16 Ocak 2012

Panele katılmak, sergi açmak, işemek, sıçmak yasaktır!


Ülkede savcıların pek çoğu kendini aşmış görünüyor. Poşuydu, kitaptı derken Malatya'da Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 üniversite öğrencisi; "Panele katılmak, 1 Mayıs’ta sergi açmak, bildiri dağıtmak, 8 Mart’a katılmak, yıldızlı bere takmak, mezar ziyaretine gitmek" gibi 'suçlardan' yargılanacak.

Erkin Kocaman, Ayça Kılınç, Yusuf Yılmaz, Uğur Pektaş, Sevcan Göktaş ve Kubilay Uçucu isimli öğrenci arkadaşlarımız, bu suçlardan ötürü 3 Haziran 2011'den bu yana tutuklu. 7 ay olmuş, 7 ay. Suç ne? Panele katılmak. Lan sikerim böyle şey mi olur?

İDDİANEMEDE YER ALAN SUÇLAR

  • "Amerika Defol Bu Vatan Bizim-Halk Cephesi" pankartı etrafında basın açıklamasına katılmak.
  • AKP Malatya İl Başkanlığı önünde yapılan Tutuklu TAYAD’lılar serbest bırakılsın konulu basın açıklamasına katılmak.
  • 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerine yönelik olarak yapılan “Hayata Dönüş” operasyonlarını protesto amaçlı basın açıklamasına birçok kişinin katılmasını sağlamak.
  • İnönü Üniversitesi kampusunda yapılan "Gazi, Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmadık, Unutturmayacağız" adı altında düzenlenen basın açıklamasına katılmak.
  • Yasal bir dergi olan ve ülke genelinde dağıtımı ve satışı yapılan bir derginin satışını yapmak.
  • Ücretsiz ulaşım istemek için eyleme katılmak.
Doğru ya lan, üniversite öğrencisinin panelle, sergi açmayla, bildiri dağıtmayla, mezar ziyaretiyle ne işi olur.

Üniversite öğrencisi dediğin Ayfon'unu koyar cebine, okula gitmeden önce Starbucks'a uğrar, eline lattesini alır, arkadaşları ile buluşur, biraz futbol geyiği yapar, biraz akşamki dizilerden, filmlerden söz eder, sonra "Yauuuuuv, ülkeyi biz mi kurtaracağız?" diyerek en siyasi yorumunu yapar, sonra 'efendi' gibi okula gider, akşam da arkadaşlarla takılır, biraz twitter, biraz facebook, uykusu gelene kadar da TV karşısında oturur. Al sana mis gibi öğrenci modeli.

Ne lan o öyle, yıldızlı bere takmak. Che misiniz oğlum siz? 8 Mart ne ayrıca!Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamak erkeği mi düştü. Kutlayacaksan da, al bir kırmızı gül, kız arkadaşına ver, hem sevimlilik tatlılık olsun, hem de günü kutlamış ol.

Ülke zıvanadan çıkalı çok oldu. Memlekette siyasal görüşlü üniversite öğrencisi olmak, cezaevine giriş kartı gibi bir şey oldu. Her tür etkinlik, her tür protesto gösterisi örgütlü suç kapsamına alınıyor.

Fiili bir faşizm yaşanıyor. Üniversite öğrencileri ve gençler özellikle cendere içine alınıyor. Bu genç insanlara boktan profiller çiziliyor. Acun gibi tipler bunun için var. Genç yaşınız da siz de kısa yoldan köşeyi dönebilirsiniz deniyor.

Suç kapsamı darıltıldıkça daraltılıyor. Savcı Beylerin (!) keyfiyetine bağlı olarak haklarında dava açılıyor. İşin boku çıktı, "Panele katılmak, sergi açmak" bile suç olmaya başladı.

Herkes kafasını başka tarafa çeviriyor, kimse şu olan bitenle ilgilenmiyor. Yarın bir açıklama yapılsa ve "Ülkenin resmi ideolojisi Totalitarizm"dir dense, herkes "Oğlum biz zaten senelerdir Totalitarizm'i benimsemiştik" der.

Ülkede 30 sene önce yüzde 91'le darbeye evet diyen halk, 30 yılda darbe karşıtı oldu. Şu olayı "Şartlar öyle gelişti" diyerek, savunabilmek mümkün mü?

Nasıl iğrenç, nasıl boktan bir tavırdır bu. Bunların hocası da, 12 Eylül'de generallere alkış tutup, faşisti ayakta alkışlayıp, o referanduma 'evet' denmesi için götünü yırtmıştır. Sonra bir baktık ki, bunlar "darbe mağduru" olmuş.

Gencecik çocukların hayatlarını çalıyorlar. Aylarca, yıllarca cezaevine tıkıyorlar. Artık cezaevleri yetmiyor, yenileri yapılıyor. Gelişmişliğe bak sen, dev adalet sarayları ve dev cezaevleri projeleri.

Bu orospu çocuklarına küfür bile etmemek lazım. Orospu çocuğu küfür değil, bunların sıfatı, o yüzden rahatlıkla kullanıyorum.

Not: Lan oğlum, bak birkaç tane köşe yazarı var, isminizi vermiyorum, yazılar bende saklı, küfürleri çıkartıp kelime kelime yazıyorsunuz. Sizi de sikerim.

11 yorum:

Osman Turan dedi ki...

Aaa, üniversite öğrencisi hiç siyasi takılır mıymış... Bak sen! Bunları var ya sallandıracaksın, bak bakalım yapıyorlar mı? Gerçi sallandırmaya da gerek kalmadı ya, böyle tek tük kaldılar, onların da zaten icabına bakılıyor...

İşin geyiği bir tarafa, dünün "darbe şakşakçıları" bugün " darbe mağdurları" oldular. "Vay efendim, ben alt tarafı şiir okumuştum ama beni hapse attılar" diyen adam bugün ülkeyi açık hava hapishanesine çevirdi... Herkes korkuyor amk... Öğleyin, kimlik fotokopisi çektiriyorum, adam ne için diye sordu. Ben de şu yeni çıkan sikindirik SGK kanunu için lazım dedim. Adam biraz saydırdı hükümete sonra da "şaka şaka, gerçek zannedersin bir de "dedi, yüzünde "ben ne yaptım, ne dedim, hay kendi ağzıma sıçayım" ifadesi oluştu. Yalan değil, gerçekten oldu bu olay. Benden rahat 20 yaş büyük adam utandı, hani "ne diyorsun abi sen" diye çıkışsam, "bokunu yiyeyim affet" diyecek. O derece oldu. Ben de "abi niye korkuyorsun, hepsinin alayını..." dedim. Adam rahatladı ondan sonra...

Neyse... Ülke bir taraftan açık hava hapishanesine çevrilirken halk da ruhsuzlaştı, tepkisiz toplum oldu. Her akşam TVde Acun var, herkes Acun'a özeniyor. Herkes Acun'un karşısına geçip şebeklik yapma peşinde. Yapılanlar da yetenek olsa amk. Osuruktan teyyare işler...

Toplum duygusuzlaşırken kurumlar da üniversiteler de bunu destekliyor. Biz üniversitede (9 eylül üniv.) Dil ve Kültür Topluluğu diye bir topluluk kurmaya çalıştık. Sikindirik formalitelerden dolayı bizi bir sene oyaladılar. Kaç defa "siz neden bu topluluğu kurmak istiyorsunuz" dediler. Doğrudan baskı yapamasalar da yıldırma politikası izlediler. "Hay sizin de topluluğunuzun da" dedirtip geri çekmeye zorladılar ama başaramadılar. Sadece bize değil tüm topluluklara yapıldı. Ardından tam 2 sene topluluklara herhangi bir etkinlik yapma, stand açma ve üye kaydetme yasaklandı. Tepkilerimizi dile getirdik ama duvar oldular. Serbest kalınca da izinler için 40 dereden su getirdiler. Biz yardımı geçtim, köstek olmamalarına razıydık, cebimizden finanse etmeye razıydık. Ne yapacaktık? Alt tarafı film gösterimleri, dinletiler, konferanslar, söyleşiler, vs. yapacaktık. Yaptık da... Yasaklı dönemde korsan olarak da olsa, arkadan dolanarak da olsa yaptık... Şimdi düşünüyorum da biz harbi ne boklar yemişiz öyle, bizi neden tutuklamamışlar acaba?

Adsız dedi ki...

atasını sikmek bunların ozy başkan bunların

Adsız dedi ki...

işin gücün meseleleri sulandırmak, iddianamenin tam metnini koy da değiştirdi de yayınladı demesinler!

koala dedi ki...

@ Adsız; oğlum senin işin gücün yok mu lan. iddianame götüne girsin. dalyarak iddianamedeki suçların tamamını yazdım. otu boku ergenekon iddianamesi sanıyorsun galiba. amın oğlu esteban yorum morum yapma lan artık

M.Cagdas dedi ki...

butun yazi cok guzel ama son yorum sahane olmus. amin oglu esteban.ahaha.

Adsız dedi ki...

Artık tutuklama gerekçelerine 'gerçekten' şaşırmıyorum. Bu arada üniversitelerde öğrenci kaldı mı acaba? Hepsi içeride de!

koala dedi ki...

@ deadsilence; vardır mutlaka, 'temiz' gençler

Adsız dedi ki...

izninle paylaşabilirmiyim

koala dedi ki...

@ Adsız; Tabii ki sorma bile

Adsız dedi ki...

teşekkürler

Adsız dedi ki...

eline sağlık