11 Temmuz 2010

'74, '78 ve 2010 efsaneleri bırakın yerinde kalsın


1974 FİNAL KADROSU

Jongbloed
Krol
Suurbier
Haan
Rijsbergen
Van Hanegem
Neeskens
Jansen
Rensenbrink
Rep
Cruyff

1978 FİNAL KADROSU

Jongbloed
Brandts
Krol
Poortvliet
Jansen
Haan
Neeskens
W. Van de Kerkhof
R. Van de Kerkhof
Rep
RensenbrinkMUHTEMEL 2010 FİNAL KADROSU

Maarten Stekelenburg
Gregory van der Wiel
John Heitinga
Joris Mathijsen
Giovanni van Bronckhorst
Dirk Kuyt
Mark van Bommel
Nigel de Jong
Arjen Robben
Wesley Sneijder
Robin van Persie


Yaşı 30'u devirmiş pek çok futbol tutkunu -ben de dahil-, dünya gözüyle Hollanda'nın Dünya Kupası'nı kazandığını görmek ister.

Dünyanın en çok takip edilen oyununa başka bir anlam yükleyen, o oyunun şeklini değiştirerek belki de, daha fazla insanın izlemesini sağlayan Hollanda'nın '74 ve '78'deki kadrolarına baktım az önce.

Hollanda'nın 1974 ve 1978 Dünya Kupası'nda finale çıkan kadroları ile bu akşam Soccer City'de finale çıkacak kadrolara şöyle bir baktım. Sonra bu akşam Hollanda'nın şampiyon olma ihtimalini düşündüm.

Cruyff, Neeskens, Rensenbrink, Rep, Krol, Haan, Van de Kerkhof kardeşlerle; Robben, van Persie, van Bommel, De Jong, Sneijder, Kuyt, Heitinga gibi isimleri yan yana koydum.

Dedim ki, kendi kendime; "Hollanda bu akşam şampiyon olmasın. '74 ve '78'deki kadrolar hep efsane olarak anılmaya devam etsin."

İspanya da, Dünya Kupaları tarihinin en güzel futbolunu oynayan şampiyonlarından biri olarak hafızalara kazınsın ve genç futbolseverlerin yeni efsanesi olsun.

2 yorum:

Saunders82 dedi ki...

Johan Neeskens'in Hollanda ve İspanya Hakkındaki Yorumları:

Galatasaray Futbol Takımı'nın Hollandalı antrenörü Johan Neeskens, 2010 Dünya Kupası finali öncesinde, şampiyonluk mücadelesi verecek olan Hollanda ve İspanya'yı Galatasaray Televizyonu'na değerlendirdi.

1974 Dünya Kupası finalinde Hollanda Milli Takım formasıyla, Almanya'ya karşı mücadele eden Johan Neeskens takımını maçın henüz başında penaltıdan attığı golle öne geçirmesine rağmen, 2-1'lik mağlubiyeti ve kaçan şampiyonluğu engelleyememişti. 1978 yılında Arjantin'de düzenlenen Dünya Kupası’nda bir kez daha final mücadelesine çıkan Neeskens’li Hollanda, bu kez Arjantin’e kaybediyordu. Kaybedilen iki finalin ardından 2010 Dünya Kupası’nda uzun bir sürenin ardından tekrar şampiyonluk şansı yakalayan günümüz Hollanda'sını Johan Neeskens Galatasaray Televizyonu için yorumladı:

''Benim oynadığım dönemdeki Hollanda ile günümüzde sahaya çıkan Hollanda'yı karşılaştıramayız. Çünkü bugün 30 sene önceki futbol oynanmıyor. Hollanda hala aynı felsefeyi koruyor. Biz 4-3-3 oynuyorduk. Şimdi ise kanat oyuncuları daha çok orta alanda mücadele ettikleri için sistem 4-2-3-1'e döndü. Benim 1974 ve 1978'de yer aldığım takım daha göze hoş gelen bir oyun sergilerken, bugünkü ekip sonuca yönelik bir futbol oynuyor.''

2010 Dünya Kupası’nın diğer finalisti İspanya'nın oyun sistemine atıfta bulunan Neeskens ''Johann Cruyff ve ben, 5 yıl boyunca Barcelona için futbol oynadık. Cruyff antrenörlük yaptığı dönemde de Hollanda futbol mentalitesini orada yerleştirmeye çalıştı. Bu çabasına izin veren Barcelona'daki iyi ilişkileriydi. İspanyol futbolu Cruyff, Rijkaard ve Neeskens gibi isimlerin çalışmalarıyla Hollanda'nın futbol felsefesini benimsedi.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Galatasaray.org

Ozan dedi ki...

bu hakemde ingiliz bünyamin :D herşeye sarı kart veriyor