemeyen, alenen rijkaard'ın istediği futbolculara garez belleyenler var.. İşin bu boyutlarda olup olmadığını bilemem ama maçları dikkatli gözle takip edenler kimin kime pas attığını, kimin kime en boş pozisyonda bile pas atmadığını, hatta kimlerin birilerine bilhassa markaj altındayken pas attığını farkedeceklerdir.. Takımın içinde ciddi bir kaynama var ve yönetim neşteri doğru bölgeye vurmaktan ziyade yanlış bir ameliyata girişirse bu sezon inşa etmek istediğimiz, yola çıktığımız "geleceğin takımını oluşturma" arzusundan çok şey kaybedeceğiz..

koala dedi ki...

@ ksenophanes; dün bu yazıyı yazarken bilmediklerim vardı bugün öğrendiklerim oldu. Haber kesinlikle doğru hem de harfi harfine. Ne ilginç ki, benim tahmin olarak yazdığım 5 isimden biri hariç hepsi birebir tutuyor.

Rijkaardforever dedi ki...

Sabri yerine Mehmet Topal'ı eklerim listeye ben olsam. zira takımın en beyinsiz kısmı orta saha. ancak onlardan çıkar böyle dolmalar.

Çağrı dedi ki...

Abi hakan Şükür'ü seversin sevmezsin saygı duyarım ama hakkında yabancı düşmanı, kafatasçı demene itirazım var. Lincoln'ü yedi demişsin ama Lincoln'e takımda en fazla desteği Hakan'ın verdiği ayan beyan ortadaydı ...

koala dedi ki...

@ Çağrı; zaten kendisini sevmeme nedenlerimden biridir bu. Lincoln'e destek verdi demişsin, takım otobüsünde anlattıklarını hatırlatırım sadece.

zenci dedi ki...

@koala

abi bunu yapanlar zaten belli. bi macta gio ya pas vermeyip emre colak oyuna girdikten sonra emreyi pas manyagi yapanlar, nerde markajda bir adam var ona pas verenler. biri haric demissin tahminim ayhan'dir o haric olan. Ayhan ki nefret ederim kendisinden bu isleri yapacak adam degildir. Arda, Balta, Servet, Baris kesin bunlar vardir iclerinde. Bunlara son adayim ise Ugur ucar olabilir. Sarp da olabilir o sigir.

Rijkaard'in basini yemek icin herseyi yaptilar bakalim Hagi'nin gotunu kurtarabilecekler mi?

Arda Turan bu takimdan gitmedigi surece bu takimda abiciliki yenicerilik bitmez. Hasan'la Hakan Sukur'le selam verip alan herkes takimdan gonderilmeli ki bu is cozumlenebilsin..