12 Şubat 2010

Ali Sami Yen arazisinin satış rakamı birtakım zevzeklere yanıt

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen arazisinin yakın bir dönem içinde ihaleye çıkartılacağını söylemiş.

250 milyon lire ekspertiz değeri belirlenen arsanın ihale satışından 800 milyon ila 1 milyar lira arasında bir gelir bekleniyor.

Hah, şimdi gelelim sadede. Şu Seyrantepe'nin yapılmasına başlandığı günden bu yana "Devlet Galatasaray'a beleş stat yapıyor"
diyen birtakım akl-ı evvellere. 'Devlet o stadı kaça mal ediyor?' önce o sorunun yanıtını bulmak gerekir. TOKİ'nin stada bugüne dek ödediği para 62 milyon lira.

Şimdi, Ali Sami Yen arasizinin minimum 500 milyon liraya satıldığını varsayalım (ki, minimum 700 milyon lira bekleniyor). Çıkar bakalım çok konuşan arkadaş 500'den 62'yi. Çıkardın mı? Kaç kalıyor? Hesaplayamazsan, bilgisayarın sol altında yer alan Başlat'a tıkla oradan da Çalıştır'a bas, çıkan minik ekrana 'calc' yaz. Hesapla şimdi. Kaç çıkıyormuş? 432 milyon lira.

Şimdi bu durumda devlet soyuluyor mu yoksa kâra mı geçiyor? Devlet bu işten kazanacak, hatta beklediğinden bile fazlasını. Elbette ki, Galatasaray da kazanacak ancak şu sürekli dillendirilen "Beleş stat" argümanı sadece rakamlara bakıldığında bile geçerliliğini yitiriyor.

Ama son raddede söylemem gerekir ki, stadın böyle bir yolla yapılmasını ben de benimsemiyorum. Kulüpler bunları tamamen kendi ceplerinden verdikleri paralarla aldıkları arsalarla yaptırmalılar.

Kadıköy'ün göbeğinde koskoca araziye verilen 1 TL ile de "Biz stadımızı, kendimiz yaptık" denilemez. Bütün kulüpler, devletin eline bakıyor bu noktada. Kimse, bir diğerinden daha şeffaf ve temiz değil.

2 yorum:

Serdar Erken dedi ki...

sizin hesap makinası faizli çıkarıyor herhalde. 500 - 62 = 438 milyon olacak.

sen git o kadar "Hesaplayamazsan, bilgisayarın sol altında yer alan Başlat'a tıkla oradan da Çalıştır'a bas, çıkan minik ekrana 'calc' yaz. Hesapla şimdi. Kaç çıkıyormuş? " diye bilmişlik tasla sonra da kendin bir cümle sonra hata yap. komik olmuş cidden. aşağılamak anlamında yazmadım, yanlış anlaşılmasın. ailecek beğenerek takip ediyoruz.

koala dedi ki...

Elbet birisi fark edecekti :) Çevir kazı yanmasın değildi. Gerçekten bilerek ve istenerek yazılmıştı o rakam. Demek ki, dikkatli insanlar varmış. Yok ya eleştirebilir ya da aşağılayabilirsin de sorun değil.

Teşekkür ederim güzel sözlerin için..