17 Aralık 2010

Gulbettin Hikmetyar'ı hatırlatsan yeter


Baştan söyleyeyim, CHP'li değilim, çok uzun zamandan beri de oy vermedim. Vermeyi düşünür müyüm? Pek sanmıyorum.

Kayseri'de olan bitene Başbakan Erdoğan'dan bugün yanıt geldi. Bildik, tanıdık Erdoğan üslubu. Bel altı vuruşlar, tarihten örnekler v.s. v.s.

Erdoğan ne dedi ona bakalım; "İlla yolsuzluk görmek istiyorlarsa, gitsinler, aynaya baksınlar, orada İSKİ’yi görecekler, orada Kocaeli’ni görecekler, orada Anayasa Mahkemesi’nin kendileri hakkında verdiği, trilyon davasını görecekler. Orada nasıl yolsuzluk yapmışlar onu görecekler."

'İSKİ' diyor Erdoğan. Yaşandı mı? Yaşandı. Peki sorumlular hakkında dava açıldı mı? Açıldı. Dava sonuçlanıp yargılama oldu mu? Oldu. Eee, o zaman nedir bu İSKİ örneği. Herifler yargılandı içeri girdi. Yani olayın üstü kapatılmadı.

'Kocaeli' diyor Erdoğan. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili dava açıldı mı? Açıldı. Olay mahkemeye düştü mü? Düştü. Yani olayın üstü kapatılmadı.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP hakkındaki kararına dikkat çekiyor Erdoğan. Anayasa Mahkemesi böyle bir karar vermiş mi? Vermiş. Mahkeme zaten gereğini yapmış. Olayın üstü kapatılmamış yani.

Hah gel şimdi CHP'ye. Karşında sürekli olarak bel altı vuran biri var. Deniz Baykal'la ilgili kaset ortaya çıktığı günün ertesi, "Böyle olayları siyasete karıştırmayız" deyip, bir hafta sonra "Sayın Baykal başka işlerle meşgul" diye gayet çirkince siyaset yürüten bir parti ve genel başkanı var karşında.

Sen ne yapıyorsun? Vıdı vıdı vıdı. Tek bir şey söyleyemiyorsun. Ortaya çıkarttığın yolsuzluğun üstüne bile gidemiyorsun. Deniz Feneri davası halen açılamadı Türkiye'de. Almanya'da karar verileli 2 yıl oluyor neredeyse. Burada dava açılmadı. 3 ayda bir Deniz Feneri'ni gündeme getiriyorsun. Onu da beceremiyorsun.

Şimdi tek tek açıklamalı yazmayacağım. Ama Ak Parti iktidarının bulaştığı onlarca olayı şöyle bir çırpıda yazabilirim -İsteyene geniş açıklamalarını da yazarım-.

  • Halk Bankası'nın 30 milyon dolar zarara uğratılması.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araç Sigorta İhalesi.
  • Gebze Akaryakıt kaçakçılığı olayı.
  • TOKİ'nin kamu kurumlarının paralarını kamu bankalarına yatırması ilkesini çiğneyerek, 280 trilyonunu Asya Finans'a yatırması.
  • Dönemin Bakanı Kürşat Tüzmen'in 1 milyar 162 milyon $'lık hayali ihracat yaptığının Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından belgelenmesi.
  • Derince arazisinin 30 milyon $'a özel bir şirkete satılması. Sonra devlet kuruluşu olan Erdemir aynı araziyi 20 gün sonra 82 milyon $'la satın alması.
  • AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin'in, bürokratlara, ildeki ihalelerin partili arkadaşlarına dağıtılması ile ilgili liste verdiği yönündeki haberlerle gündeme gelen Hatay'da önemli kamu ihalelerin AKP'liler arasında paylaşıldığı da ortaya çıkması.
  • TMSF, Ceylan Grubu'ndan, banka borcuna karşılık 52,5 milyon $'a Antalya'daki Deluxe Resort Otel'i alıyor. Aynı otelin 25.3 milyon $'a Ulusoy Grubuna satılması.
  • Roche’un, SSK’ya sattığı ilaçları kol fiyatına getirip toplamda 6 milyar $ fazla kâr etmesi.
  • Bir dönem öncenin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in döneminde eşi Şahsenem Çelik’in hummer jip arkadaşı Melek İpek’in ortak olduğu şirketin, okullarda dağıtılan bedava kitap kampanyasına katılıp ihaleyi 9.8 trilyona alması.

Daha sayayım mı? İlk aklıma gelenler bunlar. Bu kadar yolsuzluk varken, derdini anlatamıyorsan, tabii ki iktidar olamazsın.

Her şeyi geçtim. Sürekli bel altı vurup, tarihi deşen rakibin karşısında, hiçbir şey yapamasan, Süper Mario Şevki (Şevki Yılmaz) ile Gulbettin Hikmetyar'ın dizinin dibinde ninni dinlemesini gündeme getirsen yeter. Madem öyle, işte böyle mantığıyla sen de geçmişi deşip dur.

Ama ne yazık ki, CHP yönetimi çağ dışı beyinlerin elinde. O yüzden de iktidar olmasına imkân yok.

11 yorum:

Ozan dedi ki...

abi eğer şöyle birşey planlıyorsan yada yazarsan iyi olur chp neden daha da geriye gidiyor bazı şeyleri gerçketen aklım almıyor önder savın chp içinde ne kadar bu kadar söz sahibi kılıçdaroğlu dışarıya itince neden chpyi karıştı aklım almıyor bunları böyle bir yazı planlarsan güzel olur abi yazamazsan canı sağolsun biraz ısmarlama oldu ama chp'nin şu hali çok üzüyor beni

Adsız dedi ki...

hangi parti olduğunuda bilmek isterim hani

Adsız dedi ki...

bi de hala akp, chp den iyi derler delirmemek elde değil.. lan chp ye ne derseniz deyin de şunlara nasıl iyi dersiniz kafayı yiyeceğim.

Cenk dedi ki...

CHPnin gerilemesinin nedeni AKPnin aynısı olma çabası, yedeklenme çabasındandır. CHP AKPye alternatif olma seçeneğinin gerçek dışı olduğunu gördü ve artık ikinci cumhuriyetin yeni muhalefet partisi olma yolunda adımlar atıyor. Zaten AKP bu düzenin bütün iğrençliğini temsil ederken bu düzenden bağımsız bir parti olup da yine bu düzenin devamını sağlamaya çalışmak olmazdı. bu düzenin dışında tek bir seçenek var, o da işçi sınıfı iktidarıdır, sosyalizmdir.

koala dedi ki...

Cenk; olayı şahane özetlemişsin, üstüne bir şey söylenmez.

Adsız; hangi parti derken, neyi kast ediyorsun?

Adsız dedi ki...

oy vermek konusunda

koala dedi ki...

@ Adsız; şu aşamada bir şey görmüyorum, yani oy verebileceğim bir parti anlamında söylüyorum. seçim dönemi geldiğinde yelpazesi geniş sol ittifak olmazsa oy vermeyi de düşünmüyorum. ya da iyi bir bağımsız aday olursa oy veririm.

Adsız dedi ki...

hiç değilse onlar gelmesin de diye düşenemez miyiz

Cenk dedi ki...

koala,

CHP'nin girdiği değişim üzerine bişiler karaladım aslında, merak eden ve CHP'ye farklı yönden bakmak isteyen olursa bakabilir bloguma (:

reklam gibi oldu ama ilgili konuyla yani (:

triyada dedi ki...

chp'li değilim demişsin ama yazdıklarını okuyunca hangi partili olduğun apaçık belli.. Medyadaki tarafsız gazetecilere benzemişsin..

koala dedi ki...

@ triyada; bak hatta hâlâ söylüyorum "chp'li değilim" diye algında bir sorun var sanırım. ola ki, chp'liyim neyi değiştirir. ama net ve açık biçimde söylüyorum değilim, 4 seçimden bu yana da oy vermedim. ama işte o kadar garip insanlarsınız ki, herkesi tıpkı kendi yaptığınız gibi etiketlemeyi seviyorsunuz.