12 Ocak 2011

Helal et hakkını biricik yuvamızİnsanın sevdiğinden ayrılması zordur. Elleri titrer adamın, sancı basar her yanını, kalbi beyninde atar.

Bir tarihi kapattı Galatasaray dün akşam. Herkes çok şey yaşadı, çok şey gördü geçirdi o statta. Kimi elinden kız arkadaşını tutup götürdü, kimi kafasının üstüne bebeğini aldı, kimi en yakın dostuyla tırnaklarını kemire kemire maç izledi.

Çok şey Ali Sami Yen benim için. Bir stattan öte, en kötü zamanlarda sığınılacak bir liman gibiydi. Hiç tanımadığım insanlarla sarmaş dolaş oldum, çok sevdiğim insanlarla tartışıp gönüllerini kırdım.

Sadece iyi anılarla hatırlıyor insan geride bıraktığını, kazanılan maçları, gol sevinçlerini, kupaları, şampiyonlukları, Avrupa zaferlerini. Oysa ağız dolusu küfürlerle çıktığımız maçlar da yaşandı, o büyük yuvada.

Sabri'nin Bordeaux maçında attığı gole ne kadar sevindiysek, Servet'in Atletico Madrid maçındaki ıskasına o kadar öfkelendik. Uğur'un Frankfurt'a attığı gole nasıl sevindiysek, Rotariu'nun çamura saplanan topunda o kadar üzüldük.

Garip bir duygu olacak Mecidiyeköy yolunu tutmamak, Ali Sami Yen'e gidememek. Sokakta bira içemeyeceğiz, Orjin'den bol soğanlı köfte yiyemeyeceğiz, stattan çıkıp da o trafiğe lanet okuyamayacağız.

Son zamanlarda Galatasaray hakkında olumlu hiçbir şey yazamadım. Sanırım çok şey değişti ve değişiyor Galatasaray'da. O yüzden kızgınlığım biraz da. Tıpkı Ali Sami Yen'den ayrılmanın ağrıma gittiği gibi.

Her şey değişiyor. Cüneyt Tanman'ın giydiği formayı Kazım'ın giymesini içime sindiremiyorum. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım sindiremeyeceğim de.

Her seferinde "Ulan Galatasaraylılık benim için biter" diyorum ama sonra minicik bir ışığın arkasından takılıp, verdiğim sözü unutuyorum.

Dün akşam özellikle gitmedim Ali Sami Yen'e. Veda etmeyi beceremem, sevmem de zaten. Şimdi yerine koyacağımız bir Ali Sami Yen'imiz daha olmayacak. Gözlerimi kapatsam yolunu bulacağım Ali Sami Yen yerine bambaşka bir yer yuva olacak Galatasaray'a.

Cevad'ın dediği gibi, "Eski statları seviyorum ben. Yeni stadlarda ruh göremiyorum."

Kendimi böyle hissetmemiştim hiç. İnsan ayırdına varamıyor bir süre. Dün akşamki görüntüleri sabah izlediğimde hiç tepki bile vermedim.

Şimdi Ali Sami Yen'sizlik kapladı içimi. Yorgun, yaşlı, kırık, dökük bir stad değil lan orası, hepimizin yuvası.

"Eski açık sarı desene" dediğimiz yer.

"Sarı, kırmızı en büyük Cim-bom" diye gırtlağımızı patlattığımız evimiz.

30 bin kişinin "Seni sevmeyen ölsün" diye bağırdığı yer.

Lan orası Ali Sami Yen. 25 bin kişinin, Avrupa'ya cehennemi tanıttığı, Ince'in, Schmeichel'ın, Maldini'nin, Guardiola'nın ısınmaya çıktığında kulaklarını tıkamak zorunda kaldığı yer.

Orası stat değil, hiç olmadı hem de benim gözümde. Hayatımızın bir parçası orası.

Sarı-kırmızıya gönül veren herkesin hayatının bir parçası. İlk kim söyledi bilmiyorum ama tam olarak benim söylemek istediğim şeyi söylemiş; "Sana vurulacak kazmanın ta amına koyayım"

Hepimizin canından bir parça seninle birlikte gidecek. Dün o Kapalı'daki pankartta yazdığı gibi, "ÇEKTİYSEN KAHRIMI, HELAL ET HAKKIMI"

Ruhunu bırakma, getir bize.

Ulan en çok neye üzülüyorum, keşke bir kızım olaydı da elinden tutup gitseydim Ali Sami Yen'e. Hayatımdaki en büyük pişmanlıklardan biri bu olacak.

Son sözü Nâzım Usta söylesin...

HOŞÇAKALIN DOSTLARIM

Hoşçakalın dostlarım benim
Hoşçakalın dostlarım
Sizi canımda canımın içinde
Kavgamı kafamda götürüyorum

Hoşçakalın dostlarım
A dostlara kavga dostu
İş kardeşi
A yoldaşlara tek hecesiyiz
Tek hecesiz elveda

A dostlara kavga dostu
İş kardeş
Yoldaşlara elveda
Görüşürüz yine görüşürüz dostlarım
Beraber güneşle güler beraber döğüşürüz

Hoşçakalın dostlarım
A dostlara kavga dostu
İş kardeşi
A yoldaşlara tek hecesiyiz
Tek hecesiz elveda

4 yorum:

Alp dedi ki...

ulan bi besiktasli olarak bende cok guzel guler gecirdim samiyende inonu stadi kadar besiktas maci seyretmisligim vardir orda hatta 1987 de denizlisporlu erolun jurkovice taktigi son dakika frikigiyle 30 bin kisinin nasilda sessizlige gomuldugunu hatirlarim! sonra is yerim oldu rasi benim
gs nin cok zaferlerini gazeteci olarak yasadim orda ogrenciyken neuchatel macinda bile ordaydim okulu kirip gitmistim! ne maclara sabahladim jop yedim basincli su yedim! ne milli maclar yasadim hala fecaebookta samiyende mac once roportaj resimlerim vardir!! heyy gidi samiyen hey yanliz gs liler degil baskalarinida sende guzel anilari vardi her tasini her karesini bilirim oranin !! hakkini helal et az guzel zamanlar yasamadik orda

fabianernst dedi ki...

abi alttaki fotğraf da rahmetli ALİ SAMİYEN BEY hangisi.ben bu fotoyu biliyorum da çıkartamadım hangisi olduğu bir kaç yerde daha karşılaştım ALİ SAMİ BEY in eski fotolArına baktım çıkartamAdım bu fotoda kendisinia

Semih dedi ki...

Dediğin gibi Metin Oktay,Cüneyt Tanman ve daha nicelerin giydiği formayı Kazım'a yakıştıramadığım için;devre arasında arkadaş oyuna girmesini istiyorum dedi,girsin tabi gol bile atsın ama sevinmiycem dedim. nitekim öyle oldu :)

Keşke sende dün statta olsaydın da birlikte bağırsaydık "eski açık sarı desene"diye.

Seni Yıkacak Dozerin Anasını Sikeyim.http://www.facebook.com/video/video.php?v=149585518424167&oid=130702656974839&comments&ref=mf

OzZ dedi ki...

Çok güzel yansıtmışsın hepimizin içindeki duyguları ben böyle anlatamadım SamiYenimi gözlerimde akıtmaktan başka.
En çok yıkılacak olması dokunuyor kanıma resmi siteye yıkmayın samiyenimi yazıyorum ama ne fayda.

İçim acıyor hem de hiç acımadığı kadar.

Seni yıkan dozerin x.y!