25 Nisan 2012

Sözcü: Bir Akp projesiSözcü Gazetesi'ni nasıl bilirsiniz?

Kimileri bu soruya "Türkiye'de aslanlar gibi muhalefet yapan tek gazete" diye yanıt verebilir. Kimileri de, "Yavşağın önde gideni, hükümet karşıtı" şeklinde şanıt verebilir.

Çıktığı günden bu yana, Akp iktidarını yerden yere vuran, sinir bozucu düzeyde muhalif tavrı ile, Türkiye'de pek çok gazeteyi geride bırakarak, en çok okunanlar arasında yerini aldı.

Peki "Sözcü Gazetesi'ni siyasi olarak nasıl bilirsiniz?" diye sorsam, ne yanıt verirsiniz. Kuvvetle muhtemel, ulusalcı ve Atatürkçü diye nitelendirirsiniz. Aklınıza

şu da takılmış olabilir; ülkede, muhalif tavrıyla bilinen gazeteciler işsiz kalırken, cezaevlerine atılırken, Sözcü Gazetesi nasıl oluyor da, ayakta duruyor? Gazeteden tek bir kişi hakkında bile soruşturma açılmıyor ya da cezaeviyle tanıştırılmıyor.

Şu son cümlelerde yer alan sorular, büyük ihtimalle hepimizin aklına gelmiştir. En azından benim aklıma geldi. Kullandığı tavır, takındığı ırkçılık düzeyindeki yazı dili ve çiğ muhalif karşı duruşuyla, aklı başında insanların, Sözcü Gazetesi'ni tasvip ettiğini sanmıyorum.

Şimdi buraya kadar yazılanlara karşı çıkın ya da çıkmayın ama bundan sonra yazılacakları iyi okuyun ve ülkenin aslında nasıl bir durumda olduğunu görün.

Sadece birkaç kişinin katıldığı bir toplantı yapılıyor. Toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan var. Toplantıya katılan bir diğer kişi Sözcü Gazetesi'nin sahibi Halit Ertuğrul Akbay.

Başbakan Erdoğan'ın yanında ise önünde kahverengi bir çanta bulunan Remzi Gür var.

Bu arkadaşın kim olduğunu bilmeyen var mı? Varsa söyleyeyim; Başbakan Erdoğan'ın gizli kasası, kadim dostu, son 20 yılda Türkiye'nin sayılı zenginlerinden biri haline gelen, uğruna TMSF'den Köşk satışı yapılan bir arkadaş (!) Başbakan Erdoğan, toplantıda, Sözcü Gazetesi sahibi Halit Ertuğrul Akbay'a döner ve şunları söyler: "Her ay sadece ve sadece 200 bin satacaksınız, 300 bin değil. Bunu yaparsanız, (bu sırada Remzi Gür kahverengi çantasının içinden bir tomar para çıkartır ve gösterir), her ay bu para sizin" der.

Bu sırada Remzi Gür araya girer ve "Teknolojik destek istiyorsanız, bunu da sağlarız" diye ekler.

Başbakan Erdoğan, Avrupa'da yaptığı ziyaretler sırasında Türkiye'de muhalefetin susturulduğu yönündeki eleştirilere, çantasından çıkarttığı Sözcü Gazetesi'yle yanıt verir. "Muhalefet yok mu? Alın bakın, canıma okuyorlar" diyerek, muhaliflere dokunulmadığını ve cezaevindeki gazetecilerin, mesleklerinden ötürü değil, 'darbecilik, teröristlik' gibi suçlardan yargılandıklarını anlatıyor.

Sözcü'ye bugüne dek, muhalif gözüyle bakan insanlar arasındaysanız, her şeyi yeniden bir gözden geçirin. Bu kadar gazeteci içerideyken, bu adamlar nasıl rahat rahat 'çakıyor'?

Hakkında olumsuz yazılan neredeyse her şeye dava açan Tayyip Bey, nasıl oluyor da kendisini yerden yere vuran Sözcü Gazetesi hakkında bir-iki dava dışında, dava açmıyor. (Biraz daha dava yazaydım, kusacaktım)

Yakın bir zamanda, yeni bir sol parti kurulursa, emin olun bu da Akp projesi olacaktır. Ülkede her kurumu, herkesi kontrol altına alan siyasi iktidar, muhaliflerini bile kendisi yaratıyor.

Muhalifetin bile, kendi kontrolünde olmasını isteyen ve ona göre kurgulayan iktidarın, ne kadar demokrat olduğunu da, varın siz karar verin.

Not: Yazar mıyım, yazmaz mıyım bilmiyorum ama bunun yazılması gerektiğini düşündüm çünkü hiçbir yerde yazılmayacağından eminim.

11 yorum:

sayerlack dedi ki...

Arkadaş iyi yazmışsın da.Bu söylediklerini nereden duydun.Ben bu ülkede artık her şeyden şüpheleniyorum olmaz demiyorum.Hatta bugün Sözcü gazeteside aldım.Kendime değil babamın emekli parasına acırım.Adam hergün alıyor.

Sis dedi ki...

Bahis konusu toplantıyla ilgili kanıt,zaman,mekan bilgileri verseymişiniz daha ayakları yere basarmış bu yazının. Yine de çok ilginç ve inanılası.

dt.ibo dedi ki...

ayda mı günde mi 200bin?

Sportman dedi ki...

Yok artık...

Adsız dedi ki...

Bende şunu merak ettim. Madem bu toplantı bikaç kişinin katıldığı bi toplantı bundan sizin nasıl haberiniz olabiliyor? İftira olmadığına dair kanıt var mı? İspatlayabilirsen o diyalogları helal olsun derim. Ama ispatlayamazsan da bu yazı çürük bir yazıdır benim gözümde.

Adsız dedi ki...

sen nereden biliyorsun bunları arkadaşım, kurmuşsun senaryoyu belge nerede belge kaynağın kim???

koala dedi ki...

Sevgili dallama son iki Adsız; bunun belgesi mi olur lan! Türkiye'deki en büyük 4 gazeteden birinin genel yayın yönetmeni anlatmıştır bu olayı ve kendisi de o toplantıdadır ama ne yazık ki ismini vermeyeceğim. Kurguymuş, böylesini kurgulayacak olsam dizi yazarım, sizin gibi dalyaraklar için blog yazmam

asidopan dedi ki...

Tekrardan aramıza hoşgeldiniz, umarım yazmaya devam edersiniz.

Adsız dedi ki...

Yazmış mısın genel yayın yönetmeni diye? Yazmamışsın. Ne zaman olduğunu açıklamış mısın? Açıklamamışsın. Mekanı da söylememişsin. İçi boş bir yazı olmuş kısacası.

lys dedi ki...

Yazmanuza inanın sizden daha çok ben sevindim. Yazı hakkındaki noktaya gelirsek, doğruda olabilir yalan da olabilir ama şu bloglar da olmasa insanın söylenmeyeni okuma yada yazma imkanı da olmayacak. Şunu ifade ediyorum sadece bu yalan da olsa ( yalan söylüyorsunuz demek istemiyorum ) bunu okuyan ya da paylşan kişilerin aklının bir köşesine acaba hissinin düşmesi bile güzeldir.

tolga dedi ki...

Şişşt Adsızlar!! Remzi Gür Ramsey ve Kip firmalarının büyük ortağıdır-diğeri de rahmetli Hasan Doğan-RTE'nin çocuklarının tüm yurtdışı eğitim harcamalarının finansörüdür diye yazarsam okul hesaplarına geçen eftlerin banka dekontlarını isteyecek misiniz? Kip ve Ramsey'in son 15 yılda ki yükselişini büyük tekstil krizlerinden nasıl büyüyerek çıktığını bilir misiniz? Hakikaten hakettiğimiz şekilde yönetiliyoruz her alanda.