22 Nisan 2010

Yoruldum


An itibariyle bir şöyle orta halli bir semtte kuruyemişçim olsun istedim. Dükkân önünde leblebi kavurayım, komşu esnafla muhabbet ederek.

10-12 yaşları arası fırlamaya yakın bir çırağım olsun, arada çam fıstığı aşırsın, ben fark edeyim ama ses etmeyeyim.

Sabah dükkânı açarken, gözlerimden uyku aksın, "Bugün ne mal gelecek?" endişesi taşıyayım. Berbere tıraşa gideyim, şöyle kallavi bir futbol geyiği çevirelim ama berber Fenerbahçeli olsun, takışalım sürekli tatlı tatlı.

Öğlen oldu mu, o güne özel kendimi şımartayım, bol yanıklı fırın sütlaç da yiyeyim, kuru-pilav sonrası. Ardından bir sigara patlatayım, Niğde gazozuyla birlikte.

Akşama doğru, hareketlensin dükkân, başımı kaşıyacak vaktim olmasın ara ara. Kendi dükkânımdan badem aşırayım, çırağa da iki kocaman avuç vereyim. Mahallenin gençleriyle, mekânın önünde her türden geyiği çevirelim.

Akşam oldu mu, bir sessizlik olsun, öyle çok gelip-giden olmasın. Dükkânın arkasında, evden getirdiğin nevaleyi yiyeyim, sonrasında bir de elma yiyeyim, sulu sulu ısırarak.

Çırağa "Hadi sen erken çık" diyeyim, oradan iki kadeh rakı içmeye gideyim. Öyle tek başıma demlenip, sadece haydari, pilaki ve kavunla rakının gönlünü alayım.

Mekânda bir köşede, Şampiyonlar Ligi maçını izleyeyim, arada kızıp küfür edeyim. Vakitlice eve gidip, ayaklarımı uzatayım, kaldığım yerde uyuyayım.

Yoruldum be, harbiden yoruldum. Niye bu kadar yoruldum onu da bilmiyorum. Lan, hayal kurmak, ne güzel şey.

7 yorum:

bonaventure dedi ki...

müşteriye güler yüzlü olmak lazım değil mi? bu halimle zor. kuruyemişçide olamam.

koala dedi ki...

Valla şu an başka bir şey istemiyorum

M.T dedi ki...

dükkanı açarsan bi hayırlı olsuna gelirim. paramın 3 bölü biriyle fındık, kalanının 4'te üçüyle de kabak çekirdeği alıcam söz:)

koala dedi ki...

@ M.T, valla acayip güldüm, millet garip garip bana baktı işyerinde.

Public Noname dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Unknown dedi ki...

devamı gelmez, bu hayal tıkanır bir yerlerde... anlık zevkler uğruna harcama kendini :)

Arsızkedi dedi ki...

ehh bende bir kitapçı açayım,kitap kafe ,hatta öğrenci kimlikleriyle gelenlere seçtikleri dergi veya kitapları günde 1 saat ücretsiz okuma imkanı sunan bi yerim olsun,kendi yağımla kitaplarımla kavrulayım...ama bu hayalde yakıştı buraya ya :)