28 Eylül 2011

Sünni faşizmi ayaklandı


Şu karikatür üstünden kıyamet kopartıldı. "Dinimize saldırıyorlar" diye, söylenmedik şey bırakılmadı. Birtakım basın yayın organları her zamanki gibi ağızlarından salyalar akıtarak, "Din elden gidiyor, neredesiniz!" çağrıları yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 26. maddesi der ki, "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir alma ya da verme serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir."

Yani, herkes fikirlerini ve düşüncelerini istediği gibi dile getirebilir. Tabii Türkiye'de anayasa ne derse desin, Türk Ceza Kanunu'nda mutlaka bir madde var ve anayasal her madde rahatlıkla delinebiliyor.

Karikatürist, Bahadır Baruter "Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak (Belki de çıkmıştır, ona göre güncelleme yaparım).

Bu ülkede, götler yırtılıyor 'ifade özgürlüğü' diye ama bir karikatürist, karikatüründe "Allah yok, din yalan" dediği için hakim karşısına çıkartılabiliyor.

Halkın yüzde bilmem ne kaçı Müslüman diye, boyun eğmek zorundasın. Çoğunluğun fikirlerine karşı bile olsan, sesini çıkartmadan, eleştirmeden, kendi fikirlerini beyan etmeden, oturmalısın köşende. Yoksa çarmıha gerilmen an meselesi. Zaten medyanın belli bir kitlesi, direkt hedef göstererek 'katli vacip' noktasına getiriyor.

Kendisi gibi düşünmeyenleri, kendisi gibi düşünmeye yönlendiren ya da zorunlu tutan her sistemin adına faşizm denir. Türkiye'de de din böylesi bir faşizm çemberi içinde. Kim din hakkında, farklı bir söz ediyorsa, vurun abalıya yapılıyor. İş artık, insanları mahkeme salonlarına getirmeye kadar geldiyse, ciddiyet artmaya başlamış demektir.

İşin ilginç yanı, bir taraftan böylesi bir baskı söz konusuyken, diğer taraftan insanlar afişe ediliyor halk nezdinde, farklı inanç kimliğine sahip diye.

Başbakan Erdoğan'ın, Kemal Kılıçdaroğlu'nu miting meydanlarında Alevi kimliğinden ötürü yuhalattığı daha hafızalarımızda taptaze olarak duruyor. Ya da, Suriye konusunda Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Akp Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in yine benzer bir dil kullandığı.

Ülkenin başbakanı, ülkenin iktidar partisinin genel başkan yardımcısı, bunları taklit eden kendisine gazeteci diyen üç-beş soytarı da, insanlarla tartışırken, inanç kimliği üstünden vururken, diğer taraftan dinin kutsiyetinden söz etmek komik bir hal alıyor.

Aslında dinin kutsiyeti filan yok bu ülkede ve bu dünyada, kutsal olan tek din Müslümanlık. Bunun dışında tüm dinler eleştirilebilir, tüm inançlar yerden yere vurulabilir. Yeter ki, Sünni Müslümanlara laf söylenmesin.

Alevi değilim ama çocukken bile kendi çok yakınlarımdan Aleviliğin 'sapkın'lık olduğunu duydum ve öğrendim. Aleviler için "Onlar ülkesini satan, komünist, vatan haini sapıklardır" cümlelerini duydum.

Haliyle bunları duyan sadece ben değilim. Hepimiz etrafımızda bu tip cümleleri duydu. O yüzden mitin meydanlarında bir parti lideri Alevi olduğu için yuhalandı, o yüzden aynı parti lideri kimliğinden ötürü siyasil malzeme yapılıyor.

Eğer bu ülkede yaşıyorsam, haklarım anayasal olarak koruma altındadır ve fikirlerimi de dilediğim gibi söyleyebilirim ya da yazabilirim, değil mi?

Yok, değil işte. "Allah yok, din yalan" dediğinizde kendinizi hakim karşısında bulabiliyorsunuz.

Dünyanın her yerinde ciddi bir Sünni faşizmi yaşanıyor. Türkiye bu faşizmin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri.

Müslümanları eleştirirken iki kere düşünmek gerekir çünkü yaptığınız şeyin ismi hemen 'hakaret' ve 'provokasyon' oluyor. Kitlesel saldırılara maruz kalıyorsunuz.

Fakat iş, Sünniler dışındaki inançları eleştirmeye gelince, bunun adına 'ifade özgürlüğü' diyorsunuz.

Bu ikisini topladığınız zaman da ortaya 'demokrasi' çıkıyor.

Not: Bu arada yazıyı yazarken, arada kaynadı, belirtmeden olmaz. Ortaöğretim 10. sınıf Tarih kitabında Süryaniler için söylenen aynen şudur: "Osmanlı'ya ayaklandılar, refah için batı'nın çıkarlarına alet oldular..."

Bakış açısı Sünniler dışında herkese aynı...

10 yorum:

Bruce dedi ki...

Eline sağlık.

Bu olaya başka bir tepki de Dunaydin tarafindan verilmiş şimdi gördüm.

http://dunaydin.com/selcuk-erdem-hakkinda-da-1-yil-hapis-istemi/

Çok yerinde olmuş!

selaminko dedi ki...

ben bir sunniyim. gerçi müslümanlıkta alevilik sunnilik mi olur lan. Kuran hepimize indirildi. Hepimizin görmesi gereken okuması gereken Kuran ama yıllardan beri saçma sapan bir şekilde Arapça olarak dinimizi bize öğretmeye çabaladılar. Oysa o kadar makul ve o kadar güzel şeyler anlatan bir dini bir takım adamlar kafalarına göre kullanıyorlar. bize dinimizi önce Türkçe olarak öğretmeliler. okuduğumuz Kuranda neler yazdıgını saf olarak bilmemiz gerekiyor. birçok insan sadece ve sadece gerizekalı din hocalarının sureyi ezberleyemedi diye dövdüğü için dinden soğuyor. birileri çıkar dinle alakası olmayan bir şekilde peçe diye birşey icat eder. öteki çıkar dört kadın mübah der. birisi çıkar kız çocugu okurmuymus der. ulan bu din insanlığa iyi seyler ögretmek icin geldi. pece dediğin sey arabistanda ruzgarlardan ve tozlardan korunmak icin mecburen takılan birsey. dort kadın almanın sartları da Kuran'da belirtiliyor. İlk emri "Oku" olan bir din nasıl olur da insanların cahil kalmasını söyler. Tabii insanların cahil kalması bazı efendilerin istediği gibi at oynatmasını sağlar. (bu hukumete karsı değilim. yaptıkları icraatlerin bazılarını begeniyor bazılarını begenmiyorum. burada partizanlık yapanlar bilsin istedim.)

ozdmroz dedi ki...

Kuran'-ı Kerim'de bile geçmeyen Mezhep sınıflarına inanmıyorum. Hanefi efendi çıkmış kendince hadisleri yorumlamış hanefi sınıfı olmuş, Şafi çıkmış kendince yorumlamış Şafi mezhebi olmuş. Sunni Meshebi değil meshepleri diye 4 gruba ayrılıyor.

İncili yorumlayan 4 kişi Matta, Markos, Luka ve Yuhanna'dan farkı yok mezheplerin benim için.

Bu da benim özgür fikirim.

Saygılar

Adsız dedi ki...

@ozdmroz

Hristiyanlikta Mattaci, Markoscu, Lukaci ya da Yuhannaci diye bir sey yoktur.

Ozan dedi ki...

Önce o karikatür ilk çıktığı zaman ampülleri yanlış demiş olabilirim aklıma gelmedi adı prezervatife benzeten çıkmıştı bende müslüman'ım ama şu karikatürden rahatsız olmadım ayrıca selaminko'ya katılıyorum aynı sebepten bende soğudum dinden orospu çocukları döve döve ne öğretecekse işte mezhepler bana göre de saçmalık yani ne gerek var mezheplere isteyen istediği gibi yaşasın ama mezhep farkının boku çıkmış durumda umarım bir gün mezhep farkının gözetilmediği inananların inanmayanlara inanmayanlarında inananlara saygı gösterdiği bir ülke oluruz.

ozdmroz dedi ki...

@adsız

Tabi ki Mattaci, Markoscu, Lukaci yada Yuhannacı diye ayrılmıyor.

Ben insanların kutsal kitaplarını yada mezheplerini yorumlamasından dolayı oluşan sınıfları anlatmaya çalışıyorum.

Hristiyanlar da ortodoks yada Protestan'lar olarak ayrılıyor.

Protestanlığın çıkmasındaki nedeni umarım biliyorsunuzdur. Katolik inançları sorgulayıp sonrasında katolik inancını PROTESTO etmesinden gelir Protestanlık.

Kısaca, sonradan olmuş, Benim gibi insanların yorumladığı veya gösterdiği bu sınıflara inanmıyorum. İnsanların bu sınıflar göz önünde bulundurularak ayrımından da nefret ediyorum. Halbuki inandığınız ve dua ettiğiniz Allah aynı, sadece farklı yollardan yapıyorsunuz. bu.

Adsız dedi ki...

@ozdmroz

Hristiyanliktaki ayrim Incil yazarlarindan kaynaklanmiyor. Hristiyanlik milli-kulturel kimlikleri asamadigi icin dogu (Ortodoks)-bati (Katolik) olarak ayrildi. Katolik-Protestan ayrimi ise yorum farkliligindan kaynaklanmiyor. Katolik Kilise'sinin Almanya'daki topraklarina sahip olup guc elde etmek isteyen Alman prenslerinin Luther (kendisi Katolik 1 rahipti) desteklemesiyle Protestanlik ortaya cikti. Marx der ki: tarih maddenin paylasim savasindan baska 1 sey degildir. Evet iste Protestanlik bu paylasim savasinin 1 sonucudur.
Ve hayir biz ayni Allah'a inanmiyoruz.

Adsız dedi ki...

adsız yorumlarınla beni öldürdün.

"Ve hayir biz ayni Allah'a inanmiyoruz." muşuz...

Elve dedi ki...

Bu tip din konulu yazıların en çok ta bu yorum kısmını okumayı seviyorum.

Adsız dedi ki...

Biz "Göklerdeki babamiz" diye dua ederiz. Biz "Selam sana Allah'in annesi" diye Kutsal Valide'ye sesleniriz. Ya Siz?.. Pek tabii ki ayni Allah'a inanmiyoruz. Kendinizi kandirabilirsiniz lutfen baskasini kandirmayin.