30 Kasım 2010

Hepimiz Akdeniz insanız ya


Hepimiz Akdeniz insanıyız ya. Deniz karşı kıyısındaysa IMF'ye ve sosyal politikalara karşı mücadele var. Gerekirse yumruklarını sıkarak, isyan ederek.


Aynı denizin sularında yüzdüğümüz gençler Yunanistan'da omuz omuza direnişte.Gelecekleri için, kimseye boyun eğmeden, kol kola bildikleri yolda ilerliyor.


Hepimiz Akdeniz insanıyız ya. İtalya'da gençler, üniversitede reform tasarısına karşı öğrenciler eylemde.


Harçlara yapılan zamlara karşı gelmek için, otobanları dolduruyorlar.


Başkent sokaklarına sığmıyorlar, onurlu bir mücadele için.


Hepimiz Akdeniz insanıyız ya. Bizim üniversiteli öğrencimiz hamsi festivalinde kolbastı oynuyor.Film festivaline gelen birkaç oyuncuyu görmek için sokakları dolduruyor.


Narenciye festivali için kent sokaklarını hınca hınç doldurup şarkılar türküler eşliğinde eğleniyorlar.

Akdeniz insanıyız ya. Akdeniz'in geleceği düşünen bireyleri ve koyun gibi ortalarda dolananları olmak üzere ikiye ayrılanlarıyız.

Akdeniz'in geleceğine sahip çıkanları ile gününü gün edip sadece günü kurtarmaya çalışanları olarak ayrıca ikiye ayrılanlarıyız.

Sözün özü, Akdeniz'i hak edenleri ve hak etmeyenleri olarak ikiye ayrılıyoruz.

Onurlu bir halkın torunlarını, onursuz asalaklar haline gelmesini görmek insanın içini acıtıyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Üniversitede bir hoca "doğru ülke, yanlış insanlar" demiş Türkiye için.

Bu ülkede değil harçlara zam yapmak, insanların ekmeğini elinden alsanız bile bu fotoğraflardaki kadar kızgın insanlar göremezsiniz.

Bu ülke insanı kaderine o kadar inanmış ve inandırılmış ki, herşey haktan diyor. Değiştirebileceği birşeylerin olduğuna olan inancını, ya din tacirleri ya da ağzı salyalı siyasiler elinden almış.

Bu ülke insanı korkuyor. Bebek katillerine sayın diyen başbakanlar tarafından yönetilen genç çocuklar, başbakanlarına sayın demeyince haklarında işlem yapılıyor. Kampüslerine, sınavlarına alınmıyorlar.

Türkiye tam bir korku impatatorluğuna dönüşmüş durumda, faşizan bu düzen insanın yaşamaya değer herşeyini zorla elinden alıyor. Giderek tek tipleşiyoruz, bizi biz yapan farklarımız, bir şekilde sindiriliuyor.

ve çıkıp bir allahın kulu da elini masaya vurup şöyle demiyor;
"lanet olsun, hayatımın bir değeri var!"

Saunders82 dedi ki...

Bugün İngiltere genelinde üniversite öğrencileri toplu protesto yapcaklardı. Radyolarda bu konu tartışılıyordu. Çocuğunuzun protestoya katılışını destekliyor musunuz, yoksa bunlardan uzakta mı durması lazım vb. konuları tartışıyordu LBC radyosu... (Konu Akdeniz kıyısı halkları farkındayım sadece not düşmek istedim.)

http://www.guardian.co.uk/education/2010/nov/29/student-protest-biggest-education-cuts

(Bu arada Elano'yu satmışız helal olsun. Avrupa'dan kariyerinin baharında Brezilyalı alıp Brezilya'ya geri gönderen kulüp olarak isim takmak lazım bize)