7 Şubat 2011

Pezevenk ordusu!


Şu piyasada dolanan "Stancu aslında 300 bin Euro'ya gelebilirdi, Galatasaray 5 milyon Euro verdi" hadisesinden sonra işin bokunun çıktığını net biçimde anlamış bulunuyoruz. Bilmiyorum en azından ben gayet iyi anladım.

Hafızamı öyle çok da gerilere atmadan, Galatasaray'a gelen her yabancı futbolcunun 'defolu mal' muamelesine uğramasını görebilmek mümkün.

İlk hatırladığım Falco ve Stumpf'un "askerlik arkadaşı" hadisesidir. Benzer cümleler Hagi için de yazılıp, çizildi.

Son birkaç yıldır gelen futbolculara baktığımızda "Ribery bonus", "Lincoln sorunlu", "Elano gibi adam nasıl Brezilya milli takımında oynar", "Keita disiplinsiz", "Jo alemcinin önde gideni", "Kewell sakat", "Baros bir var bir yok", "Nonda ağır sakatlık geçirdi soru işareti var", "Stancu aslında 300 bin Euro ama Galatasaray kazık yedi", "Pino kariyersiz" v.s. v.s.

Bu liste uzar gider şimdi bir çırpıda aklımda kalanlar bunlar.

Üşenmedim baktım, Romanya Milli Takımı oyuncularının fiyatları nelerdir diye. Çünkü bir milli oyuncunun Lüksemburg, Faroe Adaları filan değilse fiyatının 300 bin Euro olmasının imkânı yok. Milli Takımın en ucuz oyuncusu 600 bin Euro, zaten o da hiç formayı giymemiş. Sonra 800 bin Euro'luk bir eleman var, iki de 850 bin Euro.

Medyaya göre kesin olan bir şey varsa Galatasaray'ın kadrosuna dahil ettiği her yabancı oyuncunun bir kusuru var. Ama öyle ama böyle bir şey bulunuyor.

İlginç olan bu adamlar gittikten sonra Elano, Lincoln, Jo ve Ribery gibi oyuncular "Nasıl elden kaçtı?", "Beceriksiz Galatasaray", "Elano aslında çok iyiydi ama Galatasaray kullanamadı", "Lincoln döktürüyor", "Jo, Mancini'nin gözdesi", "Keita'nın talipleri arttı" gibi başlıklarla birdenbire değerli oluveriyor.

Sorun giydiği formanın rengi, başka bir şey değil.

Yoksa emin olun Güiza Galatasaray forması giyiyor olsaydı, her gün taşak oğlanı yaparlardı. Ya da kavga dövüş alınan Stoch, Galatasaray'a transfer olsaydı ve bu performansı gösterseydi şimdiye ne haberler yapılmıştı, hayal bile edemiyorum.

Türkiye'de spor basınının ne kadar boktan olduğunu söylemeye gerek yok.

Ama hakikaten yeter artık. Şu sakat sakat dedikleri Kewell'ın Galatasaray'da sezon ortalaması 20 maç, Baros'un gol ortalaması 1.48. Stancu 3 maçta 2 gol attı. Rakamlar dışında belli ediyor ki, Stancu gayet iyi futbolcu.

Heriflere yetmiyor hiçbir şey. Yani cidden bunlar pezevengin önde gideni. Şeref zaten yok, ahlâk aramak büyük hata. Biraz daha okunabilmek için yapmayacakları pezevenklik yok.

Herkese bok ata ata bir tane adam bırakmadılar. Çünkü algısında sorun olan gerizekâlı taraftar profili bir süre sonra bu yazılanların doğru olduğuna inanmaya başlıyor ve tribünde homurdanıyor, ıslıklıyor, yuhalıyor.

Basını, taraftarı, yönetecisi, yorumcusu pezevenk ordusu gibi. Heriflere hiçbir şey yetmiyor. Alayınızın götüne sarı-kırmızı (isteyen sarı-lacivert, bordo-mavi, siyah-beyaz ya da istediği renkte sokabilir) yarrak girsin yavşaklar.

20 yorum:

Elve dedi ki...

Stoch bize gelseydi büyüh ihtimalle Fenerbahçe bu işi biliyor gibi başlıklar atılırdı. Fener böyle olacagını tahmin ederek almadı felanda filan. Sırf gs almasın diye aldılar götlerine patladı 5 milyon euro. m.topuzuda beşiktaş almasın diye aldılar ordanda girdi bi güzel 10 milyon euro. aziz geldiginden beri fenerbahcenin gelen giden oyuncu kar zararına baksınlar bir bakalım kaç katı galatasarayın. bu arada kewell ilk geldigi sene 43 resmi maç ikinci sene 31 resmi maç yapmış. bu sene şu ana kadar ise 27 resmi maç var. milli maçlar dahil fakat yinede çok iyi rakamlar sürekli sakat denilen bir futbolcu için.

kaptan dedi ki...

bu yazdiklarina yarabbi sukur diyorlardir:}}}

dt.ibo dedi ki...

ya bi de önce öyle bi lanse ettiler ki sanki 300bin euroya adamın bonservisini alıyolarmış gibi, kiralık mevzusu sonra ortaya çıktı.

Şöyle de bi olay var adam kiralık teklif edilmiş olmamış sonra ligde 17 maçta 13 gol atmış patlamasını yapmış e o zaman fiyat haliyle yükseliyo, büyük takım talip olunca biraz daha artıyo.

Konuşmak için belki erken ama Stancu büyük ihtimalle Sercan'dan daha iyi topçu ve Sercan sezon boyu 13 gol anca atmışken 11m euro istemişlerdi.
Muhtemelen 2 sene içinde Ilie gibi kar ederek elden çıkaracağımız bir oyuncu olacaktır

Saunders82 dedi ki...

http://www.oleole.com/bogdan-stancu/biography/phi13bw.html

"He signed with Steaua Bucureşti On 10 May 2008, with a reported transfer fee of around 1,000,000 euros. Stancu is in co-ownership."

Herifi Steaua Mayıs 2008'de daha 20 yaşındayken Romanya'nın sıradan bir takımından tam 1 milyon Euro ödeyerek almış.

"He has been compared to fellow countryman, Adrian Mutu. The 20 year-old is rated in the £2 million class by his Romanian club and along with Atletico Madrid, is also being tracked by Chelsea F.C., Fiorentina and Olympiacos"

Vatandaşı Adrian Mutu ile karşılatırılııyormuş. 2 milyon Pound fiyat biçilen (Daha 20 yaşındaki halinden bahsediyor) A.Madrid, Chelsea, Fiorentina, Olympiacos tarafından izleniyor.

O Mersin İdman Yurdu Başkanı 300.000 Euro'yu kıvırıp kıvırıp götüne soksun. Ben nasıl kendisinin adını bilmiyorsam muhtemeln o da hangi Stancu'dan bahsettiğni bilmiyordur. Yavşak medya sayesinde gazetelerde kendi reklamını yaptı bizim üzerimizden...

Adsız dedi ki...

brde şöyle inceleyelim isterseniz.

bilhasa FB savunanları ve işine gelmeyen FB medyası için.

GS ve FB nin kadrosundaki yabancıarın maliyeti.

Culio 2
Pino 3
Kewell 0
Neil 0
Cana 4,5
zapata 0
Stancu 5
Misi 2,5 Leasing le alındı zararımız bu kadar gidecek.
Baros 5,5
insua Kiralık listeye dahil değil

GS yabancı Toplam maliyet:22.5 Milyon Euro

FB yabancı Maliyeti:
Lugano 7,5
Dia 6,5
Cristian 7
Santos 5
Bilica 2,5
Guiza 14 Seneye bedava gider artık
Niang 8 (Değeri ve Katkısının karşılığı olan Tek FB li yabancı Alex Hariç)
Stoch 5,5
Alex yazmaya gerek yok maliyetinin kat kat fazlasını verdi
yobo kiralık

Toplam 56 Milyon Euro Niangı hadi ederi ve attığı 11 gol için değereni görmezden gelelim
48 kalsın Lugano'nun faydası oldu ama Bir stoper 7,5 milyon euro etmez. Yabancı Maliyeti Gs nin iki katı.


Alexi katmadım Niangıda çıkalım hadi Maliyet 48 milyon Euro FB nin Gs nin 22 milyon Euro.

Kariyerinde Premier lig olan

Kewell ( uzun Yıllar) 0
Baros (4-5 yıl ) 5,5
Neil Keza 0
Cana İngiltere Fransa 4,5

İngilterede Herkesin çok iyi tanıdığı ve çok sevdiği bu 4 adamın maliyeti 10 milyon euro.

Kariyerinde Fb den büyük takım görememiş
Dia Stoch 1-2 maç (Chelsea) Cristian Santos Bilica Guiza Lugano nun toplam maliyeti
40 milyon Eurodur.

Elano 7 milyon Euroya alınmış ne yapmış ? belki bizde bişey yapmadı, bu doğru ama Geldiği lig geldiği takım itibari ile son derece normal rakamdır , üstelik geçmişte ülkesinde Santosu Robinho ile şampiyonluğa taşımıştır, şimdi yine kendi performansıyla santos ta şov yapmaktadır Brezilya ligi basit diyenler olur doğrudur bencede öyle, tamamda 7 milyon euroya FB ye gelen Critian Fb de ne yapmıştır o basit Brezilya liginde ne yapmıştır dönerse ne yapacaktır, ben söyleyeyim, bir sikim yapamayacaktır.

Cristian 7 milyona geldiyse Elanoya verilen 7 çok azdır.

Pinoyu Beğenmeyen sinan Rıdvana şunu söyleyeyim pinodan daha çok beğendiğiniz dia ve Stoch 12 milyon euro bonservise mal olmuştur, pino sadece 3 milyon Euroya

12 milyon Euro maliyeti olan Dia ve Stoch şu ana kadar şunları yapmıştır.

Dia 6,5 milyon Euro maliyetle 21 maçta 1 gol 2 asist

5-5 luk Stoch 26 maçta 2 gol 5 asist yapmıştır.

ikisi Toplandığında

Maliyet 12 milyon euro

ortak Performansları 3 gol 7 Asisttir.

Rıdvan ve Sinanın bunara göre beğenmediği pino, ikisinin de yarı fiyatı değerindeki pino ikisinin yaptığı istatistiği Tek başına yapmıştır .

18 maç 3 gol 5 asist. Yani velhasıl kelam, Fb 12 milyon Euroya aldığı performansı GS 3 milyon Euroya almıştır.

Rıdvan Guizada susar Barosta delirir yatıyo diye oysaki Guiza tablou şöyledir.

95 maç 34 gol 20 asisttir Maliyeti 14 milyon Eurodur.

Milan Baros ise,
79 maç 51 gol 12 asiste sahiptir maliyeti 5,5 milyon eurodur.
Guizaya göre 16 maç eksik ama 17 gol fazla atmıştır.

O Rıdvana göre yatan zavallı hasta bitmiş Kewell ise ,

84 maçta 33 gol 17 asist sahibidir maliyeti 0 dır oda Guizayı daha az maç oynayarak yaptığıyla geçmiştir.

Fb nin Alex hariç ve belki niangı ayrı tutmak lazım Hiçbir transferi dolayısıyla Gsyi yargılayacak durumu yoktur,

Cana topçu değil ama Cristian topçu Rıdvana göre,

Hem Cana ucuz Hem oynadığı lig daha kaliteli ama Cristian iyi çünkü aykut aldı adamın Kankisi,

Cristian 7
Stoch 5.5
Dia 6,5
Bilica 2,5
Santos 5,0
Nianga lafım yok, bu isimleri Aykut aldı maliyeti 26,5 milyon Euro katkıları ne 0 Aykut aldığı için zorlamayla karışık iyi futbolcu faydalı futbolcu, Peki Daum alsaydı bunları bu maliyete bu şekilde 0 fayda olsaydı Sessiz kalırmıydın Rıdvan.

Rabbimizden Kewellı avrupada kim tanıyor diyen Sinan Engine akıl ihsan isteriz,

pinolar Canalar Kewelllere baroslara sallayıp , Stochlar Dialar Baronilere sırf arkadaşı getirdiği için susan Rıdvan abimize geçmiş olsun der acil şifalar dileriz.

Adsız dedi ki...

Hatta Pardon Pino 4 gol atmıştır.

Adsız dedi ki...

Koala üstad seninde benim gibi prekazi ve Hagi hastası olduğunu tahmin ediyorum bu programları izlemediysen burdan indir veya izle ve tabi diğer izlemek isteyenlere, Cevo ve hagi eskileri anlatıyor.

izle http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/Default.aspx?r=1&hid=84464


ister indir

http://hotfile.com/dl/96064359/3c4586c/Cevad_Prekazi_Quiz.flv.html

izle Hagi Ouiz

http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/Default.aspx?r=1&hid=81052

ister indir
http://hotfile.com/dl/96731627/495a890/Hagi_Quiz.flv.html

koala dedi ki...

@ Adsız; çok teşekkür ederim...

Adsız dedi ki...

rica ederim üstad .

Gs transferleri hakkında yazın güzel olmuş bende işte biraz detaylara inerek yazdım. maliyetleri ve yaptıklarını, sonuç ortada.

OzZ dedi ki...

Eline , ağzına sağlık.
Ben de çoğu zaman bundan şikayet ediyorum.Ama anlamıyorlar ne yazık ki.

Alp dedi ki...

ama gercek bu stancu 300 bin euro ve hagi yine romanyali kazigini atti sorun bunu siz kabullenmiyosunuz yapma artik ya hagiye bu kadar gonul borunuz yok

koala dedi ki...

@ Alp; valla kusura bakma ama Umut'un verdiği haberlere bir bak istersen. Ayrıca herifi gözümle de izledim Galatasaray o fiyatı katlar ve satar. Çünkü çok yetenekli ve çok iyi bir futbolcu.
Sendeki Hagi nefreti de nasıl bir boyuttaymış anlamadım gitti. Nartallo'ya iyi futbolcu diyen adamsın o yüzden yorum bile yapmıyorum o nefrete.

13_rüzgar_13 dedi ki...

300 bin euro'ya Fildişi'nden bile oyuncu alınamıyor.Bir Avrupa ülkesinden hiç alınmaz.

Yekta 3.7M,Volkan Sen 7M,Mehmet Topuz 8M,Tabata 8M,Serkan Kurtuluş 1M,Emenike 10M bu ülkede.Stancu da etsin o kadar.

Yanlız Tosun'un 500 B'e alındığı ortamda fiyatı fazladır.O da bir gerçek.Biraz yöneticcilik becerisi olan tosunu kaçırmazdı.

Adsız dedi ki...

Yahu Alp kardeş Hagi yine Romen kazığı atmış diyorsun diyelimki bu Romen kazığı buydu da daha evvel bize attığı romen kazıkları Kim kardeş bir söyle bizde bilelim.

Ozan dedi ki...

alp ne içtiysen bende istiyorum belgelerle yazıldı oraya ama sorun değil hagi siksin bizi adnan polatın sikmesinden iyidir haginin siki sağolsun ondan gelen kazığın hesabını yapmayız biz o bizim rüyalarımızı gerçekleştirdi çünkü

Adsız dedi ki...

Bizde oynayan Rumenler
Haginin kendisi

Gelen Aldıran
Popescu Fatih Terim
Filipescu Fatih Terim
ilie Fatih Terim
Rotariu Mustafa Denizli
Lutu Fatih Terim
Niculescu Lucescu
Bratu Fatih Terim
Tamas Fatih Terim
Petre Fatih Terim

Haginin Getirdiği daha evvelki varsa Rumen kazığı hangisi kardeş.

Demişsin ya yine rumen kazığı attı diye.
Bunların hangisini hagi getirmiş ki kardeş.

Diyelimki bu stancu kazık ama eskiden attığı bir kazık yok yani.

Zaten bu gelenlerden

Rotariu Hagi İlie Filipescu ve Popescu çok faydalı oldu, Niculescu 2001-02 sezonunda çok kritik goller attı işimize yaradı.

İli ve Filipescudan 3 misli kar yaptık zaten.

Kötü çıkanlar

Lutu Tamas Bratu Petreydi Bunlarıda Fatih Terim aldı, Hagi daha evvel kimseyi getirmedi, yani daha önce attığı bir kazık yoktu,

Getirdiği tek romen Stancudur oda kazıkmı değilmi göreceğiz ,

ama çok bilmişlik yapıp eskilere dönüp şov yaparak yok sizi yine kazıkladı deme, ilk önce bilgin sağlam olsun sonra Fikir beyan et,
Veya Bilgin sağlam değilmişki Fikir beyan etme arkadaşım.

Hagi geldiğinde 8 -10 hafta kalmıştı 2003-2004 sezonu bitmesine zaten Tamas ve Bratu gitti Hagi gönderdi sadece Petre kaldı oda 2004 2005 sezonu yarısında gitti.

Haginin şimdi getirdiği kim varmış ki kazık atmış olsun.

Stancu belki değerini katlayacaktır

belki kazık olmaktan çıkar ama Kızılın Attığı Serdar + 5,5 milyon Euro ismail + 8 milyon Euroluk Tabata kazığından, Kazığın 8 milyonluk tabata tarafı kazık olarak kayıtlara geçmiştir.

Ama O kızıl yabancı değil Tüpçü başkan Demirörenin iş kankasıdır alacak verecek çözerler onlar aralarında.

koala dedi ki...

@ Adsız; noktayı sağlam koymuşsun eyvallah...

Adsız dedi ki...

Bilmiyorum Alp Kardeş beşiktaşlı mı yaşı kaç ama Milne Geldi Kendi ülkesinden Wilson Walsh Mc Donald diye adamlar getirdi, wilson Kel göbekli bişeydi bira göbekli bişeydi Sonra Donald 2 maç oynadı gitti, Wilson tek sezon oynadı bir cacık yapmadı gitti Biraz Walsh iyiyydi solak olan Sonra Ferdinand geldi, oda çok iyi adamdı, Kendi ülkesinden 4 adam getirdi 3 Tanesi kazık sayılabilir Hoca İngiliz, gelen oyuncular ingiliz,

feldkamp Geldi Stumpf Götz Gütcshow geldi üçüde çok iyi çıktı

Hoca alman getirdiği almanyadandı bildiklerini getirdi yani.

Daum Bjk ye geldi.

1994 te 32 lik Kaleci kendi vatandaşı Aumann'ı getirdi buda mı kazıktı, veya 95 te Kuntz'u getirdi 33 yaşında budamı kazıktı.

Haginin Getirdiği iki adam Culio ve Stancu Romanyada son yılda sivrilen 4 adamdan ikisidir,

Culio Stancu ve Fildişili Traore

ve uruguayı pereiraydı Clujda oynuyordu

Culio ve Stancu bize geldi,

Uruguaylı Pereira geçen yıl 5 milyon Euroya Portoya gitti solbek Porto kerizmi Romen liginden alıyor ve çokta iyi adam,

Traorede iki gün evvel Kuban takımına gitti 3,5 4 milyon Euro civarı bir paraya , Malum Ruslarda Her takımda para bol ama Cluj 50 bin euroya aldı bu adamı ve 4 milyon euro değeri de var bu Traorenin.

şimdi kazık nerde burada

Transfermarkta bak bakalım Stancunun değeri hiç 300 bin yazmışmı?

Saunders82 dedi ki...

O değil de biz Tamas ve Bratu'dan da kar ettik. Tamas'ı o döenm Spartak Moskova'ya 2.5-3 milyon Euro'ya, Bratu'yu da 3 milyon Euro'ya Nantes'e satmıştık. Petre'yi dahi sattık ama onda kar etmedik diye hatırlıyorum. Biz en güzel pazarı Rumen oyuncuları satarak yapıyoruz. Takımdaki en yetenekli Türk oyuncunun kapısını çalan yok ama Rumen oldu mu 1-2 yıla kalmadan satıyoruz.

Ben şöyle bir iddia'ya varım şimdiden. Stancu'yu Arda'dan önce satacağız ve bu meblağ 1.5 yıl içinde olursa 10 milyon, 2.5 yıl içinde olursa 12-14 milyon arası olur. Şampiyonlar Ligi'nde oynayabilsek şu rakamlar daha da artar da diyet mi ödüyoruz nedir giremiyoruz artık o kapıdan içeri...

koala dedi ki...

@ Saunders82; ya o bir tartışma konusu değil zaten.
Alp kuyuya taş attı sonra taş geldi kafasını yardı. Sesi de çıkmıyor :)
Seni gidi Nartallo hayranı seni.