23 Temmuz 2010

'Son' bir Arda Turan yazısı


Arda konusunda bir daha yazı yazmayı düşünmüyordum fakat yaşananlar, bir nevi zorunluluk halini aldı, buraya bir şeyler karalamayı.

Konunun ne olduğunu az-çok tahmin edersiniz. Fenerbahçe maçı sonrası başlatılan linç kampanyası. Biraz önce haber portallarına 5 dakika göz gezdirdim, durumun vehametini daha iyi anladım.

"Arda, taraftarla kavga etti", "Arda, Burcu Esmersoy'u arayıp küfretti" ikilisinin etrafında dönen ve en nihayetinde yazın ara verilen, ama liglerin başlamasına kısa süre kala başlayan toplu linç kampanyası.

En sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Arda, Fenerbahçe forması giymediği sürece ya da Galatasaray formasını giymeyi bıraktığı gün, bu haberlerin hepsi bıçak gibi kesilecektir. Kimseyi salak yerine koymasınlar.

Oynanan ortaoyunu Aziz Yıldırım'ın yaptığı "Arda'ya mutlaka Fenerbahçe forması giydireceğim" açıklamasıyla başlamıştır. O gün, bugün hiç hız kesmeden devam ediyor. Kesmeyeceği de gayet açık ve net biçimde belli.

Bu süreçte, Arda'nın üstüne binen yük, beklentilerin gereğinden fazla artması, yapmaması gerekenler olmadı mı? Tabii ki oldu. Ancak gözden kaçırılan şey, Arda'nın 22 yaşında gencecik bir adam olduğudur. 22 yaşımı düşününce, o kadar çok hata yaptığım aklıma geliyor ki, o yüzden Arda'nın yaptıklarının da gayet doğal olduğunu düşünüyorum.

Şu twitter hadisesine zaten pek sıcak bakmıyorum. Daha önce üstünde birkaç kez yazıp çizmiştim. Olayın Burcu Esmersoy ve sonrasında yaşananlar kısmına girmek istemiyorum. Burcu Esmersoy'un kariyerinin nasıl inşa edildiğini herkes görmüştür. Ne yazık ki, biz böyle bir ülkede yaşıyoruz. Götünü, bacağını açıp, o kadar çok kadın kariyer yaptı, o kadar çok orospu bugün 'adam' statüsünde ortalarda dolanıyor ki, say say bitiremeyiz.

Türk erkeğinin çocukluğundan itibaren yaşadığı cinsel açlık, bu gibi kadınların kariyerlerine hatrı sayılır derece etki yapmıştır. Daha birkaç gün önce söylediğim gibi, bu ülkede birçok kişi aslında bulunmaması gereken yerdeler. Az biraz fiziğin düzgünse, gereken kişilerle yatıp kalkabilme midesine de sahipsen, çok rahat 'sınıf' atlayıp, yükselebiliyorsun yaptığın işte.

İsteyen kızsın, isteyen küfretsin ama bu ülkedeki kadınların pek çoğu, özellikle de medyadaki kadınların birçoğubu örneklerin dahilindedir. Şimdi isim isim saymayacağım ama bugün medyada her gün program yapıp da, ismi Ergenekon iddianamesinde "Bürokratlarla yatıyor" ifadesi kullanılan hatunların bile varlığını biliyorum.

O yüzden, ismi geçen ya da geçmeyen hatunların, merdivenleri hızlı çıkışının nedenlerinin, ne olduğu konusunda az-çok fikrim var.

İşin Arda boyutuna gelecek olursak. Futbolcu beğenisi tamamen kişiseldir. Sen "Dünyanın en iyi futbolcusu Ronaldo" dersin, ben de kendime göre "Yok hayır, Messi" derim.

Türkiye'de bu durum bambaşka veriler içeriyor. Hagi'nin karşısına Alex'i koymak, şimdi varolduğu üzere Arda'nın karşısına Stoch'u koymak gibi. Fenerbahçeli dostlar alınmasın ama bu garip sidik yarışını hiç durmadan sürdürüyorlar. Galatasaraylıların da benzer bir tavrı yok mu? Elbette var. Şu stat hadisesi yapılmadan bile "Bizim tribünlerimiz daha fazla sayıda olmalı" diye garip bir kompleks sürekli vardı.

Konuya dönecek olursak, Arda'nın Galatasaray'da olmasından büyük rahatsızlık duyuyor Fenerbahçeliler. Çünkü biliyorlar ki, ülkenin en önemli oyuncusu Arda Turan. Kimse "Yok kardeşim öyle değil" filan demesin, kendini kandırmaktan başka bir şey değildir bu. Zamanında tribünlerinden yükselen "Katil Emre, piç Emre" tezahüratlarını unutmuş değiliz. Bugün gelinen noktada "Emre takım için oynayan ve yırtınan tek adam" haline geldi.

Sokaktaki çocuğa bile sorsanız, Arda'ya karşı geliştirilen bu aptalca algı, sarı-lacivert formayı giydiği andan itibaren değişir. Gayret zaten hep bu yönde. Herkes rahatlayacak Arda, Fenerbahçe forması giydiği zaman.

Zaten ortadaki bu büyük linç kampanyasının, başka deyişle Arda'nın özne edildiği cadı avının tüm kavgası bunun için yaşanıyor. Bunun ne yönde geliştiğini Emre Belözoğlu'nun, Fenerbahçe formasını üstüne geçirdiğinden bugüne dek yaşadıklarımızdan görebilmek mümkün.

Dönemin 'piçi' bugün forması için sonuna kadar savaşan, temiz aile babası olmuştur.

Benzer bir evreden Arda Turan geçiyor şimdi. Önce formasını giydiği takımdan uzaklaştırmak lazım. Bunun ilk ayağı Fenerbahçe olamaz. Aradan zaman geçmeli. Bir süre Avrupa'da oynamalı. Hatta oynamamalı, yedek kalmalı ki, sonra Fenerbahçe'ye geçişinin önü açılsın.

Sonrası klasik hikâye. Arda artık profesyonel olur ve Türkiye'nin en büyük takımına gelir.

Bu çocuğun kız arkadaşı bile malzeme haline getirildi ve halen de yapılmaya devam ediliyor. Kimse kusura bakmasın ama benim eşimi ya da kız arkadaşımı böyle malzeme yapacaklar, en kibar haliyle söyleyeyim, "Adamı dikerim". O kadar hak sahibiyiz de, kiminle dolaşacağına filan bile laf eder haldeyiz. Elbette benim de fikrim var ama bunu bir gün, bir yerde söylememişimdir özel sohbetler dışında. Taraftar forumlarına bir girip bakın, kız arkadaşı hakkında neler yazılıp çiziliyor. Kime ne, hangi nedenden ötürü karışılır, aklım ve hafızam almıyor.

Fakat Arda'nın önüne tüm bunların dışında Galatasaray taraftarı çıkıyor. Son 10 yılda değişimin bokunu çıkartmış olan Galatasaray taraftarı yani.

Kim bu adamlar? Tribünlerde futbolcusuna taparcasına sevgi gösterisinde bulunan, sonra birkaç ters durumda ölesiye alkışladıkları adamlara küfür eden bir güruh. Tribünlere körkütük sarhoş gelip, en yakın arkadaşlarına bile sataşan bir topluluktan söz ediyoruz. Bunların benim dilimdeki ismi "Havaalanı taraftarı".

Her futbolcu transferinde havaalanına yığılıp, yıllardır bu formayı ıslatmış Sabri'ye ağız dolusu küfür edip, gelen adamı zerre emek vermemiş olmasına rağmen omuzlara alan tipler. Bunların hiçbiri taraftar filan değil, nazarımda. Cebine üç kuruş koyduktan sonra pezevenklik bile yapacak tipler.

Galatasaray'ın son yıllardaki temel sorunlarından biridir, bu taraftar topluluğu. Ama bir yandan da kızamıyorsun. Bunları ortaya çıkartan, ceplerine para koyan, ellerine bilet tutuşturanlar, kravatlı, papyonlu, Fransız kültürü (Kimse yanlış anlamasın şu cümleyi) içinde büyüyüp yetişmiş insanlar. Yani toplumda kabul gören, beyefendi statüsündeki insanlar, bu iğrenç topluluğu oluşturanlar.

Anlatmak istediğim şey, kızmamız gereken çok başka insanlar aslında. Arda konusunda yani. Hali hazırda ülkenin en yetenekli adamıyken, kendi taraftarının bile piranalar gibi başına üşüştüğünü düşünürsek, Arda'nın şevkinin kırılmasının gayet doğal olduğunu anlayabiliriz.

Tabii işin bir de başkan ve yönetim ayağı var. Hürriyet Gazetesi'nin özellikle internet portalında Galatasaray hakkında çok ciddi yalan haberler, iftiralar, saldırılar varken, Galatasaray Başkanı, Ercan Saatçi'nin karşısına geçip soru yanıtlıyorsa, ortada büyük bir sorun var demektir.

Bu iki şeye yol açar. Birincisi; "Bakmayın biz arada basın toplantısı yapıp, atıp tutuyoruz ama siz istediğiniz gibi saldırmaya devam edin" mesajı vermektir.

İkincisi ise, "Kusura bakmayın biz yönetim olarak bu kulübün haklarını savunamıyoruz" demekle eşdeğerdir.

Kimse kusura bakmasın ama Adnan Polat, Galatasaray Kulübü'nün başkanlığnı tamamen popülist politikalar üreterek yapmaktadır. Benim için öncelik, o kulübün haklarının korunmasıdır. Kaptan olarak takımın başına getirdiğin (ki, benim için son derece yanlış bir karardır) adamı, üç tane yavşağın önüne atıyorsan, ne o kaptanın ağırlığı kalır, ne de senin.

Ciddi bir yol ayrımında bulunuyoruz. Ya Arda'nın ayrılmasını olumlayacağız ya da bu çocuğa öyle hikâyeden değil, ciddi anlamda destek vereceğiz.

Şöyle de anlatabilirim; Arda'nın Fenerbahçe forması giymesini mi istiyorsunuz yoksa Galatasaray formasıyla, gerçek kapasitesine ulaşmasını mı?

Eleştiren yorumculara, bir biçimde köşe yazarı olabilmiş futbolcu eskilerine zaten lafım yok. Onlar 'kendilerince en doğru' olanı yapıyor, Türkiye'nin en konuşulur adamını malzeme yaparak.

17 yorum:

hedehödö dedi ki...

kişilik yoksunu basının karşısında Kaptanına sahip çıkamayan bir yönetim, taraftar, camia var.Bu sene umarım fevri hareketlerde bulunmayız da roman olabilecek hikayeyi eskiz defterine döndürmeyiz.

Plaseyi Hanri Gibi Vuruyorum dedi ki...

Hay ağzına, eline sağlık be abi. Geçiyorum medyayı, taraftar forumlarında ki bizim, Galatasaray forumlarından bahsediyorum, Arda'ya bildiğin şamar oğlanı muamelesi yapılıyor ya deliriyorum.

Yahu bu adam Türkiye'nin yetiştirdiği ve yetiştirebileceği en yetenekli adamlardan biri. Ne zaman Galatasaraylı olduğunu söylediğinden, Allah bana Fenerbahçe forması giydirmeyi nasip etmesin dediğinden beri adama yapmadıklarını bırakmadılar. Bunu bile bile kendi taraftarımız demeye dilimin varmadığı şerefsizler tarafından "Kimi sinema peşinde.." diye tezahüratlara maruz bırakılıyor.

Delireceğim yahu. Bir taraftar, tarafı olduğu kuruma bu kadar hainlik yapamaz daha. Hagi'ye yapılanlar, Hasan'a atılan laptoplar, Necati'yi yumruklamalar, lar lar lar. Bitmiyor anasını satayım. Bitmiyor.

Taraftar ya bunlar...

Basın ayrı, bizim taraftar ayrı hücum ediyor bu adama. Yarın öbür gün ki o günleri umarım görmeyiz, Fenerbahçe forması giyince bugün "Kimi sinema peşinde.." diyen dallamalar "HAİN" diye pankart falan asacaklar.

Eline, koluna sağlık tekrardan.

sebofanmemo dedi ki...

manifesto gibi olmuş , Arda Turan konusuyla ilgili yazılan en güzel yazılardan. ''Havaalanı taraftarı''da iyi bir benzetme olmuş , dediğin gibi ya kaybedeceğiz ya kazanacağız ortası yok arkasından ya ağlıyacağız yada kupaları o kaldırırken arkasından sevineceğiz ortası yok .

Keşke diyorum milyon tane taraftarı olan bir takım olmasaydık çünkü içimezdeki çürük elmalarda çoğalıyor böyle olunca .
Az kalsada adam gibi sevdalı , Ardaya burda olduğumuz gösterilmeli.

FAHReyis dedi ki...

İbretlik bir yazı olmuş hocam.

Ozan dedi ki...

abi helal olsun ellerin ağzın dert görmesin harika bir yazı olmuş bunu anlayan galatasaray taraftarı zaten biliyorki arda bizim evladımız canımızı ciğerimiz bizde gelişmeşini gidip avrupada kendini kanıtlamasını istiyoruz ama gitmesi için daha erken ve küs gitmemesi gerekir hatası olucak olmuyacak mı haginin de olmuştur metin oktayında ben emre piçini semiştim be abi fenerbahçe ve emre diyince bastım küfürü senin gibi adam olmaz olsun diye ardanın üstüne düşüyorum düşüyorum ki arda bu takım için bişeyler yapmaya çalışan adam dediğim gibi evladımız 10 sene felan altyapıda yetişmiş ben bu adamı fenerbahçede görmek istemem o yüzden sahip çıkmamız lazım şımarttılar diyorlar şımardıysa tek sebebi 3-5 çapulcu sözde taraftar çümkü onlar para için anasına bile küfreder daha kendini kanıtlıyıcakken büyük kaptan diye inlettiler ortalığı ama onlar hagiyede küfreden şerefsizler bu şerefsizler yarın kewellada küfreder beklentiler fazla ama oda en nihayetinde insan birde aziz yıldırım hala anlamıyomu ya parayla saadet olsa arda bir sürü alsa bile en önemli silahı galatasaray için seve seve mutlulukla oynamasıdır biz bu adamı taraftardan nefret ettirerek oynatırsak bize yararı olmaz orada da bir boka yaramz

bu emre piçi el kol yapınca bu yandaş medya linç ediyodu fenerbahçeye gelince neden ikinci bir sanş verelim dediler adam hakem dövücek hala medya uğraşmıyor çıkıp şu medya fenerbahçeliyiz desin bizde rahatlayalım onlarda rahatlasın

kimseye hakaret etmek istemiyorum ama 3-5 salak hala bu haberlere inanıyor

tekrar ağzına ellerine sağlık abi benimde yazmak istediğim o kadar çok şey ama cümleleri toparlayamıyorum ve senin işininde ne kadar çok zor olduğunu anlıyorum Allah sabır versin diyorum

Ozan dedi ki...

ben bir galatasaray sevdalısı ve doğduğumdan beri babam fenerli olmasına rağmen kendimi bildiğimden beri galatasaraylıyım ve galatasaray kötü bir sonuç aldığında gel fenerli ol diyenlere lafım şu fenerli olursam Allah canımı alsın diye illa ardanın böyle birşeymi demesi lazım yeter artık bıraksınlar bu ayak oyunlarını

Chao Grey dedi ki...

Galatasaray taraftarının çok büyük bir kısmından nefret ettiğimi söylemiş miydim?

Eline sağlık abi.

Ulema-i rezil-i rüsva: Spor yazari (veya skoru yazan) dedi ki...

harika olmuş...

Adsız dedi ki...

Mukemmel bir yazi eline saglik. Cagriya katiliyorum bazen oyle insanlara sahit oluyorum ki ya diyorum bende Galatasarayliyim bu da ama sikeyim arkadas senin takim tutmani. Yemin ederim akli basinda taraftar sayisi 100.000i gecmez. Ve yapmamiz gereken bizim ortak sesimizi duyurabilmek, capulcularin Galatsaray taraftari kimligini ustlenmelerine karsi gelebilmek.

Kaan Caglar

sadeCHE GALATASARAY dedi ki...

Galatasaray-Fener maçında kombinelerini paraya çevirip stadı sinema salonuna çeviren taraftarın hiçbir futbolcuyu ıslıklamaya hakkı yoktur özellikle de sahada ki biz olan,bir mağlubiyetten sonra köşeye çekilip ağlayan Arda Turan'ı ıslıklamaya hiç mi hiç hakları yoktur.Ayrıca Öksüzler filminden fırlamış Şişko Nuri profilinde ki taraftarların neslinin acilen tükenmesi lazım abi maçlarda "binicem üstüne vurucam kırbacı" pankartı açmalarından korkuyorum..

Adsız dedi ki...

Bu yazıyı GS nin resmi sitesinden yayınlayın belki milletin aklı başına gelir .birde aslında benim gibi düşünen nekedear çok insan var bunu gördüm eline emeğine sağlık.Zaten bir seni birde Extensor u tek geçerim.

Adsız dedi ki...

burcu esmersoylu kısımlar çok güzel olmuş abi. onun dışında bende arda delisi gs taraftarlarından nefret ediyorum. çünkü arda yeniçeriliği seçti. 2. şükür e gerek yok.

Adsız dedi ki...

@ozan
hakan şükür e sövüp arda yı koruman çelişkidir. arda nın kanında aynı mikrop var. gelecekte görürüz.

pasamed dedi ki...

@ chao grey
galatasaraylı değil ardaturansporlu olduğun için kendinden utanıp nefret edeceğine taraftarlara sallaman harikaymış.

"ben ikinci kaptan olmam" diyen adamın galatasarayın simgesi olduğunu sananları gördük ya ölelim biz artık anasını satayım.

Chao Grey dedi ki...

@pasamed,

Taraftardan kasıt eğer sahada kalbi tekleyecek kadar yorulan, iğnelerden-kortizonlardan her tarafı şişen kaptanına söven, samimiyetsiz tepkilerle futbolcusuna küsen, her sene verdiği forma parasının karşılığında takıma yeni yıldız gelmeyince homurdanan, aklı fikri Fener'e laf sokmak olan, bu yüzden de "milyonluk arabalara binmeyi biliyolar ama" diye bağıran, "biz ömrümüzü bu takıma verdik" deyip karaborsadan servet kaldıran taraftarsa, evet onlardan nefret ediyorum. Aidiyet hissettiğim grup biraz bakarsan görülebilecek yerlerde; mesela bu blogda, mesela Oha Be Prekazi blogunda, mesela Mayıslar Bizim blogunda.

Arda Turan da benim için Galatasaray demek olduğundan, bu çocuğun samimiyetine inandığımdan hiç gocunmuyorum Ardaturansporlu olmaktan. Onu gerektiği gibi eleştirmişimdir de, ona gerektiği gibi kızmışımdır da, fakat en önemlisi gerektiği gibi sahip çıkıyorum ona ve seviyorum kaptanımı.

Daha da cevabın varsa e-mail'ime gönderebilir, sözlüklerden sallayabilirsin bana. Söylediklerim son derece açık zira, anlamamak sizin bileceğiniz iş

pasamed dedi ki...

@chao grey
diyebilecek tek sözüm var , şunu yazarken utanıyorum ama "yesinler" ...
manu da dünyayı dağıtan ronaldo , şu takım tutmadığını her fırsatta söyleyen ama bacağı kopsa galatasaray için mücadele eden servet dünyanın en iyi taraftarları o zaman... bu mu sizin taraftarlık ölçütünüz... iyi oynamak...koşmak( kalbinin teklemesi kendi tercihiydi diye düşünüyorsunuz sanırım , ona ben söyleyecek bir şey bulamıyorum) oynamak... bir orta saha oyuncusu sırf koştuğu için o takımın en iyi taraftarı yani... hakkaten YESİNLER... her kameraya atlayıp "ben inanılmaz galatasaraylıyım var ya ooo" diye taraftarı manipüle eden arda turan ın sözlerine kandık deyiverin işte... hiç gerek yok bu içi boş "soylu adam süper adam hiper adam" argümanlarına...
"ben ikinci kaptan olmam" demiş adamın , takımda gruplaşma yaptığı ayyuka çıkmış adamın (bunu siz de kabul ediyorsunuz) peşinden koşmak iyi taraftarlık , yeri geldiğinde protesto etmek şerefsizlik yani öyle mi... siz arda nın samimiyetine inanıyorsunuz , lincolnü elanoyu barosu kıskanıp da pas atmadığını kabul ederken bir yandan ( samimi kıskançlık?)
ben inanmıyorum... bu beni kaka adam yapıyor sizi aslan kaplan futbolcusunun ardında duran taraftar... bu mudur yani... buysa sahip çıkmak sahip çıkamam ben kaptanıma , "vefalı taraftarım ben de ha" reklamını yapmaksak sahip çıkmak istemez kalsın...
çok dağıttım kusura bakmayın ama bu kadarı geldi elimden... benim de samimiyetime bi inanın da öyle okuyun bunları...

Chao Grey dedi ki...

@pasamed

Afiyet olsun.