28 Nisan 2014

Türkiye'nin daimi iki mağduru


Şampiyonluk kutlaması olarak, rakibinin mağazasını yağmalamak, talan etmek, yakmak, insanları neden mutlu eder, anlaşılabilir değil.

8 aylık uzun bir maratonu kazanmışsın, 3 yıldır hasret kaldığın şampiyonluğa kavuşmuşsun bunun keyfini süreceğin yerde, gidip Galatasaray Store mağazasının kapılarını kırıp, içeriden formaları, atkıları çıkartıp yakıyorsun. Üstelik bunu büyük bir gurur kaynağı olarak paylaşıyorsun sağda solda.

Sivas'ta aydınları yakanlar da, bugün birilerine anlatıyordur, böbürlene böbürlene nasıl insanları öldürdüklerini. Tepki aynı tepki. Bunu yapan tiplerle normal hayatta konuşsan, özgürlükçü, demokrat filandır muhtemelen. Ama yapılan, bir otele insanları kapatarak cayır cayır yakmaktan çok da farkı yok. Ne yani, oturup sevinelim mi, içeride kimse olmadığı için, birilerinin fiziki olarak canı yanmadığı için!

Taraftarlık iyiden iyiye sınırlarını aşıp, vandallık boyutlarına ulaştı. Üstelik, böylesi eylemler, sosyal medyada gurur vesilesi olarak da paylaşılıyor. Kahkahalar eşliğinde "yaktık oğlum", "burada mağaza açmak neymiş görün" vs denilerek, sözümona büyük zaferlerini kutluyorlar.

Bütün bunları görmüşsün, elde nal gibi fotoğraflar, yazılan yazılar var, birden "Galatasaray Store'u 6 kişilik hırsız çetesi soymuş" diye medyada haberler görüyorsun. Neredeyse medyanın tamamı, olayı Fenerbahçe'nin üstünden çekip alıyor ve basit bir hırsızlık vakasıymış gibi göstermeye çalışıyor.

Günümüz Türkiyesi'nde iki kurum böyle pervasızca, ahlaksızca, akıldışı yollarla savunulmaya çalışılıyor. Biri Akp, diğeri Fenerbahçe.

İkisinin en büyük özellikleri sürekli mağdur olmaları. Olay ne olursa olsun, mağdurlardır. Misal taraftarı siyah futbolcuya muz sallar, video görüntüsü vardır, boy boy fotoğraflar vardır, Fenerbahçe Kulübü çıkar bu soytarıları da yanına alıp basın toplantısı düzenler. Toplantının ana konusu sarı-lacivert renklerin mağduriyetidir. Irkçı puşt, Fenerbahçe Kulübü çatısı altında, milyonlarca insanın gözüne baka baka, alenen taşak geçercesine "Benim midemde sorun var, doktor muz yememi söyledi" diye savunma yapar.

Medyanın istisnasız tamamı, olaya ırkçılık var demez ama bu deli saçması savunmayı boy boy manşetlere taşır. Amann Fenerbahçemiz mağdur olmasın. Boru mu amına koyayım, Cumhuriyet'in onulmaz bekçileri, son kale, ülkenin teminatı, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılma nedeni. Herifler az daha zorlasalar, Sırpsındığı'nda biz vardık, İnebahtı'da biz savaştık filan diyecek. Bunları söyleseler, emin olun destekçiliğini yapacak medya da bulunur.

Ulan kulüp olarak bir özür dilemek, her şeyi geçtim en hafifinden "Birkaç kendini bilmez yapmıştır" demek, zor mu ulan! Ama olur mu hiç? Bir tanecik Fenerbahçemiz, suçlu potasında olabilir mi?

Abdullah Kiğılı bu olaya ne demiş bakalım; "Fenerbahçe taraftarları gidip Galatasaray Store'dan alışveriş yapmaz. Galatasaray taraftarı da Fenerium mağazalarından yapmaz...  Bu yapılan kesinlikle bi provokasyondur. Fenerbahçe taraftarının böyle bir olayın içinde olmadığını biliyor ve tahmin ediyorum. Zaten aldığımız bilgiler de bu yönde..."


Haaa tamam şimdi olay tamamen aydınlandı. Şu yukarıdaki orospu çocuklarının hiçbiri Fenerbahçeli değilmiş. Ohhh valla acayip rahatladım lan!

Hırsızlık çetesi ilginç özellikler taşıyor. 6 kişiler ama 100-150 kişi görüntüsü veriyorlar. Hırsız olmalarına karşın, çaldıkları malları yakıyorlar, mağazanın içine işeyen ve sıçan var. Böyle acayip, garip, manyak, ruh hastası 6 kişiden oluşuyor. Bu 6 kişilik hırsızlık çetesi eve girip laptop çalınca götlerine sokuyordur ya da altın, ziynet eşyası vs çalınca da onları burunlarından sokup sıçarak çıkartıyorlardır!

Bunun adı ayıp filan değil artık, düpedüz orospu çocukluğudur. Bir kulüp bu kadar aşağılık olmamalı, bir noktada durmayı bilmeli, kendisine çeki düzen vermeli.

Bunları paylaşmak, orada bulunmaktan öte, orada hiç olmayıp, tüm bunları büyük bir zafer kazanmışçasına anlatmak, bunlarla övünmek, bir insanın alçalabileceği en alt sınırlardan biri.

En geç birkaç gün içinde Fenerbahçe'nin çok ama çok mağdur olduğunu birlikte görürüz. Olay 6 sabıkalının üstüne kalır, Fenerbahçemiz de bu olaydan da alnının akıyla sıyrılır.

Zaten yapmışlarsa da Fenerbahçe için yapmışlardır canım! Başkanımız, canımız, ciğerimiz, Türk sporunun yüce insanı, özgürlük savaşçısı Aziz Yıldırım öyle diyor.

Not: Dün akşam maça giden Fenerbahçeli taraftarların bindikleri metrobüsü taşlayan Galatasaray taraftarlarının da Allah belasını verir umarım.

5 yorum:

İso dedi ki...

Birader birincisi olayı nasıl olur da tüm fenerbahçeliler kapsayacak şekilde genelleme yaparsın. O yağmayı, talanı bende desteklemiyorum, keşke olmasaydı... Fotoğraflara baktığımızda yağmayı yapanların çoğu genç çocuklar.. 1-2 takipçi almak uğruna çok etkilendikleri sosyal medyaya koymuşlar fotoğraflarını..

ayrıa gezi dönemi o gs store yağma olmasın, bir olay çıkıp da direnişe halel gelmesin diye başında ben de nöbet tutmuştum... şimdi sen tüm fenerbahçelileri mağdur edebiyatı yaptığını söylerek beni de bu olayın içine katıyorsun...

Yapma eyleme Ozancım...

koala dedi ki...

@ İso; bütün Fenerbahçelileri katmıyorum, söz ettiğim şey kulübün tavrı. sen zaten bunu tasvip etmediysen, kabul etmiyorsan, seni bağlamaz ya da senin gibi düşünenleri. ama kabul etmek lazım ki, fenerbahçe kulüp olarak hep haklı, hiç hatalı olmuyor. şu olay için bir özür dilemek zor bir iş mi allasen

Adsız dedi ki...

Yağmayı yapanların genç çocuklar olması neyi değiştiriyor onu anlamadım ben.Ne saçma bir savunma bu! Sorun yaşta filan değil birader! ZİHNİYETTE.

seymin dedi ki...

Genellikle, genelleme yapmaya karşıyım ama fenerbahçe ve fenerbahçeliler olduğunda gönül rahatlığıyla genelleme yapabiliyorum. Bu kadar yoğun ve kesif bir fanatik gözü dönmüşler topluluğu nasıl biraraya gelmişler anlamıyorum. Aralarında eser miktarda aklı başında insan var ki; yüzdeleri ancak % 0.bilmemkaç düzeyinde... % 1 bile değil..
ama zaten istanbulu işgal eden adamın bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak düzenlediği başka hiçkimsenin katılmadığı bir turnuvaya katılmak ve utanmadan işgal komutanının adını taşıyan kupayı hala müzesinde tutmak tıynetlerine iyi bir karinedir. sayelerinde bugün hala o herifin adını tüm türkiye biliyor.

Kayser dedi ki...

Tün Fenerbahçeliler nasıl genelleme olur'un tarifi!

Şimdi olayı 50-100 Fennerbahçelinin yampış olması Tüm fenerbahçeliler böyledir demek anlamına gelmiyor tabi.Yolda yürüyen bir Fenerbahçelinin GSstore'yi yapmaladıktan sonra nasıl kimse Bütün Fenerbahçeliler böyledir demesi tamamen yanlışsa yukarıdakş haber de aynen böyle.FakatO yolda yürüyen Normal bir taraftar değil de Fenerin bir yöneticisi olursa Tüm Fenerlileri kapsar.Taki Fener'in Zirvesindeki özür dileyene kadar.Bu Sadece bir örnekti.Şimdi yaşanmış bir örnek vereyim:Fener-GS maçında futbolcuya muz atıp ve de bu görüntülerden resmen kanıtlanmasına rağmen hiçbir yönetici çıkıp ''Bu yapılan insanlık suçudur,O taraftar bir daha Fener maçına giremez diyemeyip üstüne üstlük Bir yöneticisi-Sanki kendisine ne batıyorsa-Bu taraftarı kurtarma adına-Aslında Fener'e geleceğini sandığı lekeyi temizliyeceğini sanan- ymetici Bu tarftarın yaptığınıa ortak oldu.Buna ses çıkarmayan Aziz'de ortak oldu.Aziz Fener Cumhuriyet'inin Devlet Başkanı olduğuna göre! Tüm fenerbahçeliler de ırkçı oldu.Bu şekilde Genelleme oluyor.Aynısını Gs yapsa aynı cümleler GS için de geçerlidir.Saygılar...