10 Şubat 2011

İki fotoğrafı yan yana getirin

Şu fotoğraf, Türkiye'nin halinin fotoğrafıdır aslında. Ne iğrenç bir toplum haline getirildiğimizin resmidir.

Türkiye şartlarının çok ama çok üstünde para kazanan iki hatunu, bir geceye gidiyor ve ücretsiz verilen telefonlardan 3'er-5'şer alıyor. Ben fotoğrafı ilk gördüğümde bu iki kadının neye güldüğünü merak ettim. Mal mal bakındım bir süre "Acaba ben mi göremiyorum?" diye. Yok, anlamayan ben değilim, anlamayan kendileri.

O telefondan kendilerine isteseler hemen alabilirler ama bedavanın cazibesi başkadır bu toplum için.

'Beleş atın dişine, yaşına, yularına, dizginine bakılmaz', 'Bedava sirke balan tatlıdır' gibi atasözlerini kim bilmez ki?

Ülkenin varoşları bedava bulgur, nohut, kömür, pirinç, ülkenin pek çok şehri bedava elektrik, suya bağımlı hale getirildi. Ehh bu tiplerin de payına bedava cep telefonu düşüyor. Onların bulguru, nohutu, pirinci de bu oluyor.

Bu bedavacılığı toplumun bir kısmına ihale etmek bu açıdan doğru değil. Ama insan bu yavşak sırıtışları görünce, ister istemez sinirleniyor.

İKİNCİ FOTOĞRAF

Bu ikinci fotoğraf, Marmaris'ten.

Marmaris'e demirleyen dünyanın en büyük nükleer savaş gemisi 'USS Enterprise CVN 65'ten inen ABD’li askerler, çırılçıplak parasailing yapmışlar.

Hemen bir dipnot vereyim; iki gün önce bu askerlerin Marmaris'e gelmesinden ötürü protesto yapan öğrenciler önce esnaf tarafından dövüldü ardından da polis tarafından gözaltına alındı.

Esnaf, "İşimize nasıl engel olursunuz?" diye, protesto gösterisinde bulunan liseli gençlere saldırmış, ardından da polis gelip, haklarında işlem yapıyor ve gözaltına alıyor.

Dolmabahçe'den denize atılan ABD askerlerini hatırlıyor insan. Bir de, çırılçıplak 'eğlenen' ABD askerlerini protesto eden gençlere saldıranları görüyor.

Sorsan, hepsi 'namus' bekçisidir bu saldıran pezevenklerin. Ama milletin çırılçıplak 'eğlenmesine' sesini çıkartmaz hatta arka çıkar.

Bir tane lan, bir tane değer bırakılmadı şu ülkede. Sen şu savunmaya bak, "Ekmek paramıza nasıl engel olursunuz?"

Söyleyeceğim ağır kaçacak o yüzden tutuyorum kendimi. Ama bu zihniyetteki heriflere parayı bassan, satmayacağı hiçbir şeyi yoktur. Sözümona namuslu Türk genci.

Gençliğinizi sikeyim sizin. Onursuz, gurursuz, şahsiyetsiz, aşağılık herifler.

İki fotoğrafı yan yana getirince ne mi oluyor?

Gurursuzluğumuzun resmi oluyor. Paraya ve bedavaya her tür değerini satabilecek bir ulusun çocuklarıyız artık.

Tayyip geçen gün KKTC'liler için söyledi ya, "Besleme" diye. O kendi halkından söz ediyor aslında. Kendi beslediği, kendi yaratmaya çalıştığı halktan söz ediyor.

Bunların besmelesi, besleme oldu. Hepsine her gün dua ediyorlar. Birbirini besleyen virüsler gibiler. Onlar aldığı bulgura, kömüre duacı, diğerleri de aldıkları oya duacı. İkisi de böyle besleniyor çünkü.

Ama bunlara kızmıyorum ben, paraya, bedava yaşantıya hayatlarını satan şerefsiz orospu çocuklarına kızıyorum.

12 yorum:

Ozan dedi ki...

abi çok güzel bir konuya değinmişsin bedavacı toplum olmuşuz geçen sene işyerinde şöyle bir konuşma geçti usta ile aramızda o zaman laptop alıcaktım abinin bana dediği şu oldu biraz bekle büyük bir teknoloji marketi açıldımı gece sıraya girersin ordan alırsın bende dedim yok abi izdiham falan oluyor çekilmez bu bile bedavacılıktır bana göre bilemedim 100-300 tl kar edilecek diye ellenmeyen yerin kalmıyor miletle akraba oluyorsun o çileyi çekeceğime veririm 300 tl fazla adam gibi alırım sorun değil o kadar çalışıp para kazanıcam eziyeti zaten çekicem birde orda eziyet çekicem oldu ama o insanlara da suç atamıyorsun ki izdihamı yaratan orospu çocuklarına kızmak lazım müşteri çekmek için böyle rezaletler doğuruyorlar

valla bizim insanımız bedavadan emek vermeden para kazanmaya alışmış lise arkadaşlarımda bile o kadar beleşçiler vardı ki abi hepsinden tiksindim yemin ederim boşuna dememişler nerde beleş oraya yerleş diye aman bu zihniyet benden uzak dursun sokayım beleşciliğine

CİMBOMTÜRK dedi ki...

Hocam bu yorumu yayınlar mısın bilmem ama ilk fotoğraf üzerine kısa bir hikaye anlatacam.
Zamanın birinde bir yerlere bir panayır kurulur.Cebinde de beş parası olmayan bir Ademoğlu'da bu panayıra katılmak ister fakat ne elde vardır ne avuçta.Sergileyeceği veya satacağı birşey yoktur.Düşünür ve aklına dahiyane bir fikir gelir.önce sirk çadırlarını andıran kocaman bir çadır kurar.İçeri girer ve çadırın tam ortasına büyük absestini yapar.Tam ortasına da bir çubuk diker.Çadırın kapısına dikilir ve bağırmaya başlar.Gören bir pişman,görmeyen bin pişman.Kısa süre içinde bizim millet her zaman her yerde olduğu gibi kuyruk oluşturur ve cüzi miktar para vererek içeri girip bakar.Bakanlar çıkarken dışarıdakilere anlatmasına rağmen kuyruktan insan eksik olmaz ve bu böyle devam eder.
Durum budur arkadaşım.Ben eskişehir'de yaşayan bir insanım.Geçen bir dükkanın açılışı için sağıtılan bir avuç patlamış mısır kuyruğu gördüğümde de aynı şeyleri düşünmüşümdür.Biz böyleyiz maalesef.Yayınlamazsan da canın sağolsun.

Adsız dedi ki...

http://www.denizhaber.com.tr/guncel/33000/abd-donanma-uss-enterprise-nukleer-ucak-gemi-gozalti-marmaris-korfezi-asker.html

Bence gençler (10 kişi) haksız. Protesto etmek hakları;ancak bunu sözlü olarak yapmalıydılar.Bunlar çevreyi gezen askerlere yumurta atmışlar.Bu saldırıya girer. Özellikle de ABD askerlerinin başka bir ülkede olması sebebiyle kendini savunma imkanı yokken.Bu arada şunu da belirteyim başbakan da dahil olmak üzere yumurtayla protestoya karşıyım.Sen yumurta atıyorsan götüne yediğin copa da ses çıkaramazsın.

Bu arada esnaf da kendi çapında haklı;ancak dövmeye kalkmamalıydılar.

Adsız dedi ki...

Düzeltme:Sözlü protesto hakkını engellemediği sürece yöneticilere yumurtalı saldırıya karşıyım. AKP'liler hak ediyor.

Bu arada 1-2 ay önce de bir üniversiteye konferans vermeye gelen bir sigara markasının CEO'su (sanırım Amerikan)gençler tarafından yumurta yağmuruna tutulmuştu.Kapitalizme karşılarmış,o yüzden konuşmasınmış.Oraya adamı dinlemeye gelen bir sürü öğrencinin de hakkını gaspettiler.Adam gibi protesto etmeyi bir öğrenseler.

koala dedi ki...

@ 13_rüzgar_13; kusura bakma yumurtalı protesto az bile bu halka yapılanlar karşısında.
abd askerleri yorumuna, karşı yorum yapmayacağım. ne düşündüğümü gayet iyi biliyorsun.
ama kısaca özetleyeyim, siktirip gitsinler...

Adsız dedi ki...

@Koala

ABD askerleri siktirsin gitsin onda hem fikiriz de bunlar heykelin önünde(ben de Marmarisliyim) fotoğraf çektiren askerlere yumurta yağdırmaya başlamışlar.Protesto etmenin de bir adabı vardır. Sokaklarda asker avına çıkmak olmaz.Onun dışında organize olup istedikleri gibi protesto etsinler ki etmelerini de isterim.

Bu arkadaşların da Irak'ta, Filistin'de yapılanlar zoruna gitmiş o yüzden protesto etmişler.Sen kendi devletinin yaptığı katliamlara, zorbalıklara, asimilasyon politikalarına sesini bile çıkarma sonra git ABD'yi protesto et.Birini protesto edebilmen için ondan bir farkının olması gerekir.

Hükümet protesto hakkını engellediği için onlara yapılan her türlü protestoyu haklı buluyorum. Bence de az bile yapıyorlar;ancak konferans vermeye gelen amerikan şirketinin CEO'suna bile yumurta yağdırır hale geldiler.Yumurtaya sadece protesto hakkı engellenmeye çalışıldığında başvurulmalı.

Yakup Sabri İNANKUR dedi ki...

Evine ekmek götürecek, çoluğuna çocuğuna bakacak, haracını verecek, en sona da vergisini verecek esnaf elbette bir nakit girişi peşindedir, bu normaldir. O yumurtayı sallayanlarında büyük çoğunluğu akvaryumdan çıkınca, denizdeki en büyük köpekbalığı olacaklardır, bu da normaldir. Anormal olan bir biziz zaten...neyse değinmek istediğim konu esnafın nakit girdisi isteğine, bu yazının ana konusuna dairdir. Alanya'da çalıştım ben. Müşterilerimizin büyük çoğunluğu Avrupalydı. Batılının ciğer röntgenini tam anlamıyla orada gördüm. Bu sırada "biz"i de gördüm. Alanya'da yabancılara emlak satışı yoğunudur. Emlakçılar %10 komisyon alır. 1 daire 100bin avroysa (tabii Türk Lirası geçmez orada)10bini komisyoncu alır. Birgün emlakçı geldi ofise. Emlak kanununu eleştiriyor. Alanya'da yabancı ikameti belli bir kotayı geçtiği için yabancıya satış yasaklanmış. Adamın cümleleri birebir şöyle; "SEN NASIL BÖYLE BİR KANUN YAPARSIN ABİ! ADAMLAR PARA GETİRİYOR! SEN AÇSIN ABİ! AÇSIN!!! SATACAKSIN TABİİ!"
Aç olduğunu söyleyen adam bu sırada X3'ünün anahtarıyla oynuyordu.
Esnaf var karın açlığı için çalışıyor, saygı hakediyor. Esnaf va göz açlığı için çalışıyor ki bu yedikçe acıkan bir açlık, yumurtayı değil en ağır kayaları hakediyor.
Oradaki esnafın durumunu bimiyorum. O nedenle şu ya da bu diyorum. Ama elin askerini dal daşşak tepemizde geziniyorsa, bunun suçu ne esnaftır, ne de dik durmaya çalışan o genç arkadaşlarımızdır.

koala dedi ki...

@ Yakup Sabri İNANKUR; esnaf önce terbiyeli olmayı, adam olmayı öğrenecek. ben de tatil bölgelerinde fazlasıyla bulundum, insanlara nasıl davrandıklarını çok ama çok iyi biliyorum.
yazdığın son cümle içinde haklılık payı yok değil ama elin askerinin öyle tepede dolanmasını protesto edenlere de saldırmayacak.
aç olmasının en büyük nedenlerinden biri kendidir çünkü.
haa, makro açıdan elbette turizm politikaları daha büyük etkendir ama önce aynaya kendisine bakacak.

Adsız dedi ki...

Marmaris esnafı da gerçekten çakaldır.Sakızı bile 3 liraya satmaya çalışır turiste.Portakal suyu 8 tl.Bir yere eğlenmeye gider turistler hesaplarına bir 50 lira ekleme yapılır.Kazıklama olayı gerçekten üst boyutlardadır.

Bir de anlatır dururlar eskiden çok turist gelirdi,artık gelmiyor diye.
Ben olsam ben de gelmem.

Ozan dedi ki...

şu birinci resmi gördükçe açında kıçınıza gülün diyesim geliyor hey Allahım ya görgüsüzlük diz boyu

Arsızkedi dedi ki...

"türk halkı gariptir her lafı kaldırmaz *bne dersin kızar s*kersin aldırmaz" neyzen tevkif

koala dedi ki...

@ Arsızkedi; ben bunu seçimden sonraya hazırlamıştım oysa ki. seçimden seçime kullanırım hep. favorilerimden olmuştur her zaman.