4 Temmuz 2011

Bir çift ayakkabı


Çift haneli büyüyoruz ya, ekonomi tıkırında ya, Türkiye zenginleşiyor ya. Alın size Türkiye. Adana'da ev diye üst üste tuğla konmuş bir baraka. Ev dediğin, bir oda, bir de tuvalet. 11 çocuk, sadece ikisinin ayakkabısı var.

Kim zenginleşiyor, kim çift haneli büyüyor? Türkiye'nin yeni zenginleri var, koca koca binaları var, bize gösterilenler bunlardan ibaret. Miting alanlarında bunlar gösteriliyor, bunlardan söz ediliyor.

Ama işte Türkiye'nin bambaşka gerçekleri var. Kimsenin görmediği, görmek istemediği, gözlerden kaçırılan, isimlerinden söz edilmeyen insanlar.

Hayvan muamelesi yapılıyor bu insanlara. Tıpkı, bahçede köpek, kafeste kuş, evde kedi beslermiş gibi. Biraz bulgur, biraz makarna, iki torba da kömür. İnsanların çaresizliğinden faydalanıyor yavşaklar. Onları, kendilerine bağımlı hale getiriyorlar.

Cebinde 5 kuruş parası olmayan insanların 11 çocuk yapmasına yorum yapmakta güçlük çekiyorum. Bu insanları cahil kalmaya mahkûm eden sisteme mi söveyim, bu insanların yoksulluğundan faydalanmaya çalışanlara mı bilmiyorum.

Yanı başımızda ne dramlar yaşanıyor, kafamızı şöyle bir çevirsek her şeyi göreceğiz.

Bir çift ayakkabısı olmayan çocukların olduğu ülkede, neyi konuşsak anlamsız kalıyor.

Hilal'in amı götü, şike, teşvik... Hayata devam, duymadan, görmeden, bilmeden.

4 yorum:

huskary dedi ki...

çok basit düşünmüşssün bence her yerde hey ülkede böyle insan manzaraları ver evek keşke olmasa ama herkez olacak böyle yerler böyle mekanlar EMİN OL HERSEY ESKİYE GÖRE DAHA FARKLI OLUYOR.

koala dedi ki...

@ huskary; benim basit beyim, bu kadarına çalışıyor. Haklısın her şey eskisine göre çok ama çok farklı

Adsız dedi ki...

koala@
..bir baraka. Ev dediğin, bir oda, bir de tuvalet. 11 çocuk, sadece ikisinin ayakkabısı var.
Bir çift ayakkabısı olmayan çocukların olduğu ülkede, neyi konuşsak anlamsız kalıyor...


ve huskary@

çok basit düşünmüşssün bence her yerde hey ülkede böyle insan manzaraları ver evek keşke olmasa ama herkez olacak böyle yerler böyle mekanlar EMİN OL HERSEY ESKİYE GÖRE DAHA FARKLI OLUYOR.
------
akıl/vicdan ile MANZARA!! farkı

çok basit! düşünmeden... keşke olmasa, diyecekmişiz ya :/
diyemiyoruz huskary arkadaş! işte aynen böyle nerde bir basitlik var
batıyor gözümüze-takılıyor gönlümüze..
ama! siz manzarayı bozmadan devam edin...

Hilal'in amı götü, şike, teşvik... Hayata devam, duymadan, görmeden, bilmeden.


Cemal

Ozan dedi ki...

nesi basit anlamadım dünyanın her yerinde varmış bla bla bla devlet istese o tokisi ile şu insanlara ev bile sağlayabilir istenilse o kadar çok şey olur ki ama yok siz yalanlara inanmaya devam edin Türkiye zenginleşiyor yoksulluk bitiyor biz napalım demeyeceğiz devletin görevi bu yoksullara sahip çıkmak....