2 Haziran 2011

ntvspor'unki kötü niyet değil, zeka seviyesinden kaynaklı


Bugün saat 15.00 sularında bir arkadaş bana şu yukarıda gördüğünüz haberi söyledi. Sanıyorum twitter'da dolanan bir geyikmiş. Baktıktan sonra "Bundan haber olmaz" dedim ve hiç ilgilenmedim. Zaten Erdoğan'ın Diyarbakır mitingi nedeniyle de ilgilenebilecek durumda değildim.

Bir ara TFF'nin sitesine baktım. Hakikaten durum bu minvaldeydi. Muhtemelen ntvspor'daki kuş beyinliler twitter'da dolanan bu muhabbet üzerine harekete geçti ve böyle bir haber yapmaya gerk gördü. Gerisini herkes biliyor zaten.

Bu konuda 4-5 kez yazdım. Gazeteciliğin çok bileni değilim, kompedanı da değilim. Mesleğe minimum 20-30 yılını vermiş insanlarla çalıştığım için, böyle bir ukalalık yapma lüksünü kendimde görmüyorum. İşimi yapmaya çalışıyorum sadece.

Tabii bazı durumlar karşısında da, insan celallenmiyor değil. Şu sosyal medya hadisesi artık ciddi anlamda gazeteciler için bilgi kaynağı olmaya başladı. Her ne kadar benimsemesem de, bunu yadırgayacak değilim. Ama kişisel olarak sorarsanız, durum ne olursa olsun, twitter'da dönen bir şeyi de haber yapmam, zorda kalmadıktan sonra.


Şimdi sporda çalıştığımı varsayıyorum, bu twitter geyiğinin önüme geldiğini de o varsayımlar dahiline sokuyorum. Ben ne yaparım?

Yapılacak şey şudur. Madem bundan bir haber çıkar diye düşünüyorum. O zaman TFF'nin internet sitesindeki bir bilgiyi salt haber olarak kabul etmem.
Niye? Çünkü aptal değilim.

Çalıştığın masanın sağında ya da solunda bir telefon vardır. Alırsın eline telefonu, kaldırırsın ahizeyi ve önce TFF'yi ararsın. Dersin ki, "Biz internet sitenizde böyle bir bilgi gördük. Bu güncelleme yeni mi yapıldı?"

Hadi diyelim ki, TFF'den bir sonuç alamadın. Bütün gün sadece arkadaşlarınla, eşle dostla geyik yaptığın o telefonu yine alırsın ve ahizeyi kaldırıp Galatasaray Kulübü'nü ararsın. "Beyefendi iyi günler, biz Baros'un sözleşmesinin feshedildiğine yönelik bir bilgi gördük TFF sitesinde. Acaba bu doğru mu?"

Karşındaki adamdan yanıtı alırsın ve haberini ona göre yaparsın. Ama bu aptallar yapmamış.

Neden? Çünkü bunlar gazeteci filan değil. Öyle gayri ihtiyari bir biçimde internetspor, sikimkervanı gibi bir sitede işe girmişler. İnternet başındaki adam bilmez, bir haberin nasıl yapıldığını. Ajanstan geçtiği hali nasıldır, nicedir, düzeltme yapılmış mı, elden geçmiş mi v.s. v.s. Bunların hiçbirisiin bilmez. O yüzden de bu duble gerizekâlı kişilikler, alırlar önlerindeki ajanslardan ve ilk geçtiği bölümünü spot, diğer bölümleri de alta haber olarak koyarlar ve kendilerini gazeteci sanırlar. Herife sorduğunda "Sen ne iş yapıyorsun?" diye, pişkin pişkin ve biraz da ukala bir tavırla "Gazeteci" der.

Hah işte, yarrak gazetecisin sen. Sen oturduğun yerden bütün gün NTV DSF'leriyle, önünde anlaşmalı olduğu ajanstan haberleri birebir koyarsın. En ufak bir değişiklik bile yapmadan. Onun adına gazeteci denilmiyor.

Şu anlayıştaki 'gazeteci' arkadaşların, birini getir gazeteye koy, garantisini veririm. Eline 3 ay haber vermezler.

Bu internet gazeteciliği denen hadisenin o yüzden boku çıkmıştır. Bilgisayar kullanabilen herkes bu işi yapar. Yaptığın en büyük atraksiyon başlık atmaktır. Ve inanın bana o başlıkların yüzde 70'i de ajanstan gelen haliyle aynıdır.

İsterseniz şunu yarın deneyelim. Bana sağdan-solda 30 tane haberi mail olarak atın. Ben size tek tek ajanslardan geçmiş halini vereyim. Ne kadar değişiklik olduğunu görün.

İnsanlar ntvspor'a tepkili, özellikle de Galatasaraylılar. Emin olun şu olayda bir kötü niyet yok. Bu tamamen oradaki embesillerin, beyin kapasiteleriyle ilintili bir durum. O yüzden hemen sinirlenmeyin.

Türkiye'de her ortamda olduğu gibi gazetecilik de erozyona uğramaktadır. Hele hele internet gazeteciliği denen kol, tamamen aptal bir düzen içinde ilerlemektedir. Daha halen yasası bile yoktur, devlet yasal olarak gazeteci kabul etmez, 212'li olamazlar v.s. v.s.

3 kuruş daha düşük para vereceğim diye, çoluk çocuğu geçirirsen masa başına bu işler daha bolca olur.

Murat Yığcı gibi bir adam ntvmsnbc'de sporun başındaydı. İnanın bana şu an bulunan kişiyle yan yana bile getiremezsiniz. Ama oraya Yığcı'yı geçirmeye kalkarsan öyle 2 bin lirayla oturtamazsın, adam gibi para vermen lazım. O yüzden 2-3 bin liraya ancak bu kadar iş çıkıyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı.

Seçici olacaksınız, okumayacaksınız. Verilebilecek en büyük ceza budur. Hem bin tane laf söyleyip, hem her gün okumaya devam ederseniz, size de müstehaktır bunlar.

Kıssadan hisse Baros'un attığı gol kadar, siksinler bunları. Cidden böyle durumlarda faşistleşiveriyorum çok zaman. "Madem öyle haber yaptın, Baros'un attığı bütün gollerin hangi takımlara, hangi sezonlarda, kaçıncı dakikalarda gol attığını iki saatte ezberlemezseniz, kendinize iş arayın" diyeceksin.

Twitter'dan haber yapmak nedir arkadaş ayrıca. Önünde zilyon bilgi kaynağı var. Sırrı Süreyya'nın bugün söylediği gibi; "Bir adamın IQ'su, ayakkabı numarasından büyük olmalı." En fazla 44 numara ayakkabı giyiyor olsalar, siz hesaplayın artık zekâ seviyelerini.

Durmak yok aptallığı devam gençler...

5 yorum:

Burak Eren dedi ki...

Muhabbeti yaratan da benim :) Baktım TFF sitesine kafam karıştı önce, sözleşme iptali 2011 yılıyla beraber üstte diğeri sözleşme uzatılması altta yazıyor diye. Bloga da yazdım bu tff yanlışı mı diye aydınlanmak için, sonra doğrusunu söylediler de bana. Sıralama yanlışıymış.

Ama aradan 3-4 saat geçti ntvspor bu muhabbeti haber yaptı :) Söz konusu bizim aleyhte bir durum olunca hiç ıskalamadılar.

koala dedi ki...

@ Burak Eren; ciddi misin sen? :)) vay arkadaş senin kafan karışıyor, ntv haber yapıyor. kafan karıştırma artık heriflere saydıran saydırana :)

Burak Eren dedi ki...

Twitterdan bana bi mesaj geldi. İlk etap photoshop sandım, sonra baktım kafam karıştı. TFF nin sıralama tam bir çorba :) Dedim ne oluyor, baktım Keita'ya onda da aynı durum vardı dedim herhalde Baros gitti. Sonra öğrendimki sıralama yanlışı varmış, eski sözleşmesi 2011'de bitiyormuş, yeni sözleşme geçerli olmuş falan.

Twitterda da uzun uzun konuştuk, geyiğini yaptık insanlarla ama bi baktım ntvspor yazmış Baros gitti diye :D:D

Sonra yina panikledim acaba ilk etapta düşündüğüm doğru mu diye. Sonra da bi baktım TFF sitesi de sorunu düzeltti. Ben neyse, aslında bende de var saflık ama ntvspor tam komedi :)

koala dedi ki...

@ Burak Eren; sende bir sorun yok. onu haber yapan embesilde sorun var. twitter'dan haber mi yapılır a.k. bu kadar aptal olabilir mi bir insan? yapacaksan da doğrulat, araştır. copy-paste bebeleri

Atilla Çelik dedi ki...

Ulan Burak, çok zararlı bir mahlukatsın, yeğenlikten red etsem olmaz, çüpünü kessen olmaz. Bir daha ortalığa böyle pis haberler salma. Bir gün Drogba'nın naaa bu kadar dersin, ntvspor santime santim katar, millet kafayı yer :)

Sen sen ol, ortalığa bomba bırakma :)