4 Mayıs 2010

İmzasız eleştiri şerefsizliktir

Nedir abi bu ekşisözlük'ün misyonu? Aç içini, gir bak; eleştirilmeyen kişi yok, eleştirilmeyen herhangi bir konu yok. Ama söz bu arkadaşlara gelince, bu kim olduğu bilinmeyen klavye azmanlarına gelince, herkes aslan kesiliveriyor.

Kimse eleştiride bulunamaz, kimse laf edemez, kimse olumsuz bir söz söyleyemez. Sen otur 24 saat klavye başında, canın istediğine geçir, canın istediğine bindir, sen dokunulmaz ol. Nasıl oluyorsun? İmzasız yazıyla.

En pespaye, en bayağı, en iğrenç biçimlerde seksist yazılar yaz; kadını alabildiğine aşağıla, porno kültürüne ait en aşağılık örnekleri sun, sonra ortalarda "Kutsal bilgi kaynağı" olarak dolaş. Evet çok kutsal, hatta o kadar kutsal ki, yüzlerce hatayı bir saat bakınsan bulabilecek derecede.

Sanal dünyanın, haşin kahramanı olabilmek adına, yanındaki üç-beş embesile "Ulan amma da koydum lafı", "Hahahaha, nasıl geçirdim ama" diyebilmek için bir nevi beyinsel mastürbasyon icra eden bu 'arkadaşların'; hayata bakışlarının, duruşlarının ne olduğunu bilmek zor. Neden? Çünkü işin çıkışı başlı başına yanlış. Herifin ya da hatunun kim olduğunu bilmiyorsun, ne yaptığını bilmiyorsun, nasıl biri olduğunu bilmiyorsun.

Bu, daha baştan karşı tarafın 1-0 önde olmasını sağlıyor. O karşıdan vurabildiği kadar bel altı vuracak, çünkü ben açıktayım, kim olduğum biliniyor ama ben hiçbir şey söyleyemeyeceğim. Neden? Söylersem komik olurum. Kim olduğunu bilmiyorum ki.

Ben toprakta misket oynadım, çivi oynadım, top peşinde koşturdum. Büyüme sürecim karanlık bir odada, elinde cips, kola, bira üçlemesiyle geçmedi. Sokakta ne, nasıl olur bilirim, nasıl davranacağım konusunda fikrim vardır.

Ama yaşamlarını sanal duvarlarla örmüş, kendini bir nevi korumaya almış bu tiplerin karşısında nasıl davranılacağını bilmem. Çık ortaya, "Ben buyum" de; oturalım, konuşalım o zaman "ak göt kara göt" belli olur. Birikimin nedir, hayata karşı nasıl bir duruşun var, görmüş ve öğrenmiş oluruz.

Kimse kusura bakmayacak, kimliği gizli, meçhul insanların oturduğu yerde istediğini söylemeye hakkı yok.

İnönü hadisesinden çıktı bu muhabbet o zaman direkt oradan anlatayım derdimi. Adam, bir ülkenin bağımsızlığı için cephe cephe savaşacak, doğru ya da yanlış imzalar atacak, fabrikalar kuracak, hayatını adayacak (ama doğru ama yanlış kararlar); sen oturduğun yerden "Hee, İnönü zaten faşistti" diyeceksin. İnönü'nün söylediğini söyleyeyim. "Hadi canım sen de".

Ulan sümüklü herifler, "Bu ülke için siz ne yaptınız?". Hayatta, ekşisözlük'ten başka bir varolma noktanı var mı? Kimsiniz oğlum siz?

"İnönü diktatör" deniyor. Götünüz yiyorsa "Atatürk de diktatördü" desenize. Hatta şöyle söyleyeyim; "Recep Tayyip Erdoğan bir diktatördür" diyebiliyor musunuz?

Lamı cimi yok. Cumhuriyetin 2. adamına, birinci adamına verip veriştiremediğin için ve alt metinde aslında birinci adama verip veriştirmek için "Diktatör" diyeceksin, ben bunun üstüne, bu sözü söyleyenle aynı üslupla, bel altından vuracağım, "Sığ, çocukça" olacak yazdığım şey.

Ve aslında daha da ilginç olan, bunu ekşisözlük eleştirisi yüzünden yazacaksın. Yok canım olmaz öyle. Bir kere, o ekşisözlük denen mecrada yazan insanlar, alta nicklerini değil, isimlerini (kafa kâğıdında bulunan) yazacak. Bakalım herkes ismiyle yazdığında, bu kadar rahat atıp tutabiliyor mu?

Postun başlığını tekrar yazayım, "İmzasız eleştiri şerefsizliktir".

Not: Sakın bir akıllı çıkıp, o kadar postun var ama ismin yazmıyor demesin. Gir Google'a, yaz blog ismini 30 saniyede bulursun. Haaaa; bulamadın, çok istedin yazarım.

23 yorum:

aysema dedi ki...

Doğru söze ne denir?

arif dedi ki...

Beklenen yazı sonunda geldi.Ağzına sağlık abi...
Ayrıca,Ekşi Sözlük kapatılır umarım,kapatılmazsa da nick yerine isim yazma zorunluluğu getirilsin.O zaman görelim delikanlılıklarını...

Adsız dedi ki...

yapmayın!.. Ben sizi eksi sozlukten kesfetmistim:))) Ordan birisi bir entry de sizin blog linkini vermisti... Orda herkes elestiriliyor. Beni daha baska seyler sasirtiyor: cinsellik hakkinda aklina gelen herseyi yazanlarin toplumu soke eden cinsel sapmalar karsisinda birden ahlakci kesilmeleri. Saygılar

ps: eksi sozluk yazari degilim.

ibRa dedi ki...

milletin eline gücü verirseniz her şeyi gözlerini kapatmadan kapatıp, yasaklayacaklardır.
fakat buna rağmen stalin'e 'yok burjuvayı sikti, yok bizi de sikecekti' mağdur edebiyatından saldırmakta geri kalmıyorlar.
ben de yeni bir şey ortaya atıyım bari, sonuçta eşik aynı eşik.
stalin olmasaydı, babalarınız alman olurdu.
yani bir cümleyi atarı var diye söylemek gerekiyorsa bu ve bunun gibi yüzlerce cümle ortaya çıkar. fikirler ve uygulamalar üzerinden konuşulacak şeyler bireylere indirgenirse vaziyet bu şekilde sığ olarak kalır.

Adsız dedi ki...

benim yorumlarimi 'adsiz'olarak yayimliyorsunuz, cunku gmail hesabim yok; olsa ne olacak ki Kewellist@gmail.com diye bir hesap olustursam, ne diyeceksiniz; sen Kewellist degilsin mi diyeceksiniz. Sonucta akademik bir makale yazmiyoruz. Eskiden daha cok futbol yazıyordunuz, bırakmayın lutfen. Saygılar

koala dedi ki...

Sevgili adsız, tabii ki akademik makale değil de, Siirt'te olmuş iğrenç bir olay için de espri yapmayacak insanlar. Bunu komik görmeyecek. Hatunun ağzına alması gibi pespaye şeyler yazmayacak. Yazmak isteyen alsın kalemi, kâğıdı evinde yazsın ama kitlelerin okuduğu yerde bunu yapması hoş olmuyor.

ibRa dedi ki...

'Doğru söze ne denir?'

doğrunun tanımlamasına bağlı olarak değişik cevaplar verilebilir. sizin sorduğunuz 'Doğru söze ne denir?' sorusuna ben, 'yanlış söz' diye cevap verebilirim. çünkü doğru kelimesinin, tanrı kelimesi gibi toplumsal ve bireysel olarak değişen bir kavram olduğunu bir gerçek kabul etmem sebebiyle.

doğru nedir? diye sormamız gerekir başta.

Adsız dedi ki...

Siirt espirisi de yapar, hutunun ağzına alması gibi pespaye seylerde yazar; biz okuruz ama espirisine gülmeyiz. Kimseye nasıl yazacağı söylenemez. Ama lolita hakkında metiyeler yazan birinin lolitacıları eleştirmemesi gerekir; iste eksi sozluktekiler bunu yapıyor. Hergun karı, kız kaldırmaktan soz ediyorlar ertesi gunu bunu yapanı rezil ediyorlar: bilemiyorum. Saygılar

koala dedi ki...

Herkes istediğini yazamaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir özgürlük yok, olamaz da. Haa, sen gülmezsin ama orayı okuyan 12 yaşındaki çocuk ona güler. Bak böyle durumlarda empati yapacaksın. Siirt'te o harekete maruz kalan senin bir tanıdığın olsa, kız kardeşin olsa, yazılmasını ister misin istemez misin merak ediyorum. İstediğin gibi yazabiliyorsan yazsana her istediğini. Bu ülkede yazdığı için yargılanan, hapse giren ne kadar insan var farkında mısın? Yok isteyen istediğini yazıyorsa, bir sonraki postumu ona göre yazayım. Ne de olsa isteyen istediği gibi yazabiliyor değil mi?

ibRa dedi ki...

'Siirt espirisi de yapar, hutunun ağzına alması gibi pespaye seylerde yazar'

sınırsız özgürlük savunacağım diye pisliği temizleme işine girmeyin derim.

Saunders82 dedi ki...

@ibRa: Sen felsefeci misin ?

ksenophanes dedi ki...

abi eline yüreğine sağlık.. Devir öyle bir devir oldu ki özgürlük kavramı arkasına sığınan bazı gölgeler silhüyetini en iyi şekilde yansıtabilecekleri internetten ve onun en iyi aracı olan ekşisözlük gibi ortamlardan en basit tabirle patavatsızca olan şeyleri yansıtmaya başladılar.. En genel kavramla ahlak olarak kalan ancak içi o tarz ortamlarda boşaltılan o kadar çok şey var ki.. İşte süreç böyle ama o "sınırsız özgürlük" kavramının arkasına sığınan isimsizler böyle bir polemik yarattığında ne oluyor ? İsminin başlığı altında yazılan ister ağzına sıçma niteliğinde olsun, ister kapağın en büyüğü tarzda olsun çarşaf çarşaf yüzlerce yazı adamı meşhur ediyor.. Günlerce "ahlaksızlık espiriler" yapan ve toplumun sarsılmaz değerlerine saldıran adam tartışılıyor, malzeme oluyor.. Bu da o adamın ne şekilde olursa olsun egosunu tatmin ediyor işte..

Şu ismet paşa mevzusunda ise artık iş öyle bir hal aldı ki okurken kendimi çok zor tutar oldum.. Yine söylüyorum siyasi yönünü ölçülü kavramlarla eleştirebilirsin, atatürk ile son günlerinde arasının açılmasını hatta atatürk tarafından başbakanlıktan alınıp celal bayar'ın başbakan yapılmasına da o "ölçü ve nezaket" sınırları içersinde bir eleştiride bulunursun.. Ama oradan kalkıpta gölgeni göstererek.. " bu ülkeye 12 ada'yı kaybettiren, lozan da başarısız olan aslında inönü savaşı gibi bir savaşı hiç kazanmamış bir adam" gibi çok ağır, saygısız yaftalarda bulunuyorsan o eleştirilerdeki saygısızlığı ortadan kaldırmak için gerekçeni ve olması gerekeni de sunacaksın.. Eğer sunmuyorsan senin yaptığın cumhuriyet'in kurucularından birine yapılan hakaretten başka birşey değildir. laf cambazlığıdır.. Siyasi öğretmeninin yolundan gitmekten başka bir şey değildir.. İş bu hale geldi artık işte abi dediğinde gibi.. O görünmez nickten, zırhtan kuvvet alan salladıkça sallıyor.. Sonunda yaptığı bu aşağlıkların karşılığı ne oluyor garip şekilde popülerlik... böyle bir hal aldı iş işte.. Hani bu ülkenin yüzde 70'i şu ara adı sanı duyulmadığı halde "hasan mezarcı" ismi bir şahsı nasıl tanıyor, nasıl beynine kazıdı ? İşte o hesap kim dokunulmaz değerlerle ilgili laf ebeliği yapıyor, kim iğrençleşiyorsa malesef o popüler oluyor işte.. Nick babında olması bile o gölgeleri yeterince tatmin ediyor..

ibRa dedi ki...

@Saunders82: değilim ama ilgiliyim. ayrıca neden merak ettiğinizi, merak ettim.

Adsız dedi ki...

sana gore pislik, bir baskasina gore degil... dogrunun tanimi degisebiliyormus ama, degil mi?..

Adsız dedi ki...

Siz elestirilerinizi aziz gibi yapiyorsunuz degil mi?.. Serefsizler, koprunun ayaklari, gebersinler, ağzınıza bilmem ne yapayim, sokayim, embesiller... Bunlar sadece ilk sayfada yer alan hakaretleriniz. Neymis eksi sozluktekiler bu yazdıklarının altına isim yazmıyorlarmış ama kendisi 'koala' olarak imzaliyormus. Eksisozlukteki adam 'koalaci' diye imzalasa nufus cuzdani mi isteyeceksiniz. Empati bekleniyor, empati bir yetenektir. Bazi insanlarda olur bazilarinda olmaz... Herkesin isine geldigi gibi bir özgürlük tanimi var; tam Türk işi. Saygılar

koala dedi ki...

Sondaki Adsız; önce okuduğunu anlayacaksın, sonra yorum yazacaksın. Ben kimsenin eleştirisinin üslubuna takmış değilim, ilgilendirmiyor da zaten.
O kadar zekisin (!) ki, altta yazdığım notu bile algılayamamışsın.

Adsız dedi ki...

peki neden o notu bir akilli cikmadan once yazmadin?..

Adsız dedi ki...

***Bu ülkede yazdığı için yargılanan, hapse giren ne kadar insan var farkında mısın?***

yazdigi cizdigi seylerden dolayi yargilanan, hapse giren insanlarin suçlusu eksisozluk yazarlari mi?..

Adsız dedi ki...

Sayin Koala, yazdiklarini yine, yeni, yeniden okudum: bence haksizlik etmissin.

Sen de eksisozluk yazari ol ve kadini yucelt. AntiXPornocu ol.

Kutsal bilgi kaynagi sadece ironi anlamis olman gerekiyor; zekisin ya...

Orada hakkinda yorum yapilan hatun ya da herifler mahkeme karariyla yorumlari sildirebiliyor: Harun Yahya yapmisti.

Herkes senin kadar sansli olmadi; herkesin yasadigi yerde misket, civi oynayacagi top pesinde kosacagi genis alanlar yok. Herkesin annesinin cocuklarina yemek hazirlayacak kadar zamani olmadi. Karanlik da hic korkutucu olmadi.

Evet eger bakarsan Ataturk'e de Recep Tayyip Erdogan'a da diktator diyen var. Eksi sozlugun AKP'ye Recep Tayyip Erdogan'a muhalefetini Turkiye'nin muhalefet partileri yapmiyor. Eger sadece kadin ya da porno entrylerini tiklamazsan bunu algılayabileceksin.

koala dedi ki...

O not ilk yazıldığı andan itibaren orada duruyor.

Adsız dedi ki...

-O not ilk yazıldığı andan itibaren orada duruyor- diyorsan orada duruyordur; pardon!..

Takdir ettim Koala'yı yorumumu yayınlamayacagını dusunmustum.

Saunders82 dedi ki...

@ibRa: Felsefeyle ilgili olman hoşuma gitti sadece. Bu ülkede az görülen bir durum olduğu için "Felsefe Öğretmeni" olmadan da felsefeyle insanlarımız keşke biraz daha iç içe olsalar. Hiçbir şeyi sorgulamadan, doğrudan kabul ettiğimiz için, belki de esaslı olarak ele alınması gereken konulardan biridir. Ama ne yazık ki felsefeyle ilgilinen ya da Felsefe öğretmeni olan insanlara 'deli', 'kaçık', 'uçmuş' gibi sıfatlar yakıştıran "Yüce Allah'ın" kulları işi daha çok biliyor(!)

ibRa dedi ki...

@Saunders82: anladım. benim de, merak etmenizdeki sebebin bu olduğunu öğrenmem hoşuma gitti. :)