19 Ekim 2010

Rijkaard'dan önce, Rijkaard'dan sonra


RIJKAARD GELDİĞİ AN İTİBARİYLE FORUMLARDAN YORUMLAR

"Fotomaç haberi değil gerçek! Kimse burun kıvırmasın. Futbolcu olarak ve hoca olarak aldığı kupalar ortada..."

"İyi seçim. Hayırlı olsun. Ersun gelecek diye ödüm patlıyordu."

"Doğrumu bu? şaka yapmayın yahu. Resmi Site kilitlenmiş gerçi doğru gibi yani ne bileyim inanamıyorum hala."

"Hollanda Milli Takımı ile Avrupa Şampiyonası'nda yarı final, Barcelona ile 2 La Liga şampionluğu, 2 Copa Del Rey şampiyonluğu , 1 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. Bunun ötesi yok. Adnan Polat ve ekibi mükemmel bir iş çıkarmıştır. Hepsine helal olsun."

"Allahım! Bizim TD'nin yardımcısı bile Johan Neeskens! Oha diyorum..."

Hâlâ inanamıyorum. Müthiş seçim, müthiş! Çok büyük başarı. Bu takımın başarısız olma ihtimali yok. Ne olur birazcık sabır sadece.

"Hocamız kadar yardımcısı da çok büyük bir isim. Harika, inanılacak gibi değil cidden"

"Hayırlı olsun. Yönetim iyi iş çıkardı. Sanırım yetkilerle gelmiştir. İnşallah takıma kimse müdahale etmez."

"Kahvaltı yaparken ntvspor'da gördüm hala inanamıyorum gerçekten mükemmel ötesi bir isimle anlaştık. Suyun öteki tarafınada güzel kapak oldu"

"Rijkaard, Neskeens. Rüya Gibi, Tebrikler Yönetim!!!"

"İki sene şampiyon olmasak da, dağları taşları oynatmayalım... Yönetim vizyonunu ortaya koydu bu hareketiyle, bir sene gecikmeyle de olsa."

"Yalnız yeni farkına varıyor insan, olağanüstülüğün... Rijkaard teknik direktörümüz oldu ya. Ötesi var mıdır? İnanamıyorum.. Allah'ım.."

"Rüyada mıyım hala inanamadım altyazıyı ilk gördüğümde kontağı kapatmışım 5 dakika hala ağzım kulaklarımda. Bugünleri de gördük ya Allahım sen ne büyüksün."

AN İTİBARİYLE FORUMLARDAN RIJKAARD YORUMLARI

"Rijkaar'ı sezon sonuna kadar izine gönderelim parasını da aylık aylık mi olur artık nasıl veriyorlarsa öyle verelim böylece kovmamış oluruz tazminat ödemeyiz"

"Hikmet Karaman ismi neden bu kadar küçümseniyor bu forumda anlaşılır değil. Rijkaard geldi de bu takımı başarıdan başarıya mı koşturdu."

"Sezon sonuna kadar Mustafa Denizli diyorum."

"Bana kalırsa şu durumu toparlayabilecek tek adam Fatih Terim'dir. Gerisi yalandır..."

"Elimizde fazla secenek yok bencede herseyi birakip Fatih Hocanin bu takimin basina gecmesi lazim.Bakalim o zaman Servet veya baska bir futbolcumuz haddi olmayan birsey yapabiliyormu"

"Mesut Bakkal, Erdoğan Arıca yada kahvede Hasan abi gelse bile Rijkaard'ın oynattığından daha kötü oynatamaz."

"Hani Hikmet Karaman'ı istediğimden değil ama neden Türk teknik adamlarını bu kadar aşağıladığımızı anlayamıyorum!"

"Galatasaray'ı büyük kulüp olmaktan uzaklaştıran, Hikmet Karaman'lara razı hale gelmemizi sağlayan kişi Frank Rijkaard'dır zaten.."

"Hikmet Karaman; Aykut Kocaman'dan da iyi hocadır, Ertuğrul Sağlam'dan da. Görev aldığı bütün takımları da belirli bir seviyenin üstünde tutmuştur."

"Rijkaard'dan sonra kim gelirse gelsin kesin ondan daha basarili olacak. Isterse bu kulubun caycisi olsun."

"Şu Galatasaray'ın başına derbi öncesi geçmek cesaretini gösterirse Hikmet Karaman, bize destek olmak düşer."

"Rijkaard’ı savunmak için 40 takla atılıyor inanamıyorum. Sanki kendisi bize UZAY futbolu oynatıyorda biz vatandaşı boş yere kötülüyoruz."

"Geçen yılkı ve bu yılki KİŞİLİKSİZ, BASİRETSİZ, TOPAL futbolun ilk 3 sorumlusu Rijkaard’dır."

"Abi bize FR’nin takıma kattığı tek bir şey söyleyebilirmisin? Sistem yok, mücadele yok, istek yok."

YORUM
Her iki listeyi de alabildiğine uzatabilirdim ama meseleyi don lastiği gibi uzatmanın anlamı yok. Gelirken davul zurna çaldık, adama havaalanında nefes bile aldırmadık, üstendeki ceketini yırtıyorduk neredeyse.

İşte Türkiye'de basının gücü budur. Spor basınında o herkesin sövdüğü Erman'dan, Ercan'dan, Rıdvan'dan, Hakan Ünsal'dan çıkmış kelimeleri şimdi taraftar söylüyor.

Tek bir örnek yeter sanırım. Alex Ferguson'un Manchester United'ın başına geçtiği yıl 1986. 1990 yılına kadar tek bir kupası bile yok. O yıl Crystal Palace'a karşı kazanılmış bir FA Cup var sadece. Sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyor ama Ferguson'un teknik direktör olarak şampiyonluğu yaşadığı yıl 1993. Yani göreve geldikten tam 7 sene sonra şampiyonluk görüyor ve bir dünya devi yaratıyor.

Frank Rijkaard böyle bir şey yaşayabilir mi bilinmez. Ama bir gerçek var ki, 2000 yılından bu yana 10 teknik direktör değiştirmişiz. Yani her yıla bir teknik direktör düşüyor. Bunda yönetimlerin beceriksiz hamlelerinin payı yadsınamaz.

Fakat Türkiye'de taraftarlığın inanılmaz evrimi buna izin vermiyor. O yüzden diyorum ki, Galatasaray devrimini yaratan en büyük isim Jupp Derwall göreve geldiğinde bugünkü taraftar potansiyeli olsa yıl sonunu bile göremeden Almanya'ya sepetlenirdi.

Geçen yıl bir yazı yazmıştım, "Seninle benim aramdaki fark" diye. Fenerbahçeli tüm dostlardan özür dilerim. Aslında hiçbir farkımız yokmuş. Aynı zihniyetin ürünleriyiz.

Onlar da Daum'u paketleyerek gönderdi, sonra "Türkiye'yi en iyi tanıyan isim" olarak geri getirdi, bağrına bastı ve yeniden paketledi.

Şimdi geldiğimiz noktada biz de paketlediğimiz adamları geri getirmeye çalışıyoruz.

Bugün fotoğraflarla anlatmaya çabaladığım şeyi 29-03-2010'da "Gönderim Rijkaard'ı" başlığında yazmıştım.

Rijkaard'ın gönderileceği o zamandan beri belliydi. Sabır filan işin hikâyesi. Görüldüğü üzere forumlarda geyik malzemesi olarak kalıyor sadece.

Bu ülke o yüzden son derece gariptir. Herkese işini öğretiriz ama bu ülkede işini yapan doğru düzgün adama rastlayamazsınız.

Her gelene "Bu ülkeyi tanıması ve ona göre hareket etmesi lazım" diye nasihat ederiz ama bir kez bile biz ona ayak uyduramayız.

Akıl verenlere bakıyorum. Teknik direktör kariyerleri sonlanmış, futbolculuğunda zekâ parıltısı gösterememiş yorumcu topluluğu.

Rijkaard'ı istemez tabii bu adam. Çünkü Frank Rijkaard denen adam, futbolcu ve teknik direktörlük kariyerinde eleştiren tiplerin hayal edemeyeceği noktalara gelmiş. Biz Türk olarak isteriz ki, yanı başımızdaki kişi bizden başarılısı olmasın, başarılıysa da bir biçimde ayağından tutup indiririz.

Nasıl bir ülke ki bu; koskoca Derwall'in eline 11 tutuşturmaya kalkar, Graeme Souness-John Benjamin Toschak gibi adamların futbolculuk kariyerlerini bile tartışır, Joachim Löw-Michael Skibbe gibi mesleğinin başında olan adamlara "Lan bunların futbolculuğu da yoktu, zaten bugüne kadar hiçbir başarıları da yok" diye daha geldiği ilk gün kuduz köpek gibi saldırır.

Şu ülkeye gelen isimlere bak; Nevio Scala, Vicente del Bosque, Luis Aragonés, Jean Tigana, Eric Gerets, Mircea Lucescu, Michael Skibbe, Frank Rijkaard, Karl-Heinz Feldkamp, Vahid Halilhodžić, George Leekens.

Biz Türk halkı olarak kusursuz insanlardan oluşuyoruz ya, o yüzden bunların hepsinin bir kusuru var. O yok, bu yok, şu yok, yok, yok, yok.

Biz neyiz peki? Katili kutsayan, itleri baş tacı yapan, katliamları savunan, linci haklı gören 75 milyonluk dev bir kaybeden güruhuyuz.

O yüzden de, hiçbir altyapısı olmayan, konuşmayı bilmeyen birtakım embesiller geleni gideni eleştiriyor.

Derwall diyorum lan, Derwall. Bu ülkede Derwall gibi bir adamı yerden yere vurduk, var mı daha ötesi.

Bahanemiz de hazır: "Burası Türkiye, farklı dinamikleri var"

Bu ülkenin yegâne dinamiği kaybedenlerden oluşması. Aç bak, kaç milyon üniversite mezunu işsiz, her gün kaç kişi intihar ediyor, ülkenin dört yanında mide bulandırıcı kaç tecavüz haberi oluyor?

İşte biz tam da buyuz. O yüzden de bu ülkeye gelen, eli ayağı düzgün, oturup kalkmasını biler, beyni çalışan herkesi bir biçimde sepetleyip, yerine bize benzeyen insanlar istiyoruz.

Sonra tartışıyoruz, "Almanya Mesut Özil'i çıkartıyor, 75 milyonluk Türkiye neden çıkartamıyor?" diye. Daha çok tartışırız, çok konuşuruz, her Mesut'un arkasından 'ah'lar, 'vah'larla dövünürüz.

Şahane bir laf vardır çok severim, küfürsüz geçmeyeyim, sonunu da onunla bağlayayım.

"Bu kafayla gidersen askere, sikimi alırsın tezkere."

İşte bu ülkenin durumunu özetleyen söz budur.

Not: Bak bir de bu ülkenin durumunu 2 yıl arayla Frank Rijkaard'ın saçına düşmüş aklar gösteriyor. Ömür törpüsüyüz, ömür.
Don lastiği kıvamına getirdim bu Rijkaard meselesini ama şu adamın gönderilecek olmasını, hele hele Hakan Şükür, Hikmet Karaman, Abdullah Avcı gibi isimlerle yan yana getirilmesini kabullenemiyorum. Umarım son yazı olur.

12 yorum:

Cihan dedi ki...

, "Seninle benim aramdaki fark" diye. Fenerbahçeli tüm dostlardan özür dilerim. Aslında hiçbir farkımız yokmuş. Aynı zihniyetin ürünleriyiz.
Üzülürek söylemek lazım, renk dışında ben bir fark göremiyorum artık.

Rijkaard'ın kalabileceği hakkında 1-2 yorum okudum. Sebep ne olursa olsun o adamı bu kulüp tutsun, varsın 15 sene daha 3. 5. olalım. Yemin ederim razıyım. Onu gönderip bizi düşürecekleri kısır döngü yerine buna gerçekten razıyım. Stay with us Rijkaard. :)

Suat dedi ki...

Kenetlenmek, sarılmak istiyorum tüm bu yazıyı paylaşan GS'lilerle.

Sanırım, bu yönetim gerçekten vizyon sahibi ise ve kendi dönemlerinde oluşmuş bu çarpık düzeni bozmak için Hakan Balta, Servet, Sabri, Ayhan gibi adamları gönderme kararını alır.

Daha önce de denmişti ama ben çok ciddi olduğunu düşünmemiştim taa ki birkaç güne kadar: 2008 şampiyonluğu bu kulübün ölüm fermanıydı. Oyuncuların TD'nni önüne yeniçeri gibi geçtiği ve bağımsızlıklarını kazandıkları andı. GS'nin hiyerarşisinin bozulduğu andı.

Böyle bir kulübün taraftarı olduğuma hala hayret ediyorum, bu ülkede futbolu takip ettiğime hayret ediyorum. Bu kafayla 0'dan takım tutmamız istense, kaçımız hangimiz ne için GS'yi tutarız ?

Yazık gerçekten.. akmayan göz yaşlarımıza yazık

Saunders82 dedi ki...

Muhtemelen sorun çok daha büyük ama biz sadece alınan sonuçlar üzerinden yorum yapıyoruz. Madem öyle şu aldığımız sonuçlardaki hakem durumlarını bir yeniden gözden geçirelim. Zamanında rahmetli Özhan Canaydın hakem hatalarını tek tek barkovizyon eşliğinde basına göstermiş ve işe de yaramıştı. Tekrar düşünelim şimdi;

Sivasspor 2 Galatasaray 1 İlk golü hatırlayın.

Galatasaray 0 Bursaspor 2 Maç 1-0 iken Volkan Şen'e verilmeyen kartı düşünün.

Karabük 2 Galatasaray 1 Karabük'e verilen penaltıyı hatırlayın.

Galatasaray 2 Ankaragücü 4 İlk golü hatırlayın.

Bunlar tesadüf mü peki ? Tabii ki de değil. Bu durumda bizim için planlanan durum nedir? Bursa'da Ertuğrul Sağlam, Fenerbahçe'de Alex'in hükümranlığının bir anda son bulup Emre Belözoğlu'nun liderliğe soyunması (Ben bir anda hay a.k. dedim içimden bunu düşününce, Emre bilerek mi Fener'e yönlendirildi nasılsa bizim başımızda dolusu var Hakan Şükür başta olmak üzere) Beşiktaş'ta şu anda işleri karıştırmak için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar.

Önce Sivas, ardından Bursa gibi muhafazkarlığıyla ünlü illerimizin bu şekilde bir çıkış yakalamalarını ben açıkçası garipsiyorum. Top oynamadıkları halde bu şekilde ilerlemiş olmaları hatta birinin tesadüf de olsa şampiyon olması Aziz Yıldırım'ı da bu güçlerin gönderip yerine kendilerinden birini aday göstertme ihtimalini aklıma getiriyor. Ya da bu ihtimale karşılık Aziz Yıldırım'ın da bazı şeylere okey dediğini tahmin edebiliyorum. Acaba Adnan Polat Alevi olduğundan dolayı bunlar başına geliyor olmasın?

Cihan dedi ki...

Bu ülkede fazla şey bileni sevmezler. Başarılı olanı da sevmezler. Herkes neden başarısızın yanındadır daha doğrusu öyle gözükür, çünkü herkes başarızdır, kendisinden farklı olanı kimse sevmez, çekemez. Yani şu klasik cehennemde Türkün olduğu kazanın başında zebani bulunmaması hikayesi... Şu an Rijkaard'ın kalması belki de bir milletin ilk kez bu eziklikten kurtulması demek. Olaya artık öyle bakıyorum. Lan Rijkaard kalsın varsın 5 yiyelim, abartıyorum 15 yiyelim. Ama şu millet kendini bir kez olsun, sadece bir seferliğine kendini aşsın be. Ondan sonra ne olacaksa olsun.
Ya bilmiyorum olay benim için Rijkaard'ı, kupayı falan aştı. Ölüm kalım meselesi oldu. Ya tüm duvarları, kalıpları yıkacaksın ülkedeki, belki ülkenin futbol tarihini baştan yazma fırsatı geçecek eline... Bilemiyorum ya ben mi hayal görüyorum, abartıyorum? Her şey basit bir oyundan mı ibaret ?

Ozan dedi ki...

anlayana o adamın birşeyler yapmaya çalıştığının kanıtıdır ak düşmüş saçları

Ozan dedi ki...

cihan 3-5 kişiyiz ama aynı fikiri paylaşıyoruz bir haftadır mallara rijkaardı savunuyorum neden birşeylerin değişeceğine inanıyorum o 14 yıllık senede umut vardı galatasaray adının olduğu yerde umut vardır ama taraftar bunun farkında değil ve satılık futbolcular

ozdmroz dedi ki...

Yemin ederim hiç aklıma gelmezdi Galatasaray'lılığımı sorgulayacağım şimdi ise kendi çapımda acaba formamı rafa mı kaldırsam acaba takip etmesem mi? acaba kombinemi mi iade etsem. Bu adam giderse yaparım hepsini arkadaş inanın yaparım.

Adsız dedi ki...

böyle düşünen galatasaraylı renktaşlarım varya içim bi nebze olsun rahatlıyo. ama sadece bi nebze takip etmedeğim yer kalmadı bu 3. gün ne kadar dayanırım bilmiyorum. şu adama sesimizi nasıl duyururuz yok mu bunun bi yolu ya kafayı yicem bari o biraz rahatlasın

Ozan dedi ki...

fatih terimde geliyor ne güzel memleket lan söz vermek başka birşeye benzemiyor ama 50 yaşında adamlar bilmiyor

Ozan dedi ki...

galatasaraylığımı bir süreliğine askıya alıyorum sonunu bildiğim filmi tekrar tekrar izlemem ben

tenten dedi ki...

uzun zamandır bloguma yazmıyordum (vegololdu.blogspot.com) ve normalde kufurlu yazmamaya calısırım ama su son durumla bu sezon son yazımı yazdım... birde terim gelirse macta izlemem, hic dusunmezdim galatasaraylı olmaktanda utanırım sanırım... YASASIN FUTBOLCUYA DAYALI DUZEN!!!

Ozan dedi ki...

iyi be hala adammış sözünü tuttu