4 Temmuz 2010

Bokunda boncuk olan adam; Adnan Sezgin


Kendimi bildim bileli Galatasaray'lıyım. Yaş oldu 36, eh hadi 7 yaşından sonra kendimi biliyorum diyeyim. Ne oluyor? 29 yıldır Galatasaray taraftarıyım. Çocukken, basket maçlarında yenildiğimizde bile ağlardım. Sonra seneler geçti, "Çocukmuşum işte" diyerek, bu gözyaşı hadisesinin gereksizliğini anladım.

Neyse, anlatmak istediğim şey bu değil haliyle. Bu Adnan Sezgin denen adamı eğer hafızam beni yanıltmıyorsa 1991'den beri Galatasaray kulübü içinde görürüm. Görürüm dediysem, kulüple hiçbir bağım yok, öyle medyadan görürüm işte.

Adnan Sezgin bir profesyonel. Yani basarlar parayı yarın Fenerbahçe, Beşiktaş ya da Zonguldakspor'a da gider. Adnan Polat'ın Galatasaray'ın yönetimde olduğu her vakit, bu Adnan Sezgin denen adam da, kulübün bilimum görevlerini üstlenmiştir. Detayını bilmem, bilmek de istemem.

Şimdi görünen o ki; Adnan Polat geçen yıl yaşanan 'başarısızlığın' faturasını bir biçimde Haldun Üstünel'e kesmiş. Haldun Üstünel, masaya mektup bırakarak, konuşmaya bile gerek duymadan istifa etmiş.

Adnan Polat'ın bu istifa sonrası tek söylemi "Haldun 2 yılda çok yoruldu. Onun da dinlenmesi gerek" gibi, gayet yuvarlak bir açıklama. Sadece bu açıklama bile, Haldun Üstünel'in, Futbol A.Ş.'den ayrıldığı ama yakın bir zamanda yönetimden tamamen ayrılacağının sinyalidir.

Hayatım boyunca savunduğum şey şu olmuştur; "Ben taraftarım, kulübün başına kim gelmiş, kim gitmiş umrumda bile olmaz. Başarılı olurlarsa devam ederler, yok olmazlarsa biletleri zaten kesilir."

Kimseden bir beklentim yok, ne gelenden, ne görevdekinden, ne gidecek olandan. O açıdan rahat rahat konuşuyorum.

Adnan Sezgin'in bugüne dek, Galatasaray'da neleri başardığı, somut olarak ne yaptığını bilen varsa anlatsın bana. Ne bileyim, biri çıkıp desin ki, "Ulan, Ahmet'i 3 liraya aldı 10 liraya sattı." Ya da ne bileyim, "Oğlum, sen dışarıdan atıp tutuyorsun ama Adnan Sezgin olmasaydı Galatasaray, bugünkü Galatasaray olmazdı" desin.

Nasıl bir dostluktur, nasıl bir vefa duygusudur Adnan Sezgin her şart ve koşul altında, Adnan Polat bu kulübün yönetiminde olduğu sürece Galatasaray'da görev yapsın.

Cidden, bizim bilmediğimiz nedir ki, Adnan Sezgin için yönetici kurban ediliyor. Yöneticinin isminin Haldun Üstünel ya da Işın Çelebi olması hiç umrumda bile değil. Sonuçta Adnan Sezgin denen adam, bir profesyonel, diğer isimse Galatasaray yöneticisi.

Daha önce de açıkça belirtmiştim, Adnan Polat yönetimi (özelde kendisi) Galatasaray'ı berbat yönetmektedir. İcraatları arasında pek çok fiyasko bulunmaktadır. Özellikle futbol yönetimi perişan vaziyettedir.

Bu yönetim tarzı devam ettiği sürece, bundan sonraki yönetimler enkaz edebiyatı yapacaktır ve işin kötüsü, haklı konumda olacaklar.

Ya biri cidden bana Adnan Sezgin'i anlatabilir mi? Ben mi kaçırdım acaba büyük icraatlarını. Kimdir abi, Adnan Sezgin? Hakikaten kimdir?

6 yorum:

Saunders82 dedi ki...

Adnan Sezgin Galatasaray'dan $80.000 maaş alan ne idüğü belirsiz kişiliktir. Bu bilgi doğrudan seçim sonrası sarı dolmuşta Hayri Kozak'ın yeğeni tarafından sohbetimiz sırasında söylenmiştir. Adnan Polat'ın istenmemesinin ilk nedenidir.

Ayrıca Fenerbahçe'den aldığı teşvik primlerini eliyle İstanbulsporlu futbolculara dağıttığını bilmeyen yok gibidir. Şekerspor'a kadar düşmüşken buraya tekrar dönmesi ise tam bir skandaldır. Kendi eliyle getirdiği "tez konusu" transferlerine değinmek bile istemiyorum. Oun yerinde ben olsam bu kadar başarısız olmazdım muhtemelen...

Görkem dedi ki...

Ligtvde 2ye1 programında Hıncal Uluç vardı,bazı yorumlarını gereksiz bulurum ama şöyle dedi;
Adnan Polat benim dostumdur,kahvaltıya çağırırım gelir,ama Adnan Sezgin oldukça başarılı olamaz,Galatasaray'ın asıl başkanı Adnan Sezgindir.Adnan Sezgin'in Galatasaray'lı olmadığını herkez biliyor,İstanbulspordayken yaptıklarını herkez biliyor.... diye devam eden bir cümle kurdu ki gayetde haklıydı ve yine Adnan Polat yine ligtvde katıldığı bir programda Adnan Sezgin'in patronunu zar zor ikna ettiğini Adnan Sezgin gibi birinin olmadığını söylüyordu,toz kondurmuyordu.Ama dediğiniz gibi nedir bu Adnan Sezgin'i vazgeçilmez ve özel kılan???

ksenophanes dedi ki...

Balık baştan kokar be abi.. Suç adnan sezgin'de değil ki ona saunders82'nin de dediği gibi 80.000 doları verip oraya oturtan, stochları kaçırtan, carruscaları getirten, kewelları gönderen, santosu almayacağız diyen, keita'yı göndermek için kamuoyu oluşturan adnan polattadır. Sezonun ikinci yarısında haldun üstünel'in pasifize edildiği dönemden sonraki icraatlere bakalım.. Gidenler: emre güngör, uğur uçar, semih kaya(diğer genç futbolcular), harry kewell, giovanni dos santos.. Gelenler: Serdar özkan, ali turan, mehmet batdal.. Yani kağıt üzerinde şu an kewell ya da santos'un yeri serdar özkan ile doldurulmuş durumda.. Orta saha için hala transfer yok.. Takımın sembolü kewell'ı geri getirme adına hala hamle yok.. Burdaki sorumluluk kollektif bir sorumluluktur ve "bokunda boncuk bulunan" adnan sezginden daha fazla suçlu biri varsa kediyi fareye boğdurtan adnan polat'tadır.. Görünen o ki berbat bir sezon bizi bekliyor.. Arızalara halen bir transfer yapılmış değil.. Kaleci sorunu muamma, orta saha mustafa sarp'a, barış özbeklere emanet.. Allah hayır ede sonumuzu.. Rijkaard'a yanarım ben seneye onu kulübede göremiyeceğimize yanarım...

Ozan dedi ki...

sen ağlamışsın ben komaya giriyodum be abi ama şu sevgiyi anlayacak bir yönetim olsa

brk dedi ki...

kuzmanovski var, safting var bunları unutuyorsunuz :)
hani deselerki adnan sezginin elinde vhs kaset var adnan polat ile ilgili, inanırım ben... :)

Saunders82 dedi ki...

Ya nerden aklımıza getirdin Kuzman'la Saftig'i durduk yere :)

Kocaelispor'la iyi bir sezon geçirmesinin ardından ikisini de getirmişti gerzek. Ne kadar futboldan anladığı bu örnekten anlaşılıyor aslında.

Falko ve Stumpf'un arkasından Kuzmonovski; attan inip tavuğa binmeye benzemişti. O zamanki aklımla bile bu salağı neden almışlardı demiştim...

Bunlar hala UEFA şampiyonluğundaki jenerasyonu biz yarattık diye düşünüyorlar ve o hamleleri yapmaya çalışıyorlar. Haberleri mi yok nedir o aldıkları salak futbolcuların arasına HAGI adında bir adam katıldı ve onlara eşşek gibi top oynamayı öğretti 5 yıllık süre zarfınca...

Bunlar hala biz yeni jenerasyon yaratıcazın peşindeyse biri söylesin de durakta insinler.