15 Ocak 2011

Bugün Tunus'ta, yarın ....


Tunus'ta yoksulluk ve yolsuzluktan bunalan halk ayaklandı ve ülkeyi 23 yıldır diktatörlükle yöneten Zeynelabidin Bin Ali, ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

Tunus ilginç bir ülke, bazı bilgiler vereceğim bakalım hatırlayabilecek misiniz neye benzediğini.

Ülke 1990 yılından 2002'ye kadar sürekli büyüme gösterdi. Zeynelabidin Bin Ali, özellikle 2001 yılından itibaren ekonomik anlamda çöküşe geçen ülkede, iki dönem cumhurbaşkanı seçildikten sonra insan hakları ihlalleri, siyasi muhaliflerin cezaevlerine gönderilmesi ve baskılarla ağırlığını yitirmeye başladı.

Ülkede yolsuzluklar ayyuka çıkmasıyla birlikte basın özgürlüğü de yok edildi. Kendi yandaşlarının zenginleşmesi, halkın fakirleşmesi ve özellikle de diplomalı işsizlerin çığ gibi artması, Tunus'u bugünkü konuma getirdi.

İnsanları aç bırakmak, açlığa mahkûm etmek, hele hele diplomalı insanları işsiz bırakmak çok tehlikelidir. Bugün benzerini yaşıyoruz. Ülkenin Başbakanı, "Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok" diye rahat rahat konuşuyor.

Hiçbir iktidar sonsuza kadar sürmez. Tarih ne imparatorluklar, ne krallıklar, ne devletler gördü. Hepsinin sonu er ya da geç geldi. Ve hepsinin de ortak özelliği, yönetenlerin zenginleşmesi ve yönetilenlerin fakirleşmesidir.

Er ya da geç, şu an Tunus'ta yaşananlar bu ülkede de yaşanacak. İnsanlar bir gün çaresizlikten intihar etmek yerine, sokaklara çıkacak. Polisin sıktığı biber gazını umursamadan, vurduğu jopu önemsemeden yürüyecekler.

Kimin iktidar olduğunun önemi yok. A partisi, B partisi ya da C partisi. İnsanı hayvandan ayıran belirgin özellikler var.

Kimse halkın sabrıyla oynamasın ve kimse halkın parasıyla kendisini ve çevresini zenginleştirmeye çalışmasın.

Bir gün halkın öfkesi yumruk gibi patlar suratlarda. Bugün Tunus'ta, yarın başka bir ülkede.4 yorum:

Ozan dedi ki...

hangi kanal bilmiyorum ama ülkede devrime bakış açısı Tunus'ta üzücü olaylar yaşanıyor

semih dedi ki...

tunus halkına güzel bir gelecek diliyorum. umarım bizde de devlet denilen mekanizmanın halkı korumadığını aksine halkın yoksullaştırılıp belirli bir zümrenin servetine servet katmasına hizmet ettiğini anlar insanımız.

Adsız dedi ki...

Aynı hesapla bizim de 13 yılımız kaldı,sabır.

Thiam Jaba dedi ki...

tunus değil patagonyada bile herşey olur, bu ülkede hiçbirşey olmaz. hele bugün stadta protesto edenlere gösterilen tepkilerden sonra, hiçbir umudum kalmadı buralardan abi. bilmiyorum çok zor, imkansız gibi geliyo.