13 Nisan 2011

BAT TEKEL'i alacak, TEKEL mutlu olacak(tı)
British American Tobacco 28 Şubat 2008'de Tekel'in sigara ihalesini 1.72 milyar dolara aldı. Bir başka deyişle TEKEL özelleştirildi.

TEKEL'in özelleştirildiği dönemde, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, TEKEL çalışanlarının özelleştirmeye karşı birtakım hassasiyetleri olduğunu belirterek, "Bu konuda idare olarak; olumlu ve yapıcı, çalışanlarımızı mağdur etmeyecek bir yaklaşım içerisinde sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız" demişti.

BAT Genel Müdürü Johan Vandermeulen, işçilerin mağdur edilmeyeceğini, işçilerin içinin rahat etmesi gerektiğini ve işçi sayısını artıracaklarını söyledi.


BAT İnsan Kaynakları Müdürü Aylin Öney Agalday özelleştirme öncesi, "TEKEL'i satın almamızla birlikte büyük bir büyüme ve değişim süreci içine girdik. Önümüzdeki dönem tüm BAT çalışanları için "çalışmak için harika bir yer" yaratmak adına birçok projemiz olacak" diye açıklamalarda bulundu.

Aradan 3 yıl geçtikten sonra işten çıkartılmalara hız verildi. British American Tobacco (BAT) "Maliyetlerin düşürülmesine yönelik çalışmaların yetersiz kalması neticesinde üretim kapasitesi ve iş gücü sayısı yeni koşullara göre yeniden yapılandırılmak zorunda kalındı" diye açıklama yaptı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, "1 işçi günde çıkardığı kömür miktarı 650 kilogramdan 1200 kilograma taşırsa kurum zarardan kurtulur.

Bu sistem oto kontrolü de sağlıyor. Kömürün satış fiyatı 150 lira olduğunda kişi başına 1200 kilogram üretimde kurum zarardan kurtuluyor. Ama bu kömürün artma trendi devam ederse biz 1000 kilogram üretimde de zarardan kurtuluruz. Ortalama satış rakamı 180 lira olduğunda işçimizin ücreti otomatik artacak"
diye konuştu.

ONLAR İNSAN DEĞİL, ALINIR-SATILIR MAL (!)

Yönetenler, TEKEL'in özelleştirilmesi halinde işçilerin çıkartılmayacağını söyledi.
İhaleyi düzenleyenler, TEKEL'in özelleştirilmesi halinde işçilerin çıkartılmayacağını söyledi.
BAT firması, TEKEL'in özelleştirilmesi halinde işçilerin çıkartılmayacağını söyledi.

İşçiler çıkartılmaya başlandı. Yalana, sömürüye doymayan bir sistem var. Ya da TTK Genel Müdürü gibi, madenlerde işçileri ölümüne çalıştırmak konusunda hiçbir sakınca görmeyen insan müsveddeleri var.

Türkiye özelleştirme adı altında yağmalatılıyor, 1980'lerden bu yana. Önce "Devlet gömlek mi üretir, devlet bardak mı üretir?" diye zemini hazırladılar. Sonra "KİT'ler zarar ediyor" diyerek, yalan söylemeye devam ettiler -Devletin resmi rakamlarına göre, KİT’lerin mali yapıları 1995 yılından beri istikrarlı bir seyir izliyor. Sadece 2000 yılında 141 milyon 482 bin lira zarar eden KİT’ler 2001 yılında 767 milyon 328 bin lira, 2002 yılında 3 milyar 610 milyon 277 bin lira, 2003 yılında 4 milyar 365 milyon 313 bin lira, 2004 yılında 5 milyar 359 milyon 734 bin lira, 2005 yılında bir milyar 455 milyon 191 bin lira, 2006 yılında bir milyar 226 milyon 746 bin lira, 2007 yılında bir milyar 829 milyon 22 bin lira, 2008 yılında ise 664 milyon 185 bin lira kâr elde etti.-.

İşçilere insan değil, alınır-satılır birer mal ya da açıkça tehdit edilerek, ölüme gönderilen Amok koşucuları gözüyle bakılıyor.

Siyasiler, kapitalizmin maşaları ve payendeleri şeklinde hareket ediyor. Ağızlarını her açtıklarında başka yalanlar söylüyorlar.

İşçiler örgütlenmeden, sendikalar mücadele etmeden bu tablo değişmeyecek.

Türkiye harika yönetiliyor (!) değil mi sevgili Adsız. Ben her şeyi biliyorum ve benden başka herkes aptal değil mi? Benden başkaları gibi olmayanları aşağılıyorum ve düşman olarak görüyorum, değil mi?

Çıkıp savunsana bunları. İnsanlara alınıp-satılır hayvan gözüyle bakanları, özelleştirme adı altında yağmalatanları, onları ölüme mahkûm edenleri savunsana.

Haaa; eğer savunuyorsan ya da savunuyorsanız, ne kadar aşağılarsam aşağılayım, o aşağılık görüntünüzü ve aşağılık fikirlerinizi yeteri kadar aşağılayamam. Çünkü sizde ne vicdan, ne de insanlık var.

7 yorum:

melih dedi ki...

Selamlar,
AKP hükümeti gittikten sonra, ne zaman giderler bilmem, esas o zaman ekonomi bombası kucağımızda patlayacak. Çevreme bakıyorum herkes olmayan paraları harcıyor, ekonomi iyiymiş gibi gösterilip şişiriliyor. İç - Dış borç 8'e 10'a katlanmış. AKP gittiği zaman 200km/h hızla giden arabanın duvara çarpması gibi olacağız, AKP severler bunun fasrkında değiller tabi. Mart enflasyon rakamları da rekor kırdı(!), nedense benim aylık market alış-veriş'e verdiğim para her ay artıyor. Bunlar gittikten sonra "Bizim zamanımızda ekonomi harikaydı." geyikleri çevirirler. Kendilerine harika tabi, benim gemiciğim yok, 29 yaşındayım bir Amerikan şirketine CEO olamamımış(Allah benim cezamı versin.(!)), ya da 16 yaşında kurduğum şirketin yok ve 18 yaşında bu şirketin yönetim kurulu başkanı olamadım. Kimisine Allah yürü ya kulum diyor(!). Onların Allah'ı ile bizimki farklı çünkü. Bizim kitabımızda kul hakkı yenmez yazıyor, onlarınkinde 18 yaşındaki çocukların geleceklerini çalabilirsiniz yazıyor. Bunlara odun kömür yetmeyecek ahirette (var-yok tartışılır.) yakmak için.

Melih ERTAN

koala dedi ki...

@ melih; çok doğru bir tespit. yaklaşık 4 yıldır söylüyorum bunu. fena halde duvara çarpacağız.

melih dedi ki...

@koala; Abi biz korkuyoruz ve bunu dile getiriyoruz, çünkü arabanın içinde biz varız. Onlar bir şekilde kendilerini kurtaracaklar, ceplerini doldurdular zaten.
Kanser hücreleri gibi devletin her kurumuna sızdılar, kadrolaştılar. Temizlemek yıllar yıllar sürer. Zamanında IDO'da memur olan birisi nasıl olurda 10-15 yıl gibi bir zamanda, boğaza nazır, altın kaplama musluklu villalarda oturur hale gelebilir, biri bana anlatsın. Mühendisim, benim gördüğüm hiçbir matematik bu şekilde yüksek kazancı hesaplayamıyor. Allah daha çok versin gözümüz yok, ama bir kuruş benim ya da çocuğumun hakkı varsa ...
Melih

Arsızkedi dedi ki...

kitlerle ilgili verileri nerden aldığınızı öğrenebilir miyim,çünkü itiraz edildiğinde al kardeşim bak burdan diyebilelim ,öbür türlü boş konuşmuş gibi oluyor onlara,gene bildiklerini okuyan çıkıcaktır aralarından ama kazanılacak çok insan var içlerinde.güzel bir yazı olmuş(malesef!keşke olumlu gelişmelerden bahsedebilseydik),ama duymak isteyen duyar.İş bankası genel müdürü bundan birkaç ay önce "büyüme var ama içi boş bir büyüme,tehlikeli bir büyüme" demişti.Anlamayana,duymak istemeyene davul dahi az.

koala dedi ki...

@ Arsızkedi; veriler devletin resmi verileridir. 29 Ekim 2009 tarihinde devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı geçmiştir rakamları. Haber linki budur: http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/KIT_ler_para_basiyor.htm?ArticleID=5797

Arsızkedi dedi ki...

teşekkürler.

kaptan dedi ki...

1980 den beri hic uyanamadik nasil bir narkozmu uyusturucumu alcaklikmi ihanetmi ismini tam bulamiyorum senelerdir, birde gelecege bakiyorum duvara toslamasina tosladikta 52 yasina geldim be kardesim hic umut yok hic senelerimiz curudu icerde disarda, herhalde adi umutsuzluk, curuyoruz curuduk, kullerimizden dogarmiyiz acaba?