20 Şubat 2013

YersenBu ülkede bahsedilenler ve bahsedilenleri sumenaltı etmek diye iki kavram vardır. Mızrağın çuvala girmediği anda bile, birileri o mızrağı gönüllü olarak götüne sokmaya çabalar. Tabii o mızrak götte adamı kanatır, canını yakar. Böyle oldukça mızrağın 4'te 3'ünü kıçında taşıyan, bağırdıkça bağırır, sağa sola saldırır. Şu an yaşadıklarımız da, bu duruma çok benziyor.

Galatasaray saldırıların odağı haline geldi. Televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde, sosyal medyada, önüne gelen herkes Galatasaray'a saldırıyor. Ve bu saldırılar gittikçe daha da can sıkıcı hal almaya başladı. Şike sürecinde sesi soluğu çıkmayan yazarların, yorumcuların yeni oyuncağı adeta Galatasaray oldu. Bunu ilk dile getiren Yavuz Semerci, Turgay Ciner'in gazetesinin yazarlarından biri. Bu bilgi dahilinde yazdıklarını okurken, Yavuz Semerci'nin sanki sahibiymiş gibi göründüğü Gazeteport'un tüm teknik altyapısını da Koç Holding'in oluşturduğu bilgisini ekleyeyim. Koç Holding deyince aklına kimbilir neler gelmiştir, seni hınzır seni.

Şimdi bir bakalım Turgay Ciner'in neleri varmış, neleri yokmuş.
 • Park Termik
 • Park Teknik
 • Eti Soda
 • Park Enerji
 • Park Elektrik
 • Silopi Elektrik
 • Park Toptan Elektrik
 • Park Maden Enerji
 • Riotur Madencilik
 • Konya Ilgın Elektrik
 • Kazan Soda Elektrik

Yukarıda görünenler, Turgay Ciner'in enerji alanındaki faaliyetleri. Haaaa, sen şimdi diyeceksin ki, "Niye sadece 'enerji' meselesini gündeme taşıdın?" Dur bakalım yeni başladık, daha neler çıkar neler. Birtakım rakamlar vereceğim ama canın sıkılmasın.

Bizim Ünal Aysal ne iş yapar hacım? Bir-iki otel dışında yatırımları ve şirketlerinin değeri 10 milyar doları bulan Ünal Aysal'ın na yatırım alanı enerji santralleri. Aysal'ın Yönetim Kurulu Başkanı Unit Group'un sadece Türkiye'de inşaat halinde 2.5 milyar dolarlık enerji projesi bulunuyor.

Dünyanın yüzde 19'unun hiç enerjiyle tanışmadığını biliyor musun? Yaklaşık 1.5 milyar insan elektrikten mahrum. 1.5 milyar insanın elektriği olmadığı şu manaya da geliyor. 1.5 milyar insana satılacak enerji. Türkiye'den bir rakam ister misin? Türkiye'nin dış ticaret açığı (resmi rakamlar bunu söylemese de) yaklaşık olarak 100 milyar dolar civarında. Bunun 50 milyar doları, yani sadece yarısı enerji ithalatından oluşuyor. Şu rakamlar, enerji alanının ne denli önemli olduğunu gösteriyor mu? Bizler kavganın salt Galatasaray-Fenerbahçe olduğunu düşünüyoruz pek çok kez ama öyle değil. Elbette bir etken ama birincil etken sikindirik bir futbol hadisesinden oluşmuyor.

Demek ki neymiş? İşadamlarımız enerjik gençlerden oluşuyormuş. Şu günlerde sık sık Galatasaray'a sallayan Adnan Polat'ın da enerji alanında büyük yatırımlar yaptığını söyleyelim. Hiç ortalarda görünmeyen adam, bir anda açıklamalar yapıyor, 'Aziz' dostundan söz ediyor, Ünal Aysall'ı tanımadığından falan dem vuruyor. Bu Adnan'ın altta enerji Oscar ödülü aldığı fotoğrafı var (bu arada söylemeden edemeyeceğim fotoğrafa resim diyenin amına koyayım). Aynı ödül töreninde tanıdığımız bir isim daha ödül almış, yan yana koydum, gelinim sen anla.

'Temiz enerji' diye bir şey çıktı. Herkes deliler gibi seviniyor, "Yuppi, artık çevremiz kirlenmeyecek", "İşte bu, dünyamız daha temiz olacak" diye. 'Temiz enerji' diye böyle allanıp pullanan şey ne biliyor musun? Lan sana bildiğin 'rüzgar', 'Güneş' satıyor herifler. Biz de, 'daha temiz bir dünya', 'yenilenebilir enerji' teranesiyle, göt atıyoruz buna. Bak iki saniye dur ve düşün, içinden aynen şunu söyleyeceksin, "Vay amına koyayım doğru lan! Herif bana bildiğin rüzgarı, güneşi satıyor. Var olan bir enerjiyi, üç-beş sikindirik aletle bana sokuyor" diyeceksin. Demediysen zaten malsın, yazının bundan sonrasını okuma bile.


Neyse efendim, Ciner Holding'in Yavuz Semerci vasıtasıyla Galatasaray'a saldırma nedeni, Fenerbahçe şakşakçılığı yapmak, ligde şampiyon olmak filan değil, onlar işin hikayesi. Galatasaray Drogba ile Sneijder'ı almış da, bunlar senelik büyük ücretler alıyormuş da, Galatasaray şampiyon olamazsa, büyük darboğaza girermiş de. Lan, Galatasaray'ın başkanı o paraları götünden sıçar manyak mısın? Hadiseden uzaklaşmadan devam edelim.

Şimdi ortalarda bir 'şer cephesi' muhabbeti dolanıyor. Gazetecisiydi, yorumcusuydu, papazıydı, maçasıydı vs. bunların Galatasaray'a karşı harekete geçtiği söyleniyor. Kısmen katılsam da, olayın öznesinin boktan bir şampiyonluk olduğuna inanmıyorum. Kim siker şampiyonluğu. 3 yıl şampiyon olamazsın, sonra 10 yılda 6-7 kez şampiyon olursun, kimse senin 3 yıl şampiyon olmadığını anımsamaz bile. En nihayetinde taraftar dediğinin yüzde 90'ı maldan oluşuyor. İki transfer, bir şampiyonlukla susturuverirsin hepsini. 

Enerji günümüz dünyasının en devasa büyüyen sektörlerinden. Bundan 20 yıl önce enerjiden kazandığın para, sattığın tüpten başka bir şey değildi. Bugünse artık milyarlarca doların döndüğü, uğruna savaşlar çıkartılan bir sektör haline geldi. Böylesi rakamlar varken, Galatasaray-Fenerbahçe nedir lan? 

Nihat Özdemir'den, Nihat Özbağı'na, Koç Holding'ten Polat Holding'e, Doğuş Holding'den Ciner Holding'e kadar hepsi, enerji sektörüne yoğunlaştılar. Ortada bir şer cephesinden söz edilecekse, hadiseye "Stadı sen yaptın?", "Sen de okul arazisini aldın", "Ama sana salon yaptırıldı", "Biz de devlete arazi verdik" kısırlığından sıyrılmak gerekir. Bu adamcağızların hepsi de, takım aşkıyla yanıp tutuşuyor he mi? 

Garip bir dünyada yaşıyoruz, o dünyanın en garip yerlerinden biri de içinde yaşadığımız ülke. Birileri Galatasaray'a saldırıyor değil mi? Elbette bunu görmemek için aptal olmak lazım ama konunun salt futbol olmadığını anlamamak için daha büyük aptal olmak lazım. "Çok büyük şirketlerim var, acayip de zenginim, hayatta tek eksiğim renklerine sevdalı olduğum takımımın yöneticisi olmak istiyorum" dediklerini filan mı düşünüyorsunuz? 

Konu futbol filan değil, konu fırından yeni çıkmış, fantastik bir pastanın paylaşımı. Ciner'in Ünal Aysal'a "Oğlum ben girmiştim bu sektöre, senin bok işin mi var, git başka iş yap" demesini beklemiyoruz değil mi? Ünal Aysal 2009 yılında Türkiye'ye enerji yatırımları yapmaya başlamış ancak tesadüf eseri de 2010 yılında başkan olmuş. İnşaat şirketleriyle takılan Nihat Özdemir, 2001 yılında enerji işine giriyor tam da o sıralar Fenerbahçe'ye yönetici oluyor. Turgay Ciner enerji devi olma planları yaparken Kasımpaşa'yı satın alıyor. Bunların hepsi hayatın minik sürprizleri değil mi? Yiyene karışmam ama ben tokum canım kardeşim.

Düşünmeye devam ama daha çok düşünmemiz lazım, onu da kafamızın bir tarafına sokalım.

11 yorum:

Sportman dedi ki...

İş adamların yönetici olma sevdası tamamen devlet yöneticilerine daha yakın olmak, tanınırlığını artırmak, kulüp kimliğini kullanarak avantaj sağlamak amaçlı. Başka türlü düşünen, senin de dediğin gibi, salağı önde gidenidir.

Adsız dedi ki...

"Mızrağın çuvala girmediği anda bile, birileri o mızrağı gönüllü olarak götüne sokmaya çabalar."Bana göre efsane bir cümle olmuş bu abi. Emeğine sağlık.

Adsız dedi ki...

Dostum, Fenerbahçelilerin cemaat muhabbeti ne kadar komikse, kusura bakma ama senin bahsettiğin bu "galatasaray'a saldırıyorlar" muhabbeti daha da komik. Olmayan bir şeyi mi yazıp çiziyor insanlar? Çok şükür hala susturulamamış bir kaç yazıp çizebilen insan var da kamuoyunun bu olaylardan haberi oluyor. Sen diyorsun ki galatasaray hiç manipülasyon yapmadı, Spk eski başkanı şu an soruşturulmuyor, spk ceza falan kesmedi, dava açan mağdur küçük yatırımcılar yok, bunların hepsi Turgay Ciner'in paralı askerleri tarafından yazılıyor. Hakikaten doğru başlık atmışsın, "yersen" Neyse ki yemeyenler de var hala bu ülkede.
Saygılar..

Manuel Calavera dedi ki...

Uzerine cokca dusunmeye deger bir yazi. Tesekkur ederim.

Onur Kanca dedi ki...

yazının doğruluğuna, mantığına bir eleştirim yok, doğru tespitlere dayalı mantıklı önermelerin olayı komlo teorisi olmaktan öteye çıkarmış..

aklıma takılan apayrı bi nokta var; "hacım" eskişehir'li misin? :)

Adsız dedi ki...

yenilebilir enerji ne ya? yenilenebilir olmasin o? onun disinda guzel yazi.

Adsız dedi ki...

bu siteye nerden geldim ve okudum bilmiyorum ama şöyle bir durum var madem ki temiz enerji diye insalara bedava olan güneş,rüzgar ve suyu satıyorlar. Sen peki neden bedava olan benzini ve doğalgazı satın alıyorsun. Doğada herşey mevcut ve bedava ama onları işlemesi göt ister.Biraz usturuplu yaz , bilmediğin konulara kafa yorma canım kardeşim...

persona non grata dedi ki...

başarılı bir araştırma yazısı olmuş, tebrikler.

koala dedi ki...

@ son adsız; zaten aynı mantık, doğada zaten varolan bir şeyi satılması. suyu satıyorlar, doğalgazı satıyorlar, rüzgar, güneş vs. bunların işlenmesi için hadi bir ücret verdik diyelim, daimi olması senin için çok mu mantıklı? bilmediğim konularda kafa yormaya devam edeceğim, sen kafanı yorma. bir de, bundan sonra bildiğim ve bilmediğim konuları bana listele, ona göre yazayım olur mu?

@ diğer adsız, elbette yenilenebilir enerji olacak ama insan arada tashih yapar değil mi?

@ Onur Kanca; yok Eskişehirli değilim :)

@ bir diğer adsız; ben Galatasaray'ın borsada manüpilasyon yapmadığını hiç ama hiç söylemedim. borsada oynayanın, borsadan para kazananın ağzının ortasına sıçayım. eğer Galatasaray borsada bok yediyse umarım en ağır cezayı yer.

Adsız dedi ki...

Hiç Unutmam Fatih Altaylı HAber türkü kurarken biz gazetecilik dışında bir iş yapmayacağız demişti..doğru yapmıyorramış yukarıdaki listeyi okuyunca anladım..ha birde editoryal bağımsızlıktan bahsetmişti,çok uyuyormuş gibi İlk işi mesela Bekir Coşkunu kovmak oldu epey bağımsızlar...

Tunc Dogan dedi ki...

Ozan slm

bir tek itirazım var yazıya kesin emin olmamakla beraber Unal AYSAL 2000 yılında kulube Mehmet Ali Birand tarafından üye yapıldı diye haberler okumustum Tüzüge göre Gs Baskanı olabilmek için 10 sene üye olman gerekiyor
saygılarımla