6 Ağustos 2012

Oda içinde ve dışındaki pezevenkler


18 yaşındaki genç bir kız, nişanlısından ayrılmak istiyor. Sevmediği bir adamla evlenmemek her bireyin en doğal hakkı. İki aile kafa kafaya veriyor ve ayrılmak istediği nişanlısı T.G'nin, genç kıza tecavüz etmesi için bir odaya kapatıyorlar. Üstelik kapının dışında bekliyorlar, tecavüzün sonuçlanması için.

Böyle bir haber vardı dün gazetelerde. Hayatımda duyduğum, duyabileceğim, okuduğum en iğrenç haberlerden biriydi. Genç kız 'hacı hocalara, büyücülere' götürülüyor. Öyle ya, genç bir kızın haddine mi, nişanlısından ayrılmak! Ya büyü yapmışlardır ya da başka bir sebep vardır. Kendi inisiyatifiyle ilişkiyi sonlandırmak isteyemez.

Bunların tesadüf olduğunu düşünmek ciddi bir aptallık örneğidir. Kadına yönelik şiddet her geçen gün daha da fazla artıyor. Daha önceki gün, arkadaşlık teklifi kabul edilmediği için sokağın ortasında kurşun yağdırılan kadının haberini okudunuz. Sizler gazetelerde, televizyonlarda ancak çok ilginçlerini okuyorsunuz oysa her gün onlarca kadın yaralanıyor, öldürülüyor. Sebep ise hep aynı; boşanmak isteyen karısını öldürdü.

Kadın toplumdan siliniyor, görevi doğurmak ve kocasına 'layık' olmak. Birtakım İslamcı yazarlar, "aldatılsanız bile" cümlesiyle başlayıp, "kocanızın yanında kalın" diye sonlandırıyor, o müthiş öğütlerini.

Tabii bir taraftan da, bu iğrenç olayın alt metni tecavüze uğrayan kadının kirli olduğu fikri. Tecavüz edilen 18 yaşındaki kızı, kim 'alır', kim karısı yapar (!)

Küfür edip duruyorum ya, şu olay karşısında aklıma gelen hiçbir nefret cümlesi yok. Olaydan daha da nefret edilesi şey, bu toplumun değer yargıları, kafalarının içinde gezinen fikirler.

Bu iğrenç, mide bulandırıcı fikirlere bile saygı duymamız gerektiği öğretiliyor. Her fikir saygı değer diyerek de bunu kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Kadın çocuk yapsın, erkeğin emrettiği buyrukları yerine getirsin, kadının yeri evi v.s v.s.

Aşağıda gördüğünüz deyimler, atasözleri, bu ülkenin coğrafyasından çıkmıştır ve kadına bakışı da çok iyi özetler.

Kız beşikte çeyiz sandıkta.
Onbeşindeki kız ya erdedir, ya yerde.
Demir tavında, dilber çağında.
Erken evlenen döl alır, erken kalkan yol alır.
Kızı kendi keyfine koysalar çalgıcıya varır.
Kenarın dilberi nazik de olsa nazenin olamaz.
Kendinden küçükten kız al, kendinden büyüğe kız verme.
Pekmezi küpten, kadını kökten al.
Babasının mezarını görmediğin adama kız verme.
Kadın var ev yapar, kadın var ev yıkar.
Avradın kazdığı kuyudan su çıkmaz.
Kadının saçı uzun olur, aklı kısa.
Kadın şerri şeytanın şerrine eşittir.
Kadının bir aklı, erkeğin dokuz aklı vardır.
Avrattan vefa, zehirden şifa.
Baba ocağı.
Baba nasihatı tutmayan pişman olur.
Baba oğlunun fenalığını istemez.

Bu kadarı yeter sanırım. Kadına bu ülkede böyle bakılır. O yüzdendir ki, odalara kapatılıp, tecavüz de ettirilir, töre diyerek katledilir de, sokak ortasında vurulur da, başka erkeklere de pazarlanır.

Devlet büyüklerinin -lafın gelişi büyük- aileye yegâne nasihat olarak çocuk yaptırmak olan bir ülkede, bu haberlere şaşırmamak gerekiyor.

Hangi anne baba, kızının tecavüze uğraması için plan yapar, hangi 'seven' adam nişanlısına tecavüz eder, hangi orospu çocuğu bu olan bitene sessiz kalır.

Etrafımızda olan biten her şeye kayıtsız kalıyoruz, tepki göstermiyoruz. Bu olay da, yarın unutulur gider.

Tecavüzü alay konusu yapıyoruz, hiç rahatsız olmadan tecavüzlü şakalar yapıyoruz, bu kadar yaygınlaşmasının sebebi ne olabilir ki?

14 yorum:

Sportman dedi ki...

Bu toplumda gelenekçilik dayatmalarından daha sinir bozucu bulduğum bir unsur varsa, o da yine gelenekçiliğin bir uzantısı olan ataerkillik. Lafa gelince hepsi Allah'a inanır, dinlerini her şeyin üstünde tutar. Ama Allah'ın yarattığı insanları cinsiyetlerine göre iki eşitsiz sınıfa ayırırlar. Üstelik bu duruma kutsallık seviyesinde sıkı sıkıya sahip çıkarlar.

Adsız dedi ki...

Allah rahmet eylesin... Bu arada sen ilerde iyi bir siyasetçi olacaksın şüphem yok...

koala dedi ki...

@ adsız; siyasetçi olacağımı kim söyledi?

@ Sportman; bu toplumun büyük kısmı yavşaklardan ve puştlardan oluşuyor. cahil, eğitilmeye ve eğitime karşı, okuyan adamı aşağılayan bir güruh

Adsız dedi ki...

Abi bu haberin çirkinliğine diyecek laf yok ama ben bundan daha iğrenç bir haber okumamıştım.

http://lucarelli-breitner.blogspot.com/2012/02/bu-igrenclige-yapabilecek-yorumum-yok.html

koala dedi ki...

@ Adsız; hangisi ne kadar iğrenç ve mide bulandırıcı anlamış değilim. bu kadar sapıkla birarada mı yaşıyoruz biz?

Lô - Lâ dedi ki...

Adsizin verdigi linke de baktim, midem alt ust oldu. Yok artik, bazen idam bile hafif.

...

ozdmroz dedi ki...

Bu kadar mı iğrenç olduk diye şaşırmaya çalışacağım ama her geçen gün bundan daha iğrenç olaylarla karşılaşıyoruz. Allah kahretsin demekten başka bi bok gelmiyor elimden ne yazık ki.

Melih ERTAN dedi ki...

Abi süper bir yazı olmuş.

Yazdığın atasözlerine bir ek de benden biraz da gülmece tabiki.

Erken ekilen darıdan,
Kocasından sonra kalkan karıdan
Lacivertin yanındaki sarıdan hayır gelmez.

koala dedi ki...

@ Melih ERTAN; şu olayı Fenerbahçe'ye bağladın ya helal olsun sana :)

Melih ERTAN dedi ki...

Onlar da olmasa biz ne ile eğleneceğiz.

Gülnihâl-Ayrı değil birleşik dedi ki...

Fatmagül önceden Bihter olduğu için tecavüz uygundur diyen erkeklerden..Futbol sahalarında sana Fatmagül'e geçirdiğimiz gibi geçireceğiz diyen erkeklerin dünyasından çıkma olaylardan ne bekleyebiliriz.Daha bir kaç gün önce bilimsel bir çalışma sonucu bu yıl tüm dünyadaki kadınların erkeklerin zekaları ölçülmüş belli sayıda bireyin ve kadınlar üstün gelmiş az bir farkla diye televizyonda bizim erkeklerimizin yüzde 99'u söyle diyor "Onların saçı uzun aklı kısa" "zeka mı salak bunlar mesela karım ne anlar cahil salak".. Maalesef insan olmayı öğretemedik suç annelerde bunları adam olarak yetiştirmediler.Yiğidim aslanım elinin kiri ne olacak.Hepsi sevgili yapar kızı seviyorsa kullanır sonra en temiz en namuslusunu ister..

cihan dedi ki...

ya bu millet icin tespit yapmaya degmez. kendileri de ne olduklarini bilmiyorlar. celiskiler icinde yasiyorlar. he buyuk cogunluguunun orospu cocugu oldugu bir gercek tabi.

Adsız dedi ki...

Tecavuzu bizim kadar iyi kullanan bir toplum daha yoktur herhalde Tecavuz cumhuriyeti olduk sanki

Adsız dedi ki...

bugun milliyet'in 17.sayfasindaki haberlerle ilgili kallavi bir kufur eder misiniz rica etsem?

ben kafamdan binbir turlu sey geciriyorum ancak hayalgucumun sinirlarina geldim sanirim.

linki bulamadim ama soz konusu haberler, 12 ve 13 yasindaki iki kizi taciz eden beden ogretmeni, 14 yasindaki kiza cinsel tacizde bulunan 34 sanigin tahliyesi, koruma isteyen kadinla ilgilenilmemesi sonucu parkta kadinin kocasi tarafindan defalarca bicaklanmasi.

34 kisilik, cogunlugunu 18 yasindan kucuk cocuklarin olsuturdugu tahliye edilen grubun saniklarinin aileleri kiziniza sahip ciksaydiniz, cocuklarimiz az bile yapmislar, katletmek lazim bunlari gibi yaklasimlar ve kufurlerle davaya mudahil olan gonullu kadin avukatlara agiz dolusu kufurler de etmisler..

olay mi daha vahim, olayin savunulmasi mi, savunma haktir desen savunmanin sekli mi? acaba savunma gercekten hak midir?