9 Ağustos 2011

Sevgi, saygı, hoşgörü, çiçek, böcek


İstanbul'un göbeğinde 19 yaşında bir genç kız dayak yiyor. Dayak yemesinin nedeni ise giydiği şort.

Nurcan İbrahimoğlu'na söylenenler şunlar:

"Sen toplumun ahlakını bozamazsın, yaptığın terbiyesizlik. Toplumun ahlakını, namusunu senin gibi insanlar bozuyor."

"Çıplak bacaklarını uzatmışsın, toplumu cezbediyorsun, sen toplumun namusunu bozuyorsun, çıplak bacaklarınla bize gösteriş yapıyorsun"

Otobüstekilerden biri genç kıza: Tamam uzatma artık. Akşam akşam başımıza bir iş çıkarma.

Genç kız polisi arıyor: Benim vurduğumu gören oldu mu?

Kimse cevap vermiyor: Bakın işte ben ona vurmadım. O kendine vurdu.

Gencecik bir kızın şort giydiği için dayak yemesine mi kızarsın yoksa otobüsteki tek bir kişinin bile şu olaya sesini çıkartmamasına mı? Onu geçtim, polisin kızı sallamasına mı?

Güç insanları etrafında çok çabuk toplar. Işığa üşüşen sinekler gibi, insanlar gücün yanında yer almaya bayılır. Bu gücün şekli, şemali, fikri, düşüncesi hiç önemli değil.

Şu olay İstanbul'da yaşanıyor, kimse sesini çıkartmıyor. Gidiş öyle bir hal aldı ki, bunlar bireysellikten çıkma noktasına geldi. Çünkü o otobüste hiçbir tepki vermeden oturan da, 'Tamam sen de uzatma' diyen de, bu kitabını siktiğim orospu evladı ile aynı suçu işlemektedir.

Ramazanda neden sigara içtin diye kadın tartaklanır, otobüste şort giydiği için kadın tartaklanır.

Yarın neler olur, hep birlikte göreceğiz. Bir şeyden eminim ki, bu olaylar yavaş yavaş artacak. Çünkü bugüne kadar "Biz dinimizi yaşarız, kimseye karışmayız" diyen yavşak bir güruh, bugün var olan ortamdan güç bularak, kendi yaşantısını başkalarına zorla dayatmaya başladılar.

Hoşgörü, saygı, çiçek, böcek. Ne zamandı onlar?
Onlar güçlenmeden önceydi değil mi?

Artık devir değişti. Devir, kendi fikirlerini, başkalarına zorla dayatma devri.

Otobüsteki insanlar, Türkiye'nin aynasıdır. "Aman olay çıkmasın, aman tadımız kaçmasın, aman bana bulaşmasın" diye, öyle oturduğu yerden seyreder.

Yarın öbür gün, "Aman benim de başıma iş gelmesin" diye, bir tane de o patlatır sonra kitleselleşir ve hadise lince evrilir.

Saygınızın da, hoşgörünüzün de, sevginizin de içine sıçayım. Her şey koskoca bir aldatmaca.

Bu ülkenin halkı zaten boktandı, gün geçtikçe iğrençleşmeye başladı. "Türk halkı mazlumun yanında yer alır" denir ya! Türk halkı güçlünün yanında yer almaya, azınlığı ezmeye, onu kendine zorla benzetmeye bayılıyor, bayılıyor.

İlginçtir, bu göt laleleri, seri halde tahrik oluyorlar. Kadının boynundan, kolundan, bacağından, diz kapağından, tırnaklarından, saçından v.s. v.s.

Arkadaş, ben neden tahrik olmuyorum anlamıyorum ki. Niye bu puştun çocukları sürekli tahrik durumundadır. "Dine küfretti yakalım", "Şort giydi yumruklayalım", "Ramazanda sigara içti linç edelim."

Çocuğu yaşındaki kızları koyunlarına almaktan, orospunun evlatlarında seri tahrik mekanizması genişlemiş. 12 lan 12! 12 yaşındaki kızla evleniyorlar, bildiğin çocuk. Bir de güzel savunma oluşturulmuş, "Regl oldu mu kadın sayılır" diye. Her bokun kendince bir bahanesi var.

Kimse sesini çıkartmadığı sürece, bu işlerin sonu gelmez. Birileri gücün çevresinde öbeklenirken, başka birileri de o güç karşısında köşesine çekiliyor, yılan dokunmasın bin yaşasınlar diye. Unuttukları şey, yılan boy atıyor, bin yaşamalarının imkânı yok.

Bunca şeye karşın birileri halen sorgu odaları, tübanlı yazar diye ağlayıp sızlıyor. Hayır, daha ne yapmak gerekiyor acaba? Bu sonsuz mağduriyetin bitmesi için ayaklarına mı kapanmamız gerekiyor bunların?

Yaşam biçimine müdahale, her yönüyle reddedilmesi gerekir. 'Şimdi intikam zamanı' diye düşünüyorlarsa, bugünlerin de sonu olacağını herkesin iyi hesap etmesi lazım.

İsteyen otobüste şort giysin, isteyen okula türbanla gitsin. Yeter, şu aptal tartışmadan fenalık geldi.

Ama mümkünse, kimse kimseye ahlak öğretmeye kalkmasın. Hele hele, İyon Sütunu görse siki kalkaacak orospu çocukları hiç öğretmesin.

Şunlardan bir tanesi denk gelsem, düğün bayram edeceğim.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

Eline saglik Ozan. O otobuste olup ıolaya sahitlik bile etmeyen yavsaklarin da ta amina koyayim!!!

tyfn dedi ki...

Bu haberi bi bayan arkadaşa gösterdim ne tepki verecek diye.. Verdiği tepki Eee giymeseydi 'iyi olmuş' hehehe oldu..

Millet olarak gercekten bitmişiz.!

grylmz dedi ki...

@tyfn

Bu olay ya da bir benzeri; er ya da geç ama mutlaka, o bayan arkadaşının da başına gelecek.

Mini etek giydiği ya da türban taktığı için kimbilir. Mutlaka günün birinde yine birileri o bayan arkadaşına ahlak dersi vermeye kalkışacak.

O zaman da "iyi olmuş" diyerek, ahlaksal evrime katkıda bulunmasını bekliyorum.

tyfn dedi ki...

@grylmz

Bir başka bayan arkadaş türbanlıdır kendisi bu yapılanı şerefsizlik olarak görüyor..

Ve iyi olmuş diyen arkadas ise medeniyetlerin olduğu yer Avrupa'da yetişmiş biri ve bu kişi ben eskilerin kafasındayım diyor..

Adsız dedi ki...

Basbakan kisisi soyle bir laf etmis: "insanlarin yasam tarzi namus ve serefimizdir."

inanan var midir?..

Birke Koca dedi ki...

Birkaç saat önce bu yüzden bir arkadaşımla tartıştım. Kızın da suçu var düşüncesizlik etmiş ramazan ramazan dedi. Bunlara arka çıkıldıkça bunlar dönmeyecek yolundan. Hoş, zaten dönmüyorlar, aldılar başlarını gidiyorlar. İstanbul'da 12 milyon görünür nüfus var. Biri de benim. Herhangi birimizin başına gelebilirdi bu, Fatih'te kaç kez mini etek giyen kızların bacaklarına kezzap atıldı. "Eee burası Türkiye, dikkat etsin." diyenler; Türkiye diye çarşafa mı girelim?
Bu yazıyı düşüncelerine sonuna dek katılarak ve o tartışmadan sonra böyle düşünenler de varmış demenin haklı gururu içinde okudum. İyi ki de değinmişsin bu konuya. Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

suclu sadece siddet uygulayan degildir siddete ses cikarmayanlarda sideti uygulayan kadar sucludur.

kaptan dedi ki...

her zaman soyluyorum bu halk 12 eylulde bıttı, hapiste yatiyorum anacigim ziyaretime geldi iki gozu iki cesme oglum taksimde 1 milyon kisi toplanmis sizleri asacaklarmis, bunlari besleyelim mi diye konusmus nasil agliyor ulan o zaman istanbul nufusu bir milyon dedimki anacigima onlar guclunun yaninda bir bok olmaz takma kafana, o zaman dedim alayinin amina koyayim bu ulke yanmadan bir sey duzelmez bekliyoruz...

Adsız dedi ki...

Dinciler iktidar oldu , köşe tuttu diye badem bıyık bırakıp karısını kızını örten adamlar.

Yarın bir gün onların deyimiyle "Kıçı başı açık gezmek" para etsin. Kendi karısını kızını bikiniyle otobüse bindirir.

Eminim 70lerden beri milli görüş için mücadele eden, şeriat gelsin diye yürüyenler, bedel ödeyenler bile bu riyakar , kaypak tayfa kadar işi ileri götüremez.

Maalesef biz böyle milletiz. değişmeyeceğizde kim güçlü ise ondan yana saf tutacağız.