15 Eylül 2010

25 milyon dolar gelir, hoş gelir, ley ley limi limi ley


The Daily Telegraph gazetesi bombayı iktidarın kucağına bıraktı. Şimdi elden ele dolaşıyor o bomba.

Daily Telegraph'ın açıklanmayan batılı diplomatlara dayandırdığı haberde şu ifadeler yer alıyordu: "Batılı diplomatlar alarmda. İslami partinin lideri Erdoğan’ın seküler Türk anayasasını ortadan kaldırmak için başvurduğu referandum kampanyası için İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile 25 milyon dolarlık bir bağış aldığı bilgisi verildi."

Con Coughlin Akp'den gelen yalanlama üzerine, "Haberimin sonuna kadar arkasındayım. Para İranlı Ahl-Beit kuruluşu tarafından İHH üzerinden Erdoğan’a ulaştırıldı." açıklamasında bulundu.

Ortada yenilir yutulur cinsten olmayan bir haber ve iddia var. Akp, İngiliz basınını Türk basını sanmış olacak ki, "O haber derhal çekilsin" türünden eblehleri bile kıskandıracak bir açıklama yaptı. Tabii burada işler kolay yürüyor. En kötü basarsın vergi cezasını, aklını başına getirirsin herkesin.

Ama kazın ayağı İngiltere'de öyle değil. Adamlar Başbakanlarından tutun da Genelkurmay Başkanlarına kadar dilediğini yazıyor. Hem de en ağır ifadelerle. Sözün özü gazetecilik yapıyorlar. Buradaki gibi masa başında emirle iş yapmıyorlar.

İddianın içinde İHH de var. Mavi Marmara hadisesinden sonra haklarında düşündüklerimi gayet açık ve net biçimde yazmıştım. Okumamış olanlar buyursun okusun.

İddia doğru mu, yanlış mı bilinmez ama Telegraph, "Bizde haber rüya görülerek yazılmaz" diyerek, haberinin arkasında.

Şimdi şöyle bir durum var: Eğer bu haber doğruysa yani referandum için Akp'ye İran'dan 25 milyon dolar akıtılmışsa, Siyasi Partiler Kanunu'na göre bu parti kapatmak için yeterli midir? Kanunlar yeterli olduğunu söylüyor. Muhtemelen Yargıtay bu haber üzerine direkt olarak çalışma başlatır.

Hadi diyelim ki, parti kapatılmadı. Türkiye'de seçim çalışmaları artık İran'dan gelen paralarla mı yapılacak? İslami holdinglerde yüzmilyonlarca Euro kaptıran insanların paraları daha önce gayet güzel seçim çalışması için kullanılmıştı. Olaylar ayyuka çıkınca artık farklı yollardan paralar yollanıyor. Yoksa bir referandum için yapılan bu kadar çalışmanın hiçbir parayla izah edilmesinin mümkünatı yok. Devlet imkânları 'yetersiz' kalmış demek.

Bu noktada referandumun meşruiyetini tartışmak gerekir, çıkan sonuçtan bağımsız olarak. Ben tartışmıyorum çünkü kendisine dahil olmadım ama evet ya da hayır tercihi yapanlar, buyursun tartışsın.

Türkiye, raydan çıkmış vagon gibi ilerliyor Akp iktidarında. Büyük bir yalan ve aldatmaca dünyasının içindeyiz. Aziz Nesin'in yüzde 60'lık kesimini dışarıda bırakırsak, geri kalan yüzde 40'ın içinde de aptal sayısı hatırı sayılır kadar var.

Türkiye'nin, İran olması gibi bir korku taşımıyorum içimde, buna iktidarın gücü yetmez. Bu ülkede işler, başka yerlerden kontrol ediliyor, başka yerlerden gelen emirlerle hareket ediliyor. Bakmayın siz iktidarın atıp tuttuğuna. Verilen söz kadar konuşma hakları var. Ama tabii demokrasi var, seçimle geliyorlar, o yüzden demokrasiye de saygı duymak gerekir, öyle değil mi(!)

Acayip bir ülke burası. Olan biten her şeyi aptal aptal izliyoruz sadece. Bir-iki cılız ses, hepsi o kadar. Güçlü çıkmaya kalkışan sesleri zaten bir biçimde bertaraf ediyorlar.

Bu iktidara ucundan, köşesinden, kıyısından destek veren ve kendisinin sola dair düşündüğünü söyleyen herkese şu yazıyı okumalarını salık veriyoruz. EŞİTLENMEK

Bu ülkede, kendisine devrimciyim diyenler bile salaklardan oluşmaya başladı. (Az küfür yemem ama aynen böyle düşünüyorum) Tabii zaman zaman farklı mevzilere girip, oralara sığınmak da bir strateji, öyle değil mi?

DAYANAMADIM

Şu linkteki bilançoya lütfen bakın. Hayatınızda 0-0'a sıfır hiçbilanço gördünüz mü bilmiyorum ama ben ilk kez gördüm. Bravo (!) yöneticilere. Ben Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş yerinde olsam, şu mali dengeyi sağlayan adama basarım parayı getiririm kulübe. Hey babalar be, alem bilanço görsün.

Buyurunuz link

13 yorum:

stalker dedi ki...

o "eşitlenmek" yazısını arada bir okuyup hatırlamak lazım. iyi olmuş burdan da linkini verdiğin.

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

Üstünü örtmek için İsrail propagandası bu filan geyikleri başlamış bile, hayırlı olsun.

koala dedi ki...

@ Ata İsmet Özçelik; tabii tabii zaten hep İsrail propagandası olur. çatır çatır alınmış bu para. hiçbir şey bilmesem ülkenin dört yanında yapılan harcamalardan anlardım.

@ stalker; o linki buraya da koyarsan sevinirim

stalker dedi ki...

koala'nın bahsettiği, diğer yazının yorumlarına eklediğim ihh yazısı:

http://stalker-21.blogspot.com/2009/11/oldurmeyi-iyi-bilenler-muslumansa-ne.html

outlaw dedi ki...

eğer "eşitlenmek"i yazan sizlerden biriyse ya da yazarı tanıyorsanız küçük bir düzeltme yerinde olur: nsdap sendikaları feshedip "işçi cephesi" adı altında tek bir sendika kurmadı, "iş cephesi" adı altında patronların da dahil olduğu bir kurum kurdu. malum çıkarlar ulusaldı, dolayısıyla sınıfların birbirleriyle yürütecek bir çıkar çatışması da yoktu. (bizdeki sınıfsız, imtiyazsız vs. bir ulus tanımındaki gibi)

koala dedi ki...

@ outlaw; bilgi için teşekkür ederim. yazıyı yazanı inan tanımıyorum, kim olduğu hakkında bir fikrim yok.

Anoz dedi ki...

söyle birsey var: iran halki türk halkindan bence daha bilinclidir. okuma yazma yüzdesi daha yüksektir... cocuk dogurma yüzdesi düsüktür. Iran halki icten bir demokratik devrime yakindir... türk halki islami devrime gidiyor... cok fark var aramizda!

arif dedi ki...

Habertürk'te hemen bitirme planının ipucu mu? diye haber çıkmış.
Nasıl bi gazete çözemedim.Sözde tarafsız...

koala dedi ki...

@ arif; kendilerinin 7 yılda kaç ihale aldığına bakarsan yanıt alırsın. google'da bir arama yap istersen, başbakanın bizzat açılışına katıldığı kaç santral var.

Tanita Tikaram dedi ki...

Iddia, Con Coughlin tarafindan kaleme alinmistir, yalniz kaynak gosterilmemesi acisindan kafamda soru isaretleri kalmadi degil. Ote taraftan kaynagin selameti ve gizliligi icin boyle bir uygulamaya gidilmis olabilir mi? Bilemiyorum. Coughlin'in daha evvel Mavi Marmara ile ilgili yazisi da cikmistir, aha buyrun okuyun bakmak isteyen varsa: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/defence/7802401/Turkeys-role-in-the-Gaza-flotilla-affair-should-worry-us-all-in-the-West.html

AKP'den, ipsiz sapsiz gastecilerin uydurmasi diye yorumlar yapilmis belirtilen yazi icin. Yazar sinif arkadasim diil ama ortadogu, saddam, hizbullah vesaire konularda ciddi calismalari ve yazilari vardir. Bizdeki gibi tribun yazari olmasa gerek..

Ek olarak bayildim bu arada yazi geri cekilsin diye ayar verilmeye calisilmis ama sinyal radara takilmamis nitekim, antenlerinizin ayariyla oynamayin..
Dip Not: Fotograftaki mavi koltuklara bayildim..

Ozan dedi ki...

abi o son haberdeki bilançonun benim için hiçbir inandırıcılığı yok şuan hala ülkede ekmek alamayan varsa ve arada bir evime ekmek alıcam param yoksa hikayede başka bir anlamı kalmıyor benim için

Selocan dedi ki...

Ülkede o kadar gerizekalı varki, şu blançoya bakıp "vay be, helal olsun" falan diyorlardır. O kadar gerizekalı varki, şu blançoyu utanmadan göz göre göre herkese rahatça gösterebiliyorlar.

Manuel Calavera dedi ki...

Bu habere karsi Haberturk'un sartli refleksini gorunce bir sure mide bulantisi gecirdim. Bir hafta once attigin itiraflara "rusvetin belgesi olmaz Polat baskan" diye kilif bulacaksin, bir hafta sonra baska bir haber kurulusunun haberini itibarsizlastirmak icin yapmadigin saklabanlik kalmayacak.

Bir daha olmasin diye kendilerini blokladim. Simdi daha iyi hissediyorum.