2 Eylül 2010

O 35 metre var ya, santimden başlasın metrelere kadar girsin


Şu kulüpte bir tane değer kalmadı, başa geldiklerinden beri. 80 bin dolar maaş alan bir adam için seçilmiş yönetici kurban edilir, hakkında şikeden tutun da komisyon iddialarına kadar artık gözlerden ırak tutulamayacak ne kadar rezillik varsa hepsine adı karışır ve Galatasaray Kulübü Başkanı 'dimdik' bu adamın arkasında durur.

Şimdi son nokta, çocukluk kahramanızım Cevat Prekazi'yi 'paspas' yapmak oldu. Yüz binlerce çocuğun Galatasaraylı olmasını sağlayan bir adama, bu kulübün yaşayan efsanelerinden birine yapılan bu davranış şerefsizliğin en kaba örneklerindendir.

Bu kulübü ve şu anda yönetenlerin, Galatasaray'a ait bütün değerleri altüst etmesi ve bunlara ısrarlı biçimde kılıf bulunmaya çalışması kabaktan bamya tadına doğru ilerlemiştir.

Geldiğimiz noktaya bak; değerlerle yönetilen bir kulüpten, faşist diktatörlük benzeri iki dudak arasından çıkan kararları sindirme kapasitesine sahip, ihtiyar heyeti zekâsında bir kulübe doğru hızla yol alıyoruz.

Hiçbir amatör branşta yokuz. Onun bunun artıklarına şükreden, o artıklarla amatör şube yöneten bir kulübüz.

Lokomotif branş dedikleri futbolda, her yıl daha geriye gidiyoruz. 15 yıl aradan sonra Avrupa Kupaları'na ilk turda veda ediyoruz. Sonra hiç utanmadan, sıkılmadan "Aslında lig için iyi oldu" diye sağda solda atıp tutuyoruz.

Çok bilinmeyen var şu Prekazi meselesinde. Ama bildiğim bir şey varsa o da, Cevat Prekazi'nin "Adnan Sezgin arayıp, gelmeyin dedi" açıklamasına inancımdır. Bir adam Sırbistan'dan İstanbul'a kadar yanında bir adam getiriyorsa, belli ki kendi keyfine göre hareket etmemiştir.

Bu Adnan Sezgin denen, suratsız herifle nasıl bir ilişki vardır bu kulüp başkanının bilmiyorum. Futbolcusu, seyircisi, yöneticisi, teknik direktörü Galatasaray'a ait kim varsa bu herifi istemiyor ama Adnan Polat çanta gibi herifi yanında taşıyor.

Bu kadar tepki varken, bu kadar istenmezken Adnan Sezgin, Galatasaray'da hâlâ görev alıyorsa, hepimize yuh olsun.

Şu meşhur gol var ya şu meşhur gol. Prekazi'nin 35 metreden Ettori'ye ip gibi çaktığı o gol var ya.

Önce santimlerden başlayarak, sonra metrelere uzanan boyutta Adnan Sezgin'e, ondan çıkanlar, üç-beş bilet için kendini satan taraftara, oradan bu kulübün içini boşaltanlara kadar kim var kim yok herkese girsin.

Kimsenin, insanların kahramanlarını paspasa çevirmeye hakkı yok, hele hele Galatasaray'da hiç yok. Yüz binlerce çocuğa sarı ve kırmızıyı sevdiren bir adamın, Adnan Sezgin gibi şikeci, komisyoncu bir herif için bu duruma sokulmasını kabullenmem mümkün değil.

İnsanlar Cevat Prekazi'den özür dilensin diyor ama kuru bir özür, bu yaşananları düzeltmeye yetmez. Adnan Sezgin o görevde kaldığı, istifaya zorlanmadığı sürece özrün beş para eden değeri yoktur.

Adnan Sezgin Galatasaray Kulübü'nde görev aldığı sürece, bu kulüp büyüklükten, değerden, ahlaktan söz etmesin. En azından ben etmeyeceğim.

Çünkü belgeli şikeci-belgesiz komisyoncu Adnan Sezgin'in varlığı Galatasaray'ın isminin üstünde kara bir leke gibi durmaktadır. Ve onu görevde tutanlar, arka çıkanlar da bu lekeye ortaktır.

8 yorum:

aLican dedi ki...

Adnan Sezgin'e tahammül edebilen Adnan Polat'ı şaşkın şaşkın takip ediyorum..

Adsız dedi ki...

tamam adnan sezgini hiç sevmem tasvipte etmiyorum kulüpte de prekazi de babasının hayrına bu işlere girdi sanki ya ne kadar çabuk inanıyoruz bu tarz hareketlere prekazi hiç komisyon almayacaktı değil mi bu transferden babasının hayrına getirecekti ya bırakın bu işleri şöyle gs liymiş böyle gs liymiş buna gerçekten inanıyorsunuz yani

Ozan dedi ki...

evet inanıyoruz çünkü hakanlar gibi hiç bir zaman arkadan sallamadı prekazi vefasızlık yaptınız demedi adam diyor ki ofk işim galatasaray aşkım fenerli babam bile çok severdi bu adamı samimi tabi

abi bu sezgin gitmez çünkü 2 transfere gözü boyandı taraftarın

brk dedi ki...

35 metreyi çocukluk aklımıza uyup 40 metreye çıkarsak da öyle şey yapsak daha uygun olru bence... a.polat'ın kaseti var bu adamın elinde deseler inanırım. zaten 15 yıl evvel kuzmanovski'yi getirenden ne beklersinki.

Adsız dedi ki...

Bir de karşı tarafı dinleyip de yazıyı yazsaydınız daha iyi olurdu.

Ozz dedi ki...

bi yandan medyaya giydirip diğer taraftan nası medyanın oyuncağı oluyosunuz anlamadım. Prekazi efsanedir, tamam. Fakat karakteri hakkında ne gibi bir bilgiye sahibiz? sıfır.
Efsane Hakan Sükür bunca konustugundan sonra eski saygıyı görüyor mu? Hayır. Peki efsane Prekazi bugüne kadar piyasada yokken birden görünüp ağzını açınca neden kulüp başkanından daha inandırıcı oluyor? Sami Yen'deki Belgrad maçına bile gelmemişken Prekazi oyuncuyla birlikte neden Istanbul'a geliyor? Belgrad maçını yorumlarken "Galatasaray'ın yabancıları yetersiz, mesela Avustralyalı Neill Galatasaray düzeyinde oyuncu değil" diyen Prekazi'nin bu lafının altında bit yeniği aramakta veya futbol bilgisinden şüphe etmekte haksız mıyım?
Ne kadar seviyoruz ajitasyona prim verip düşene tekme atmayı...

Adsız dedi ki...

elinde bir kanıt olmadan klavye basında adnan sezgine sallamak ne kolay,

adnan polata laf etmeye yuregi yetmeyenlerin yeni hedefi sezgin, kulübün maasla calısan elemanı.

ulan bi siz biliyonuz bu isleri koca kulüp baskani aptal zaten.

klavyeye sarılacagina git bir mahkemeye elindeki delillerle sikeci,komisyoncu oldugunu ıspatla ne duruyorsun.

koala dedi ki...

@ Adsız; Adnan Sezgin'in şike yaptığını sen de ben de biliyoruz. bunu İstanbulspor'da yapması bir şeyi değiştirmiyor benim için.

@ Ozz; kusura bakma ama Hakan Şükür'le Prekazi'yi bırak aynı kefeye koymayı, aynı cümle içinde geçirmekten rahatsız olurum, hatta oldum bile.