23 Ağustos 2011

Ülkeyi boydan boya 'SİT'ecekler


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca, 'SİT' alanlarının tek yetkilisi 'Koruma Kurulu' üyelerinin tamamının görevlerine son verdi.

1923'ten bu yana, SİT alanı ilan edilen yerlerin hepsi yeniden gözden geçirilecek. Üstelik bu gözden geçirmeyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği 'uzmanlar' yapacak.

Bunun Türkçesi, SİT alanı olarak ilan edilen 1000'den fazla bölgenin, yağmaya açılmasıdır. Çünkü öndeki tek engel Koruma Kurulu'ydu, onların aradan kaldırılmasıyla, iktidarların istediği her bölgeye, ne isteniyorsa o kurulacaktır.

Bu arada, Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın, ülkenin dört bir yanına bina diken Erdoğan Bayraktar olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Ülkede üretim ekonomisi zaten 30 yıldan bu yana yoktu ama Akp'nin iktidara gelmesiyle rant ekonomisine dönüştürüldü.

İstanbul'da Belgrad ormanlarını bile yağmaya açan, Kaz Dağları'nda 400 bin ton siyanürle şirketlere altın arama izni veren, Konya'da, Niğde'de, Isparta'da, Çeşme'de, Dersim'de, Rize'de, Antalya'da, Gaziantep'te SİT alanlarını yağmalatan siyasi erkin önündeki engeller bir bir kaldırılarak, dikensiz gül bahçesine çevriliyor.

Kendilerine engel olan tüm kurumları by-pass eden Akp iktidarı, bu ülkenin bağrına saplanmış hançerdir. Tarih, doğa onlar için hiçbir şey ifade etmiyor.

Ülkenin hemen her kritik sorunu için "Ben yaptım oldu. Ben ne dersem o olur" mantığıyla hareket edenler, şu alınan kararla, gelecek nesillerin Türkiyesi'ni ipotek altına alıyor.

İnsanların yaşam alanlarının değeri hiçbir parayla ölçülemez. Ama bunları önemseyen kimse yok.

Türkiye yaşanılır bir ülke olmaktan çıkıyor. İnsanlar bezdiriliyor, doğa katlediliyor, çokuluslu şirketlerin, holdinglerin emirleriyle HES projeleri hayata geçiriliyor. Ne insanı, ne doğayı seviyorlar, inandıkları tek değer para ve gücün ellerinde sürekli olması.

Uzungöl'ü bile havuz kıvamına getiren şu zihniyet için ne söylense, ne yazılsa boş. Bunların benim lügatımdaki yeri vatan hainliğidir.

Her tarafa diktikleri sevimsiz beton binalar yetmemiş olacak ki, şimdi gözlerini yeşile ve doğaya çevirdiler.

O kadar iğrenç bir anlayış ürünü ki bu herifler, utanmasalar denizleri bile satacak noktadalar. "Dağları deldik yol yaptık" diyen bir adamın, başbakan olduğu ülkede yaşamaktan artık utanıyorum.

Her şey olup biterken, bir kenarda oturup izliyorsak, bu suçun ortağıyız demektir. Hiçbirimiz, kendimizi bu işten sıyıramayız. Ya olan bitene karşı dik durup, sesimizi çıkartırız, ya da bu doğa katliamlarına ortak oluruz.

13 yorum:

VahitK. dedi ki...

Sevgili @koala ;
Ben yazılarını keyifle paylaşıyorum ama bir şey sormak istiyorum,facebooka yönlendirdiğimde yazının başlığına haklı olarak senin sloganın da oturuyor(Futbol ezilen halkların mutluluğudur).Başlıkta bu olunca da çoğu kişi altına bile bakmadan es geçiyor,yine sporla ilgilidir diye.Bunu nasıl çözebiliriz bir fikrin var mı.Ben geçici bir çözüm olarak kopyala yapıştır yapıyorum ama böyle olunca da yazıyı nerden aldığım belli olmuyor,link olmuyor yani,ben de altına alıntıdır deyip ayrıca linki ekliyorum...
(Cambridge-Oxford yarışlarına gelen formasının arkasında adsız yazan kişi)
Bundan sonra adımı kullanacağım ;)
Sevgiler...

koala dedi ki...

@ VahitK; istersen kopyala yazıyı altına lucarelli-breitner yaz. İlle de linklemen gereksiz. Çünkü bir rakam beklentisi içinde değilim.
Ben, seni kürek çekiyor sanıyordum :)
Sevgiler...

VahitK. dedi ki...

Tam dediğin gibi yapıyorum bende...
O dediğin konuyla (kupanın suya düşürülmesi) ilgili bugün Zaytung da çok güzel bir espri okudum ;
"Fenerbahçe, dünyadaki ilk sualtı müzesinin çalışmalarına başlandığını duyurdu..." :))
not : Bu cevabımı yayınlamak zorunda değilsin...

koala dedi ki...

@ VahitK.; yok ya yayınlayayım. ya bak o gün de söyledim. böyle bir şeyle eğlenilir be. hakikaten bak bizimkilerin başına gelseydi, 3-5 kelimeyle bırakmazdım, fena sallardım :)

VahitK. dedi ki...

Eminim yapardın,senin protest tarzın çekti zaten beni buraya...Hem blog senin kardeş kim tutar seni ;)

Saunders82 dedi ki...

Facebook`ta paylasirken cikan ekstra sekmede `Futbol ezilen halkların mutluluğudur` kisminin uzerine bir kez tiklayinca o kismi istedigin gibi editleyebiliyorsun. Ben de o kismi silip sadece basligi birakiyorum futbolla ilgisiz bir konu oldugu zaman.

Adsız dedi ki...

http://www.ntvmsnbc.com/id/25244211/

AslanlıYol dedi ki...

Baba şu blogla bir ilgin var mı?

http://muptelakisilik.blogspot.com/2011/08/dogana-sahip-ck-turkiyem.html

koala dedi ki...

@ AslanlıYol; oha diyorum, hiç alakam yok hem de. herif çatır çatır kullanmış, sanki kendi yazmış gibi

AslanlıYol dedi ki...

Eski bir yazını aratırken karşıma çıkmıştı, daha nicesini kaynak göstermeden aynen kullanmış sanırım, bilgin olsun.

Bu arada uzun soluklu takipçilerindenim, eline koluna sağlık!

koala dedi ki...

@ AslanlıYol; çok teşekkür ederim, gerekeni yazdım kendisine.
Sen sağol, vakit ayırıp okuduğun için.

VahitK. dedi ki...

@ AslanlıYol un uyarısından sonra ben de dikkat ettim hatta dikkate gerek bile yok adam direk yapıştırmış kopyayı ama paylaşımlarının altında bir tane yorum yok...Sevgili @koala senin gibi olmasa da ben de giydirdim biraz ;)
Emeğe saygı...

AslanlıYol dedi ki...

Dediğim gibi uzun süredir okuyorum koala'yı, dolayısıyla bu kalemden çıkanları nerede görsem tanırım :) muhatap olmaya değmeyecek insanlar bunlar ama bazı cümlelerin değiştiğini görünce film koptu bende, hırsızlığın da bir adabı var diyerekten yazının orijinal sahibinin bilmesi gerekir diye düşündüm. Bir de sayfanın sağ tarafına Mustafa Kemal'i koymaz mı!